şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2018'de çıkacağı söylenen simülasyon, strateji ve şehir yapma oyunu.

  yayımcısı paradox interactive. geliştirici haemimont games.

  cities skylines'ın mars versiyonunu bekliyorum. cities skylines'ın sadece videolarına bakmakla yetinmiştim. 2018 yılı için bu oyun istek listemde.

  steam sayfası.

  güncelleme: cities skylines ve europa universalis iv oynadıktan sonra gözümü kırpmadan first colony edition satın aldım. bunu bir de cd projekt red için yaparım.
 • gün itibari ile ön siparişe açılmış. cities skylines sahiplerine özel yüzde on indirim ile 55 liraya geliyor. yalnız iki versiyonu daha var oyunun. 70 liralık deluxe edition ve çıkacak olan dlc'leri de içerdiğini iddiaa ettiği first colony edition 102 liradan satılıyor.

  oyun içi görüntülerden çok hoş bir şey gibi görünse de, videolar bende iyi bir etki bırakmadı.

  oyun firmaları "demo" denen şeyi unuttu arkadaş. ön sipariş almasını hatta ön siparişte 100 lira istemesini biliyorlar ama oyunun demosunu piyasaya sürmüyorlar.

  ben sanırım şu an almayacağım. bir çıksın, görelim.

  edit: yalnız eklemeyi unuttum. ilk başta paradox ve mars kelimelerini görünce dedim ki ebesi artık, dlc dediysek bu kadar da demedik. meğer başlı başına oyunmuş.
 • tamam. paradox oyun yapmış. skylines müptelası olan ben alacağım sike sike de. bu nasıl bir satış politikasıdır arkadaş. ön siparişte dlc'leri burnumuza sokmalar falan.

  yahu daha oyun nedir onu bilmiyoruz. bir de dlc'leri çözmek gerekiyor. hangi dlc ne işe yarar. parasına değer mi? hiç bir fikrim yok amk.

  54 liraya paradox ortaya sıçsa al bununla oyna dese bir bildikleri vardır diye verir oynarım ben ama sen daha oyun çıkarken iki tane dlc çıkarıyorsun. içerikleri, oyun deneyimine etkisi belli değil, ne bir demo var ne bir oynanış videosu. al oyun kadar bunlara da ver diyorsun.

  skylines'ta burnumuzdan çıkmıştı artık dlc'ler, bu oyunda tüm bağırsaklarımızı temizleyip sıçırtana kadar uğraşacaklar belli oldu.
 • mars'ta geçecek olan, şehir kurma temalı oyunların son halkası. elbette yalnızca şehir kurma mekanikleri değil, zorlayıcı ve adının hakkını veren bir hayatta kalma mekaniğini de temenni ediyor insan.

  dlc konusunda genel görüşüm hep net. eğer bir genişleme paketi tadında olacaksa dlc kavramına karşı değilim. elbette 130 tl olan civ 6: rise and fall fiyaskosunu geçiyoruz. herkesin ortak görüşü, bu fiyatı hak etmediği yönünde.

  neyse dönelim surviving mars'a. bu sefer gold edition tadında first frontier edition yapmışlar. yani önceden tüm dlc'lere sahip olabiliyorsunuz bunu alarak. muhtemelen bu şekilde satın alacağım zira stellaris ek paketleri cidden cılkını çıkardı ki, sırf bu yüzden bekliyorum oyuna tam girişmiyorum. bir 30 saat civarı oynadım ve bıraktım, sürekli bir içerik geliyor. e gelen içerik 30 tl civarı olunca da illa indirim bekleniyor. 30 tl pahalı değil ama her ek pakete 30 tl bayıldığınızı düşünürseniz "meh" oluyorsunuz.

