7 entry daha
  • ilk izlenimlerim gayet olumlu.

mars'ın farklı bölümlerinden birini seçerek giriş yapıyoruz. bölüm sektörlere ayrılmış. rastgele 5 adet sektör seçme şansımız var. kaynakların bol olduğu sektör çıkarsa şanslısınız. ardından yörüngede bekleyen gemimizi yüzeye indiriyoruz. temel bazı materyaller ve drone'larla kazı çalışmalarına başlıyoruz. kuracağımız binalar için beton, metal vb materyaller gerekiyor. bunları bulup çıkarmaya başlıyoruz. küremizi inşa edip insan yaşamına uygun olması için su, enerji, oksijen üretimine geçiyoruz.

insan gücü olmadan çalışmayan binalar var. ne kadar çok insan o kadar çok üretim. ne kadar çok insan o kadar çok oksijen, su ve elektrik gereksinimi demek. kafayı sıyırmamaları için insanların sosyal hayatını da düşünmek gerekiyor. ileri aşamalarda üniversite bile kuruluyor.

oyunun başlangıcında sponsor seçeneği sunuluyor. abd, çin rusya, spacey(spacex) gibi. hepsinin ayrı bütçeleri var. bu bütçe ile dünyadan araç gereç temin edebiliyorsunuz. dünyadan gelen gemiyi geri göndermek için yakıta ihtiyacınız var. yakıt üretiyorsunuz. ayrıca marstan çıkaracağınız değerli madenlerle fonunuzu artırıp daha fazla sipariş verebiliyorsunuz.

teknoloji ağacı çok zengin. teknolojiyi geliştirmek için de bilim laboratuvarı kurup bilim adamı çalıştırmanız gerekiyor.

ilk aşamada biraz sıkıyor ancak insan nüfusu arttıkça daha zevkli hale geliyor. dlclerle daha zengin hale gelecektir. season pass almakta fayda var.
  • biraz fazla "sayılar üzerinden" bir oyun bana göre. şimdi şöyle ki eu4'te de mesela harita üzerinden fakat gelen eventler ve tarihten bildiğimiz olaylar olunca oyun biraz daha organik bir hal alıyor. bir de karşımızda iyi kötü "ai"lar var.

bunda bir başıma, kendi kendime debeleniyorum. 3 enerji eksik bir solar panel alayım, yok polymer fabrikası için fuel lazım fuel çıkartayım. paso bunlarla uğraşıyoruz. bak oxygen not included da böyle bir oyun fakat ordaki yönettiğimiz ufaklıkların bir kimliği var. altına işeyen, suya dalıp nefesini tutan tipler. burada karınca sürüsünü yönetiyoruz. tamam bazı traitler var fakat görünürde pek bir şey yok. hesap kitap oyunu.
35 entry daha
hesabın var mı? giriş yap