1. ayrilmayani da mezbahada kesiyorlar, pek farketmiyor.
 2. nietzsche özgürlük görüşünü anlatırken üç tip insandan söz eder. bunlardan özgürlüğe en uzak olanına sürü insanı adını verir. bu tip insan sürünün bütün değer yargılarını benimsemiştir. işte bu yargıları benimsemesinde katalizör olan bir şey varsa o da bu sözdür.
 3. yaşlı ananelerimizden babaannelerimizden sıkça duyabileceimiz laflardan bi tanesi
 4. bir korku cümlesi. çocukluğunuzda duyduğunuz. çocukluğunuzun sindirildiği. çabuk büyüyün diye uydurulmuş. kendisini sürü gören büyüklerin, yırtık gömleğinin yakasından sokağa fırlamaya uğraşan kanter içindeki tüysüz göğüs kafesine, kestane savaşlarında her akşam kızıl şerbetini boşa akıtan boncuk terleri saç diplerinde hala süt kokan deli bozuk nefsine boğum boğum yedirdiği edebiyat. çok şükür şimdiki çocukluk puma boks ayakkabılarıyla akmerkezde, çok şükür şimdiki gençlik memedalibeyin yumurtalık köyünde, çok şükür altını kazacak bir geçmişimiz, unutacak kahramanlarımız var. şimdi sürüdeyiz işte, kurt kapmaz artık. kurtlar sürüsünde.
 5. sürüden kuzu olarak ayrılmak yerine kurt olmanın daha akıllıca olacağını vurgulayan bir atasözü
  kuzuysan sürüden ayrılma
  kurt olanlar beri gelsin
 6. "sürüde kalanı da koç düzer" şeklinde ekleme yapıldığına şahit olduğum söz.
 7. yani atalarimizin bize, suru psikolojisine sadik kalin, sisteme dahil olun, inat etmeyin, itaat edin...
  oyle fazla kurcalamayin, bir seylere bulasmayin, uslu olun, etliye sutluye karismayin, hic soru sormayin uzakta durmayin..
  zihniyetini ogutlediginin farkina vardiran atasozu.

sürüden ayrılanı kurt kapar hakkında bilgi verin