  bu yüzden 100 tl olan first frontier edition mantıklı. alırım, dalgama bakarım.
 • scott manley oynamış oyunu: https://www.youtube.com/watch?v=kamcpu1x76c

  bu arada oyun bulgar malı, sofya'da bulunan haemimont games tarafından geliştirilmiş.
 • 61 tl ve bir yığın dlc gelecek. fena oyun değilsin ama bu kadar etmezsin diyerek geçiyorum.
 • paradox interactive'in 15 mart'ta piyasaya sürdüğü strateji oyunu. oyundaki amaç mars'ta yeni bir koloni kurup onu olabildiğince genişletmek ve geliştirmek. başlangıçta mars'a içerisinde sadece sarf malzemelerin, birkaç drone ve uzay aracının yer aldığı bir roketi konuşlandırarak, kuracağımız koloninin ilk adımlarını atmaya başlıyoruz. öncelikle enerji, su ve oksijen üretimini sağlamak gerekiyor. ardından mars'a ilk kolonistleri getirip onları kubbelere yerleştirip, geri kalan üretim binalarını, laboratuvarları vs. inşa ediyoruz. kolonistlerin ihtiyaçlarını karşılamak da son derece önemli tabii.

  61 tl bana göre bu oyun için yüksek bir fiyat olmuş. dlc'leri de işin içine katarsak bütçeleri yakacak cinsten bir oyunla karşı karşıyayız diyebilirim. oynanışla ilgili kısa bir inceleme videosu izlemek isteyenler için de linki buraya bırakıyorum. oynanış detaylı inceleme
 • 113 tl lik surviving mars: first colony edition alırsanız dlc lere para vermiyorsunuz ayrıca cities: skylines oyununa sahip olursanız
  ana oyun 54,90 tl
  surviving mars: first colony edition 101,70 tl.

  tanım: paradox ınteractive'in yeni strateji oyunu.
 • ilk izlenimlerim gayet olumlu.

  mars'ın farklı bölümlerinden birini seçerek giriş yapıyoruz. bölüm sektörlere ayrılmış. rastgele 5 adet sektör seçme şansımız var. kaynakların bol olduğu sektör çıkarsa şanslısınız. ardından yörüngede bekleyen gemimizi yüzeye indiriyoruz. temel bazı materyaller ve drone'larla kazı çalışmalarına başlıyoruz. kuracağımız binalar için beton, metal vb materyaller gerekiyor. bunları bulup çıkarmaya başlıyoruz. küremizi inşa edip insan yaşamına uygun olması için su, enerji, oksijen üretimine geçiyoruz.

  insan gücü olmadan çalışmayan binalar var. ne kadar çok insan o kadar çok üretim. ne kadar çok insan o kadar çok oksijen, su ve elektrik gereksinimi demek. kafayı sıyırmamaları için insanların sosyal hayatını da düşünmek gerekiyor. ileri aşamalarda üniversite bile kuruluyor.

  oyunun başlangıcında sponsor seçeneği sunuluyor. abd, çin rusya, spacey(spacex) gibi. hepsinin ayrı bütçeleri var. bu bütçe ile dünyadan araç gereç temin edebiliyorsunuz. dünyadan gelen gemiyi geri göndermek için yakıta ihtiyacınız var. yakıt üretiyorsunuz. ayrıca marstan çıkaracağınız değerli madenlerle fonunuzu artırıp daha fazla sipariş verebiliyorsunuz.

  teknoloji ağacı çok zengin. teknolojiyi geliştirmek için de bilim laboratuvarı kurup bilim adamı çalıştırmanız gerekiyor.

  ilk aşamada biraz sıkıyor ancak insan nüfusu arttıkça daha zevkli hale geliyor. dlclerle daha zengin hale gelecektir. season pass almakta fayda var.
 • biraz fazla "sayılar üzerinden" bir oyun bana göre. şimdi şöyle ki eu4'te de mesela harita üzerinden fakat gelen eventler ve tarihten bildiğimiz olaylar olunca oyun biraz daha organik bir hal alıyor. bir de karşımızda iyi kötü "ai"lar var.

  bunda bir başıma, kendi kendime debeleniyorum. 3 enerji eksik bir solar panel alayım, yok polymer fabrikası için fuel lazım fuel çıkartayım. paso bunlarla uğraşıyoruz. bak oxygen not included da böyle bir oyun fakat ordaki yönettiğimiz ufaklıkların bir kimliği var. altına işeyen, suya dalıp nefesini tutan tipler. burada karınca sürüsünü yönetiyoruz. tamam bazı traitler var fakat görünürde pek bir şey yok. hesap kitap oyunu.