şükela:  tümü | bugün
 • ayna kontrolü yapmamak, sinyal kolunu kullanmamak, sokak arasında hızlı gitmek, viraja hızlı girmek, tek şerit geliş gidişli yolda dengesiz sollama yapmak, direksiyon başında telefon kullanmak, emniyet kemerini takmamak şeklinde arttırılabilecek bariz hatalar.
 • otobanda sol şeritte seyrederken yapılabilecek uygunsuz herhangi bir hareket.

  sol şeritte 120’den yavaş gideni selektör manyağı yaparlar, kıçına kadar girip tedirgin ederler. acemiyseniz ortada 80’le gidin, kimse sizi rahatsız etmez.

  haliyle sol şeritten giden araçlar 120-150-180-220-250 gibi uçuk hızlarla ilerliyorlar ve bu demek oluyor ki, ölümle her saniye burun burunasınız.

  bonus: siz sol şeritte 180 ile gidiyorken, hızlı geldiğinizi gördüğü halde sola sinyal vermeden atlayan ve sizin frene abanmanıza sebep olan orospu çocuklarına alışın.
 • arkadan itişli araba kullanıyorsanız önünüzdeki arabayı sollarken veya virajları alırken gaz pedalına fazla abanmak çok kötü sonuçlar doğurabilir, hatta sollarken önünüzdeki arabaya girebilirsiniz bile. patinaj önleme sistemine güvenmeyin, açık olsa bile kolayca göte gelebilirsiniz.

  böyle durumlarda diyelim ki kaymaya başladınız, araba tabi ki kendini topluyor fakat o ilk birkaç saliselik an tamamen sizin reflekslerinize kalıyor. hiçbir şey yapmazsanız kayar gidersiniz, dikkat etmek gerek.
 • sıralı tam liste:

  not: liste öneme göre sıralanmamıştır. her bir madde ölümlü bir kazaya sebebiyet verebilir.

  yıldızlı hatalar:

  1. emniyet kemeri takmamak

  emniyet kemeri sayesinde pestili çıkmış araçtan yara almadan çıkabilirsiniz. takmamış olsaydınız araçtan fırlamanız ve o esnada alacağınız darbeden dolayı ciddi yaralanmanız söz konusu

  2. kararsız kalmak.

  trafikte kararsız kalmak ölümcüldür.
  kararsız kalacağınız durumlara girişmeyin. yolunuzu uzatsa ya da hızınızı azaltsa bile riski az olan kararı tercih edin.

  mesela sapağı kaçırdıysanız aniden girmeye çalışmayın.
  mesela kararsız kaldığınız sollamayı yapmayın
  mesela şerit değişikliği esnasında fikrinizi değiştirip eski şeride tekrar girmeyin
  mesela gidiş gelişli yollarda sollama yaparken kararsız kalmayın.

  hatalar:

  1. yol harici şeylerle ilgilenmek.

  anlık telefona yada yanınızdekine bakmanız kazaya sebep olur. dikkat etmeyerek kaza yapmış biri olarak söylüyorum ki 2 saniyelik gözünüzü yoldan ayırmak arabayı perte çıkarabiliyor.

  2. makas atarken emniyet şeridine girmek.

  sağ şeritteki araçtan dolayı emniyet şeridindeki aracı görmeden duvara toslar gibi toslarsınız. o kadar da değil demeyin sürekli bu kazalar yaşanıyor.

  3. viraja yüksek hızla girmek

  aracı toparlayamayıp şarampole yuvarlanmanız gibi bir sonuç doğurabilir

  4. yağmur başlangıcında hız kesmemek

  çiseleyen yağmur kadar tehlikeli çok az şey vardır. ha buzda kaymışsınız ha yağmur çiselemiş asfaltta.

  5. tırı hatalı sollamak

  tırın sağından sollamaya çalışmak intihar gibi birşeydir. çünkü sizi farkedemez.

  6. öndeki araçla takip mesafesi bırakmamak.

  günümüz trafiğinde takip mesafesi bırakmak çok zor ama 50-60km'lerden sonra hıza göre 2-6 araç boşluk bırakmanız fren yapmak yada farklı şeride geçmeniz için size zaman sağlayacaktır.

