• çobanların hayatlarını sürdürmek için kullandıkları tek strateji:

- ne yersin, ne içersin, nasıl geçinirsin çoban ibo?
    - sürümden kazanıyorum* . . .
  • bir mali benzerlerinden daha ucuz fiyata satip daha cok mu$teri kazanarak toplamda daha karli cikma durumu.
  • talep denen kavramdan haberdar olan biri için söz konusu olmayan şey. sürümden kazanmak yoktur, kar maksimizasyonu vardır. türev almasını bilmese bile esnaf fiyatını buna göre belirler. misal ben 5 ytl'ye malettiğim bir mal üretiyorum. kaç liraya satayım? 6'ya sat sürümden kazanır, paranın a.. koyarsın diyebilir misiniz? peki ama şunu biliyorsam: malı 6 liraya satarsam 10 kişi satın alacak ve ben mal başı 1 liradan 10 ytl kar edeceğim. 7 liraya satarsam 8 kişi alacak, ama mal başına karım 2 lira olduğundan toplam karım 16 lira olacak. 8 liraya satarsam 7 kişi talep edecek, karım 21 ytl olacak. 9 liraya satarsam kişi talep 5 edecek ve karım 20 ytl olacak, 10 liraya satarsam 3 kişi alacak ve karım 15 ytl olarak. mala biçmem gereken fiyatın 8 lira olduğu belli. bana gelip abi 6dan satalım sürümden kazanalım derseniz çay koymanızı söylerim size.
  • kar maksimizasyonu icin, mu$teri sayisina bagli kar fonksiyonu'nun turevini alip sifira e$itlemekten aciz olan esnaf yakla$imi. yerine gore dogrudur, yerine gore yanli$. ilimle irfanla yakla$mak lazim olaya...
  • nefis de bir harf oyunlu cin entrysi var, (bkz: dürümden kazanmak)
  • (bkz: bill gates)
  • neden önemli kurumlardaki yöneticilerin aklına gelmediğini bir türlü anlayamadığım kazanma biçimi.

şimdi bakıyoruz ortada digitürk diye bir kurum var.320 milyon dolardan aldığı ligi 800 bin kullancısına ödetmeye çalışsan bir kurum.doğal olarak ödetemediği için kardeşi türkcell'in garip ücret politikaları ile kullanıcısını mağdur etmekte.

şimdi bakıyoruz digitürk'ün ortalama 800 bin kullanıcısı ve bu kullanıcılardan aylık 50 tl para alıyor.yani aylık 40 milyon tl gibi bir rakam.yıllık 480 milyon yaparki gördüğünüz gibi süper lig'in 1 yıllık parasını bile ödeyemez.

onun yerine 3 milyon kullanıcıdan 20 tl alsa yıllık 720 milyon tl yapar ve digitürk kar ederek türkcell müşterisini de dolaylı olarak külfetten kurtarır.

ekonomist olmadığım için pratikte uygulanabilirliği nedir net bilemiyorum ama , 20 tl'ye her eve digitürk girebileceğini biliyorum.inanın öğrenciler bile alır o paraya lig tv'yi zaten kablo tv'ye aylık 14 tl ödüyor çoğu.

şimdi aynı sistemi beşiktaş kombinelerinde görüyoruz.abi yapıyorsun feda et diyorsun ama yok abi ? kulüpte yoksa biz de de yok a.q. parası ... 2000 tl'den 3000 kombine satacağına 500 tl'den 20bin kombinde sat abi 4 milyon tl karda olacaksın.daha fazla stada gelen adam olacak daha fazla ürün satma şansın olacak.zor günüde kulübe destek olamak isteyen ama durumu olmayan taraftar şevkle o işe sarılacak.

yapma başkan . 1200 tl'ye kulübe üye oluyorsun , 2200 tl'ye 30 tane maç seyrediyorsun.böyle anormal birşey olmaz olmamalı ...

model olarak kimsenin buna yeltenmemesini anlamıyorum.o sayıya ulaşılmayacağı düşünülüyorsa talep toplanır başka bir sistem düşünülür.bütün masraf sadık kullanıcıya yıkılmamalı.büyük haksızlık bence.
  • zor iştir.

hızla değişen dünyaya ayak uydurmak zordur. etkili faktörler kısa süre içerisinde gerçekleştirilmek istenen ticari faaliyet için dahi en ince ayrıntısına kadar gözetilmeli, hammadde ve stok ihtiyaçları giderilmeli, az miktarda kâr marjından ulaşım, reklam, enerji sarfiyatı gibi kalemler düzgün şekilde hesaplanmalıdır. bu tür işleri yapmak herkese nasip olmaz yani bu bağlamda.
  • şoförlerin kazanç türüdür. şoförler hiç para kazanamadığı günlerde sürümden kazanmış olur, yani “bedavadan araba sürdün işte itoğlu it, fena mı!” anlamına gelir.
    (bkz: biri yapacaktı)
hesabın var mı? giriş yap