şükela:  tümü | bugün
  • shinobu yaguchi tarafından yazılıp yönetilmiş 2016 çıkışlı japon filmi.

tokyo'da yaşayan bir sarariman, ev hanımı olan karısı, üniversiteli oğulları ve liseli kızlarından oluşan bir ailenin, günün birinde sebebi bilinmeksizin tokyo'da aniden tüm elektriklerin kesilmesi ve mekanik/teknolojik hiçbir şeyin çalışmamaya başlaması sonucu evin hanımının memleketi olan kagoshima'ya doğru bisikletle yola çıkmaları ve yol boyunca yaşadıkları olayları anlatmakta.

imdb puanı 7.2/10
  • efendim oncelikle belirteyim, tam bir aile filmi. adi da ustunde. filmin oldukca didaktik yonleri olmakla birlikte zamaninda baska japon yonetmenlerinde sikayet ettigi japon kulturunun yozlasmasina karsi bir durusu var. teknoloji ile birlikte gelen hiyerarsi ve sosyal yapilanmanin insana o kadar da hitap etmedigi ustune isliyor.

-- spoiler --
    filmde elektrikli tum cihazlarin islevini kaybetmesi ve bir ailenin kentten koye gocunu isliyorlar. fakat yol cok uzun ve yolda pek cok sey geliyor baslarina. aile baglari sinaniyor, aile buyukleri ile bu olaylar neticesinde bir empati/sempati kuruyorlar. hem cocuklar anne babalari ile hem de anne babalar ailenin dedesiyle. 2 yil sonunda gelen elektrikler artik farkli bir hikayeyi paylasan ailenin hayatini degistirmis sekilde teknolojik yasama donmelerini sagliyor. filmin en garip yani ingilizce soundtrack ile bitmesiydi. benim puanim da 6 olur efendim, dinlenirken izlensin.

bazi gondermeler, pop kultur urunu cdlerin kirilmasi, otomobil gibi teknoloji urunlerinin aclik karsisinda hicbir ehemmiyetinin kalmayisi gibi fena degildi.
    -- spoiler --
  • film aile kavramını anlatıyor ve bu kısmı ile beğendim. ancak japon halkının düşük zekalı olmasını işliyor gibi. düşünün bir evde elektrikler kesilmiş, her yerde elektrikler gitmiş ama adamlar evin içinde telefonu şarj etmek için bütün prizleri deniyorlar. tek tek bütün elektrikli cihazları kontrol edip en sonunda aaa elektrikler kesilmiş diyorlar. film boyunca sürekli böyle ilk okul birinci sınıf öğrencisinin bile yapmayacağı şeyleri koca koca adamlar yapıyor. kısacası senaryo güzel ama işlenmesi çok kötü olmuş.