  7. 10 araba önünüzü görmeden yüksek hızla gitmek. yada sonraki virajı görmeden viraja hızlı girmek

  özellikle şehir dışında manevralı yollarda bir sonraki dönemeci görmeden hızla girmeniz aracınızla takla atmanıza sebebiyet verebilir. heyelan, çalışma yada duran arabayı bir anda virajın sonunda görmeniz henüz virajdayken refleks olarak frene basmanıza ve aracın savrulmasına sebep olur.

  8. hatalı sollama

  kazaların yüksek bir oranının sebebi olan durumdur. gidiş gelişli yollarda karşı yolu görmeden sollama yapmak, tırın sağından sollama yapmak, emniyet şeridini kullanmak suretiyle sollama yapmak ciddi kazalara davetiye çıkarır.

  9. aracı tanımamak

  bir çok gencin kaza yapmasının temel sebebidir.
  aracınızın;
  fren mesafesini,
  manevra kabiliyetlerini,
  kazaya karşı dayanıklılığını,
  motor gücünü(aracı kontrolden çıktıktan sonra toparlayacak torku üretip üretmediğini)
  bilmeden giriştiğiniz her riskli manevra bir kaza sebebidir.

  10. kendinize yada arabanıza güvenmeniz

  hiçkimse kendisine yada arabasına güvendiğini söylemez ama her riskli manevra bunun göstergesidir.
  ne kadar iyi bir şoför olsanız da ya da arabanız ne kadar iyi olsa da dış etkenler devreye girdiği anda ikisinin de bir önemi kalmaz.
  şoförlüğünüz hızlı girdiğiniz bir virajda sizi belki 10 takladan kurtarabilir yada aracınız sizi daha az zararla kazadan çıkarabilir ama ikisi de kaza yapmanızı %100 engelleyemez.

  11. karşıdaki şoföre güvenmek

  karşı şeride geçerek sollama yaptığınız takdirde karşıdan gelen aracın yavaşlamasını düşünerek hareket etmek yanlıştır. bunu örenklendirebiliriz.

  12. virajlarda şerit ihlali yapmak.

  gidiş gelişli yollarda viraja hızlı giren çoğu araç ters şeride giriyor. karşıdan gelen araçlar sizi görmediği için bunu yapmak kazaya davetiye çıkarır.

  13. tali yoldan ana yola kontrolsüz girmek.

  türkçesi: yanyoldan ana yola kontroldüz girmek.

  yan yoldan ana yola bağlanacaksanız ana yol girişinde durup aracın gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz.

  *** sizin gireceğiniz şeritte seyreden aracın yavaşlayıp size yol vereceğini düşünerek ana yola girmek kaza sebebidir. bu hatadan kaynaklı kazalar her gün olmakta.

  14. göbekte araç üstünlüğünü unutmak

  göbekteki aracın her zaman geçiş üstünlüğü vardır ancak ülkemizde bu kural sanki yokmuşçasına davranılıyor. göbekteki aracın geçiş üstünlüğünü görmezden gelenler nedeniyle göbeklerde trafik oluyor.

  15. ana yolda sapağı kaçırdıktan sonra emniyet şeridine girip geri geri sapağa gitmek.

  bunu yapmak emniyet şeridi ihlali ve kaza sebebidir. yolunuzu 30-40 km uzatsa bile kaçırdığınız sapağa geri geri gitmeyin.

  16. doblo tarzı araçlarla yüksek hıza çıkıp makas atmak.

  doblo tarzı araçlar yük taşımak için güçlü motorlara sahip olabilir. bu motorlar yüksüzken aracın yüksek hızlara çıkmasını sağlayabilir.
  *** ancak bu araçlar aerodinamik yapıları nedeniyle virajlara hızlı girdiğinizde sizi savurur. o yüzden o motorun hız yapmak için feğil yük taşımak için konulduğunu aklınızdan çıkarmayın.

