şükela:  tümü | bugün
 • suş.. aynı bakteri veya virus cinsine ait farklı antijenik özelliğe sahip olan alt gruplara verilen isim.. kimi zaman nedeni tam bilinmeyen bazı değişimler sonucu normalden çok daha şiddetli hastalık oluşturma yeteneğine sahip suşlar ortaya çıkabilmektedir. (bkz: 1918 grip salgını)
 • su$- ozellikle mikrobiyolojide kullanilan bir terim olup bakterilerin asil kaynaklari soylari, nesilleri anlamina gelmektedir.
 • moleküler biyolojiyle hep ingilizce muhattap olduysanız, türkiye'de bi yerlerde sunum yapmaya giderseniz ve suş demeniz gerekirse birden türkçe'sini hiç bilmediğinizi yıllar sonra fark edeceğiniz kelimedir bu. afallar kalırsınız ben diyeyim. *
  ufak bocalamanın sonrası sessizce, geveleyerekten ve derinden strain derseniz çınar profesör amcalardan biri suş diye bağırır, çekinmez. hayır, sanki suş çok türkçe bir kelimedir de siz ayıp etmişsinizdir. daha da fenası, kelimeyi önceden hiç duymadığınızdan suş!!1 diye bağırıldığında sus diye bağırıldığını bile sanarsınız, pek fena. *

  peki suş ne ya gerçekten? kökeni ne, ahretlik? daha abes bi şey bulsaydınız, neden kolaya kaçtınız?
 • ''the strain '' dizisi seyrederken , ne ola ki bu ''strain'' diyerek google çeviriye yazdığım ve ''suşu '' yanıtını aldığım , yeni tanıştığım sözcüktür. dili algıla kısmına defalarca tıklayıp , japonca herhalde diye yorum yapıp kızdığım durumdur. hayretler içerisindeyim. gözlerim pörtledi. öğrendim ki teknik bir sözcükmüş.
 • (bkz: the strain)
 • türkiye'de bilim gelişirken (ilk palazlandığı zamanlarda) fransız ekolü örnek alındığından, laboratuvar fırınına etüv (étuve), nesil/soy yerine suş (souche) denir (ve daha bir çok abuk şey). eğer mesleğinizi şimdinin hakim ekolü olan amerikan/ingiliz laboratuvarlarında öğrendiyseniz, türkiye'de yetişmiş meslektaşlarınızla konuşurken "hö?" dersiniz. ilginçtir. bilimsel küfür ederken kullanması zevkli olur. suşuna kodumun filan diyebilirsiniz, alın size elit akademisyen küfrü.
 • fransızca souche, kesilmiş ağaçların sökülmemiş kökü anlamına gelen bir kelimedir. mikrobiyolojide de organizmaların mutasyona uğramamış ana dna ve rna dizilimini tanımlamak için kullanılır. aile soyu tanımlamakta da kullanılır, nesep demektir. kelime türkçeye fransızcadan geçmiştir. lakin bizde ağaç kökü anlamıyla veya nesep olarak kullanılmaz. biyoloji terimi olarak bilinir.
 • kız kardeşim.
 • gelecek ayların anahtar kelimesi.

  koronavirüsün suşları ile başımız henüz belaya girmedi.

  izlanda merkezli biyoeczacılık şirketi decode genetics’in başkanı kari stefansson, bir hastaya yeni tip koronavirüsün (kovid-19) iki suşunun birden bulaştığını söylemiş.
 • bir bakteri veya virüsün farklı alt türlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan grupları.
  covid-19 yapan coronavirus'un halen çin, ingiliz, güney afrika suşları var. bunlardan ingiliz ve güney afrika suşları ikincil yani mutant sayılanlar.

  (ilk giri tarihi: 30.3.2021)

  (bkz: varyant)