*

şükela:  tümü | bugün
 • bir mali benzerlerinden daha ucuz fiyata satip daha cok mu$teri kazanarak toplamda daha karli cikma durumu.
 • kar maksimizasyonu icin, mu$teri sayisina bagli kar fonksiyonu'nun turevini alip sifira e$itlemekten aciz olan esnaf yakla$imi. yerine gore dogrudur, yerine gore yanli$. ilimle irfanla yakla$mak lazim olaya...
 • nefis de bir harf oyunlu cin entrysi var, (bkz: dürümden kazanmak)
 • oguz atay'in tehlikeli oyunlar romanindan bir "surumden kazanma" ornegi...

  "(...) fakire bir sadaka, siz inanmazsiniz ama onunden gecip gittiginiz dilenciler gunde yuzlerce lira kazaniyor, ulkenin tum zenginleri boyle adam oldu, ben merhamet dilencisiyim, kolumda sayilar tasimiyorum, pacavralarin icinde gezmiyorum, kimsenin anlayamadigi ince metodlarim var, gecekonduda oturuyorum, seviyemin altinda yasiyorum, yuz olabilirken bir oluyorum, surumden kazaniyorum. (...)"
 • çobanların hayatlarını sürdürmek için kullandıkları tek strateji:

  - ne yersin, ne içersin, nasıl geçinirsin çoban ibo?
  - sürümden kazanıyorum* . . .
 • yeni ekonomi öğrenen gençlerin taner berksoy'a soru sorarken kullanmaması gereken kavram. aksi takdirde şöyle diyaloglar meydana geliyor:

  berksoy: evet, böylece iki kişilik ekonomi modelinde fiyat ile miktar arasındaki ilişkiyi görmüş olduk. sorusu olan var mı?
  genç: hocam peki sürümden kazanamaz mı adam? sermaye birikimi sağlar.
  berksoy: tabii şimdilik böyle gerizekalı sorular soran çıkabilir, henüz erken. ama bunları bir yıl sonra yine soruyorsanız, zekanızdan şüphe ederim....

  diye devam ederek sürümden kazanmanın ekonomi modeline göre ne kadar saçma olduğunu anlatır.
 • herkesin kazanc anlayisi degisik degisiktir.

  yaşanmış bir diyalog elifi elifine soyledir:

  e.d.a: naber x nasilsin, görüşmeyeli?
  x: iyilik nolsun.
  e.d.a: sibel nasil?
  x: haa, senin haberin yok ayrıldık biz. betül'le birlikteyim artık.
  e.d.a: hayda, 1 yılda 3 sevgili biraz çok değilmi??
  x: olsun sürümden kazanıyorum ben.
  e.d.a: !!??!?
 • talep denen kavramdan haberdar olan biri için söz konusu olmayan şey. sürümden kazanmak yoktur, kar maksimizasyonu vardır. türev almasını bilmese bile esnaf fiyatını buna göre belirler. misal ben 5 ytl'ye malettiğim bir mal üretiyorum. kaç liraya satayım? 6'ya sat sürümden kazanır, paranın a.. koyarsın diyebilir misiniz? peki ama şunu biliyorsam: malı 6 liraya satarsam 10 kişi satın alacak ve ben mal başı 1 liradan 10 ytl kar edeceğim. 7 liraya satarsam 8 kişi alacak, ama mal başına karım 2 lira olduğundan toplam karım 16 lira olacak. 8 liraya satarsam 7 kişi talep edecek, karım 21 ytl olacak. 9 liraya satarsam kişi talep 5 edecek ve karım 20 ytl olacak, 10 liraya satarsam 3 kişi alacak ve karım 15 ytl olarak. mala biçmem gereken fiyatın 8 lira olduğu belli. bana gelip abi 6dan satalım sürümden kazanalım derseniz çay koymanızı söylerim size.
 • sürümden kazanmanın, yüksek kar oranı karşısında daha namuslu para kazanma gibi bir algısı vardır toplumda, esnafın ağzından düşmeyen " sürümden kazanalım, sana x olur " gibi cümlelerde bu algıyı destekler tabi bir yerde, sanırsın ki esnafın amacı para kazanmak değilde halkına destek olmak, kanatimce büyük bir yalandır sürümden kazanmak, sürümden kazanmak yoktur o fiyata satabilmek vardır..
  bir hizmet veya ürünü, kimse yapamıyorken veya yapmazken satmak, tabi ki de yüksek kar marjını hak ettirir, ve o hak edende bilir ki, satabildiği sürüce, sürümü değil kazanacağı parayı önemseyecektir.