şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir kere bile açıp da discovery channelda mega yapılar izlememiş bitli insan topluluğudur.

  ortaçağın karanlık tortusunu peşinde sürüklemiştir.

  açlık oyunları filmindeki gibi bir düzenekte yaşam mücadelesi verdiğini düşündüğü insanların sopalarla topları ittirdiği oyunlarla hayatının önemli dakikalarını israf eden insanlardır.

  açın iki kitap okuyun, olmadı belgesel izleyin. sonra yüzyüze geldiğimizde sohbet edebileceğimiz bir konu bulamıyorum.

  lan en basitinden birinci dünya savaşı hakkında bile hiçbir bilgisi olmayan insanlar gördüm. şimdi diyeceksiniz ki, adam tarihe karşı ilgi duymuyordur.

  peki klorun ne olduğunu bilmeyen insana ne diyorsunuz?

  tamam herkes benim gibi her şey olamaz. ama en azından bir şey olun.
 • (bkz: buyrun benim)
 • açıp discovery channel'da mega yapılar izlememe gerek yok çünkü üniversite yıllarında zaten bol bol izleyip üzerinde yarım saatlik yorum-tartışma şeklinde geçen eğlenceli saatlerimiz vardı.

  kadın halimle oturup ferrari'nin yapılış aşamasını da izlerdim, apaçi saldırı helikopterinin yaptıklarını, yapabileceklerini de ve evet epey de keyif alırdım.

  o zamanlar yeterince oturduk, izledik, öğrendik. he tabi bu demek değil ki ben tamamım. öğrenmenin asla sonu yok, bunda da mutlaka hemfikirizdir.

  şimdilerde iş hayatında olunca günün stresini atmak adına akşamları oturup izliyorum. her ne kadar kurgu da olsa, türkiye'nin bir yansıması gibi geliyor bana. bazen bakıp iç çekiyorum, bazen gülümsüyorum, bazen de öfkeleniyorum. insanlık hali, duygulara hakim olunamıyor haliyle.

  bu periyottan sonra 10 sayfa kitabımı da okuyup yatıyorum.

  fakat bugün öğrendim ki ben bir genellemeye dahil olmuşum ve cahil diye yaftalanmışım. bu bana sözlüğün her geçen gün at gözlüğü takmış yazarlarla dolmaya başladığını düşündürüyor ve üzülüyorum.

  yıllar öncesiyle kıyaslıyorum ve bakış açılarının ne derece kötüye gittiğini görüyorum. ama sana da kızmıyorum yazar arkadaşım, senin beni yaftaladığın gibi ben önyargılarımı donanıp sana yürümeyeceğim.

  genellemelerinle ve bu bakış açınla sana mutluş ve pembiş hayatlar diliyorum. umarım esen kalırsın.
 • cahil demeyeyim ama okumuş olanlarına anlam veremediğim insanlardır bunlar. hayır kafanı dağıtmak için onca güzel seçenek varken neden bu gerizekalıların tartışmalarını kavgalarını (tartışma ve kavga üzerine kurulu zannediyorum) izliyorlar anlamıyorum. nasıl sabrediyorlar vs. aklım almıyor. ben komple türkiye ile ilgili her şeyden tiksinir, türkçeye dahi tahammülsüz, dünyayı tanıdıkça ne kadar iğrenç bir ülke olduğumuzu görür hale geldim çünkü. bırak bu programı izlemeyi en son ne zaman tv izlediğimi hatırlamıyorum. kusasım geliyor tv sesi duyunca. erdoğan'ın sesi yankılanıyor kulaklarımda. kendimi kirlenmiş gibi hissediyorum bu ülkenin gündemine maruz kalınca. o yüzden lütfen kafa dağıtacak başka güzel şeyler bulabilecekken hele etrafınızda çocuklar varsa bu tip iğrenç yapımlardan uzak durun. çocukları böyle şeyleri izlemeye, bunlarla vakit geçirmeye alıştırmayın. zaten bok olan ülkeyi daha da bok hale getirmeyin.

  ehehehehe şaka şaka. ne yapıyorsanız yapın. ilk fırsatta defolup gideceğim bu lanet ülkeden. temizlik konusunda takıntılı biri olarak kanada'da çöpçülük yapar, gerekirse danimarka'da gizli ırkçılığa maruz kalırım, avustralya'da mcdonald's kasiyeri olurum daha iyi. türkçe'ye karşı, a clockwork orange'daki beethoven duyunca şaftı kayan alex gibi oldum. hatta bu entry'yi yolladıktan sonra gidip 3 kilo kusacağım, 5 saat falan da kendime gelemeyeceğim. o kadar yani. so long suckers!!
 • survivor' ı ilk kez bu yıl izleyen bir insan evladı olarak sadece şunu söyleyebilirim, ' keşke 2013' te de izleseydim la, o ara da süpermiş. '

  edit: ülkede yaşanılan o kadar cahillik varken, ( çocuk gelinler, kadın cinayetleri, siyasi- iktidar kavgaları, kötülük, gazp... bunca şeyin yanında, survivor batmasın kimseye. ) saygılar..
 • cahil değildirler. ekşi sözlükte de görebileceğiniz gibi binlercesi survivor başlığını gündem'de en üste taşımaktadır. bunlar en doğru tabirle commoner veya plebdir. gündelik yaşantıları ve küçük hayalleri olan, küçük hayatları dışındaki dünyayı farketmeyen, en entelektüel aktiviteleri evden kaçış tarzı etkinliklere gitmek, elif şafağın son çıkan kitabını okumak olan, eğitim seviyesinden bağımsız olarak bayağı zevkleri ve bayağı yaşantısı olan, genelde pop müzik dinleyen, ve hayatının her alanında o alanın pop müziğini tercih eden insan topluluğudur. genelde apolitik olan, gündemi takip etmeyen, ediyorsa da atv,show gibi kanalların haber bültenlerinden takip eden, kısaca sorgulamayan düşünmeyen düşünmeye ihtiyaç duymayan ve küçük değersiz hayatını devam ettiren, yaşayan ölülerdir.
 • sol frameden anladığım kadarı ile yine uçuşa geçmiş kitledir. bize iyi uykular demek düşer sadece.
 • televizyon seyretmek başlı başına boş bir işken bir de survivor olması iyice sinir bozuyor. uyuşmaya devam.
 • annem babamdır. emekli insanlar işte napsınlar ? cahil falanda değillerdir bu arada.

  edit : entel kuntel yorum ve duyar kasmışız negzel negzel.. size mi soracak koskoca insanlar neyi izleyeceğini. evet insanların maymunluklarını izleyip eğleniyorlar, vakit öldürüyorlar. herkeste çok duyarlıymış be. sanki duyarlılığınız bir boka yaramış gibi. ortadoğu gibi oldu ülke. ha acun yüzünden, survivor yüzünden oldu tabi bunlar. gidin %49'a anlatın bu teraneleri.
 • sictin formati eyledin viran miydi neydi?