şükela:  tümü | bugün soru sor
 • küçümsemem de anlamam. benim mizah ya da eğlence anlayışıma uymayan bir materyal olduğu için soranlara izlemiyorum diyorum. dediğimde de göt oğlanı oluyorum. yani benim aksime bu programı izleyen adam küçümsüyor, izlemeyeni.

  (bkz: bir şeyi komik bulmayınca göt oğlanı ilan edilmek)
 • tam olarak küçümseme demeyelim ona. aynı zamanda vakti zamanında var mısın yok musun, yetenek sizsiniz; günümüzde ise o ses türkiye vb. daha adlarını bilmediğim benzer yarışmaları, evlilik programlarını, "aşk" dizisi adı altında embesil karakterli seks dizilerini, hint dizilerini, her ne kadar önceden bir ikisine bakmış olsam da kore dizilerini*, kurtlar vadisini ve sabah kuşağı dizilerini izleyenleri küçümsemem. onları yok sayarım.

  (bkz: benim için yok hükmündedir)
  (bkz: tanımıyorum saygı da duymuyorum)
 • tam tersi olarak "survivor izlemiyorum." dediğinde ise "ay götüm.. sanki bana her gün belgesel, jazz izliyor.." mimiklerine giren, bunu ima eden tiplerdir.

  bana gelip diyorlar ki "bu hafta survivor'da falanca elendi ayy çok kötüü oldu.. izledin mi?" ben izlemiyorum diyorum bi garip garip bakışlar, surat şekilleri mal mal.. sanki elitist takılma amaçlı demişim gibi. ki alakası yok. sevmiyorum, sevmediğim için izlemiyorum da tüm mesele bu. aşırı derecede zamanımı ziyan ettiğini, kendimi eğlendirecek daha eğlenceli şeylere sahip olduğumu düşündüğümden izlemek istemiyorum, çekici de gelmiyor.

  ama izleyenleri de aşağılamıyorum. bana ne. kimsenin zorla toplumsal kaidelere olgulara kayıtlı olacaksın diye kafasına silah dayayamam. tersi yapıldığı zaman aşırı kıl oluyorum ama. bu da böyle bi gerçek.
 • hayatıma hicbir artısı olmadığı gibi eksisi de olmayan bir program sadece, bir kitleyi akşam vakti ekrana oturtup hipnoz etmesi üzücü bir durum, bunun yerine gider cs oynar eski klasikleri falan izlerim, emin olun daha faydalı.
 • benim bu. debe' de başlığını görünce tıklamıyorum bile zamanım boşa gitmesin diye.
 • bunlardan olmayın.

  ülke gerçeklerinin farkında olmak lazım.

  evlilik programları, a haber, survivor vs.

  izleyicileri var ki yayınlanıyor, hatta inanarak izleyen dahi var.
 • yapılabilecek daha yararlı şeyler varken bunlara takılıp kalmak ne denli mantıklıdır o da izleyenin bileceği iş.
 • survivor izlememenin atom parçalayanlara ait bir tercih olmadığının farkındadır.

  işin siyasal, sosyal boyutunu geçiyorum. survivor ve temsil ettikleri bir örneklemdir. net hedef alınması bu yüzden. yoksa bu konseptteki diğer yarışmalar, 90 dakikalık maçın üzerine 5 saat konuşulan programlar da aynı. bu ülkenin ciddi bir vizyon ve fikir üretimi eksikliği var.

  "gelişmemizi istemiyorlar" dediğin ülkelerde insanlar kafa dağıtmak için tv karşısında çürümüyor. insanlar kafa dağıtmak için sanatla uğraşıyor, üretiyor, bir zanaat öğreniyor, spor yapıyor, yazılım geliştiriyor, dil öğreniyor, geziyor, düşünüyor, sivil toplum kuruluşlarında çalışıyor, toplumun gelişimi için bir katkıda bulunuyor.

  sen "kafa dağıtmak için bi survivorımız var ona da karışmayın yeaaa"
  diyorsun. zaten sadece bir televizyonun olduğunu düşünmeni sağladığı için bu içerikler tepki çekiyor. çalışarak kazanma devri bitti, fırsatçılıkla köşe dönme devri pompalanıyor.

  her şeyi geçtim sen bu ülkenin göbeğinde insanlar ölürken, daha cenazeleri teslim edilmemişken, tutup o gerizekalı programı tartışmaya devam ediyorsan sen küçümsenmeyi hak ediyorsun. evet hiçbirimiz bir şey yapamadık, evet sen izlemeyince ölenler geri gelmeyecek. iki gün sonra hepmiz işine hücüne döndük. ama bu saygıdır at kafalı. ülkene, insanına saygı. bu topraklarda çoktan kaybettiğimiz mevzu. ve bunda bütün gün sadece kavga ve desikoduyu pompalayan bu yarışmaların payı olduğu için insanlar tepki gösteriyor.

  dünyada internet kullanımında orta sıralardayken sosyal medya kullanımında ilk sıralardayız. bu tezatı bir düşün. tamamen boş muhabbetler üzerine. kuzey avrupa ülkeleri, yarı nüfuslu benelux ülkeleri yeni nesil genç girişimcilerle kaynıyor. 30 yaşın altında insanlar uluslararası çapta şirketler kuruyor. 20 yaş altı gençler uygulamalar geliştiriyor. ve bizim emekli maaşımızı ödeyecek genç nüfusumuz onların geliştirdiği uygulamalarla survivor tartışıyor.

  o televizyonu kapattıktan sonra yapabileceğin milyonlarca seçeneğin var kardeşim. o milyonlarca seçenek arasında elbet biri de atomu parçalar ya da ona eşdeğer bir şey çıkaracak işler yapabilir. o yüzden "işten gelince bir survivorımız var amk, sen izlemiyon da atomu mu parçalıyosun" demeye hakkın yok. kapat o televizyonu.

  ve aslında survivor izlemeyenler kimseyi küçümsemiyor. ama survivor izlemediğini belirttiğinde anormal bir şeymiş gibi bir tepki geliyor. bu da entel oldu iyice gibi... aslında izleyenler küçümsenecek bir davranışta bulunduğunu hissediyor. ki bu daha acıklı