  edit: liste güncelleniyor. ek madde için yeşillendirebilirsiniz

  tanım: yukarıda bir çoğunu özetlediğim hatalardır. bhunlara uyduğunuz sürece büyük bir kazaya sebp olma ihtimaliniz daha düşüktür.
 • (bkz: takip mesafesi) buna uymak şart. öndekinin çok dibine girmeyin. arada boşluk bırakın ki önde ani bir fren yapınca, dönüşü geç farkedip sinyal vermeden veya geç vererek yavaşlayıp sağa/sola kırınca canınızdan olmayın veya kimseyi canından etmeyin. işin kötüsü bu tip kazalarda zincirleme kaza da olabilir, o da bildiğin bir kan gölü zaten. kısaca öndekinin götüne götüne girmeyin, bir acemi şoför olarak söylüyorum.
 • ambulans ya da itfaiye şoförü falan değilseniz aşırı hız yapmayın.

  uygun hızlarda giderseniz en beter kazayı yapsanız bile ölme/öldürme riskiniz daha düşük olacaktır. nereden olduğunu hatırlamıyorum ama 60 km/saat ile giden bir aracın yayaya çarptığında öldürme riski %50 iken 90 km/saat ile giden bir araç yayaya çarptığında bu riskin %99 olduğunu okumuştum.

  çoğu taşıt yolculuğunun 1 saatten kısa sürdüğünü düşünürsek ortalama 10-15 dakika kazanmak istiyorsanız hız yapmak yerine alarmı 10-15 dakika erkene kurun.
 • - sisli havalarda farları ve dörtlüleri yakmamak. evet bunu yapmayan birine giriyordum ki anlık refleksle sol tarafın boş olduğunu anlayıp direksiyonu kırmasaydım.

  - şehir içinde sarı ışıkta tereddütte kalmak. ya dur ya geç. 30'la giderken önümdeki hızını kesmedi ve tam ışıkların altındaki çizgiye gelince ani fren yaptı. hızımız düşük olmasına rağmen bu ani hareketten dolayı tampon tampona geldik. frenlerimde sıkıntı olsaydı ölüm olmasa bile maddi hasarlı kaza olacaktı.

  - kamyon, tır vb. büyük taşıtlar. bunların birbirini ne zaman sollayacağı, ne zaman hız keseceği belli olmuyor. sol şeritten yardırmış giderken adam birden önüme kırıp sollamaya çıkıyor. kamyonun altına girmeniz an meselesi.

  - doblo, transit gibi ticari ve megane, egea gibi şirket araçları. bu arkadaşların egzozunu sikeyim. hiçbir şekilde hız kesmeden makas ata ata gidiyorlar. anlık bir dalgınlık acısız ölümle sonuçlanabilir. sırf bu yüzden beyaz renkli sedan megane'lara düşmanım. bir de şu transit'lerin kamyonet versiyonları var. adam boş kasayla götü zıplaya zıplaya 150 km hızla sol şeridi kapatıyor. amk senin ne gibi bir acelen olabilir. götü bi kaysa siz yan şeritte olsanız bile önden girebilir. arkadaki de size girer.

  - şehir içinde aniden yola atlayan yayalar. tamam yaya geçidi sıkıntılı ülkemizde ama aq refüjden de yola atlama. vursan sinek gibi yapışacak asfalta.

  - sol şeritte götünüze yapışanlar. 140'la gidiyorum, sağımda kocaman tır var bu götüme girercesine yaklaşmış. ya be onun bunun evladı, sağa geçemeyeceğim belli, ne diye sıkıştırırsın? acelen varsa yaklaşırken selektör çak, yol müsaitse veririm. önümdeki az bir şey yavaşlasa, ben de yavaşlasam gireceksin bana. hele bunu çevreyolunda yapanlar var ki onlar en güzel küfürlere layıklar.

  - son olarak sinyal kullanmayanlar. özellikle otoyol kavşaklarında bu pezevenkler yolu ortalar, ne sinyal kullanır ne size yol verir. siz sinyal verince ise hiç yol vermez. aslanım o sinyal kolunu sinyal vermek için kullanmayacaksan dildo olarak kullanabilirsin. daha işlevsel olur senin için. önünüzde giderken sinyal kolu kullanmadan şerit değiştmek için ani manevra yapan birisiyle birbirinize girip güzel bir spin dansı gerçekleştirebilirsiniz.

  bunlar olası senaryolardı. seçin beğenin.
 • viraja hızlı girmektir. daha garanti olacak bir şey söyleyemem
 • sol ayakla frene basmak :d