şükela:  tümü | bugün
3221 entry daha
  • ülkedeki tüm sokak hoparlörlerinden belki de sonsuza kadar dinletilmesi gereken ve atatürk'ten sonra bu toprakların gördüğü en güzel ''şey'' olan mükemmel şarkı.

bir haykırış, bir isyan, bir ağıt, bir gerçek, bir aforizma... bunca yıllık yaşamımda bu kadar faydalı, bu kadar ne istediğini bilen ve bu denli isyanını korkmadan haykıran bir sanat yapıldığını görmemiştim... gezi parkı ve istanbul seçimlerinden bu yana ilk kez tekrar umutlandım ve ülkedeki her gencin sosyal medya maymunu olmadığını da hatırlayıp bir nebze de olsa rahatladım. yaşadığımız tüm problemleri korkmadan açığa çıkartıp bunu muhteşem sözlerle şarkı haline getirerek bir ''marşa'' çevirmek önünde saygıyla eğilmemiz gereken bir eylem.

o kadar doğru, o kadar gerçek ve o kadar içten bir haykırış ki bu, insanı motive ederek tekrardan ayağa kalkmak ve bir şeyler yapmak için adeta sonsuz bir adrenalin yüklüyor vücuda... ''işte tüm sorunlar bunlar, peki çözümü kimde?'' bizde abi, çözümü hepimizde.

evet bu ülkeyi çürüttüler, birbirimizden nefret eder hale getirdiler, kadın cinayetleri, hayvan tecavüzleri, atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu bu coğrafyaya arap havası getirmeye çalışan siyasal islam, adaletsizlik, işsizlik, korku, paranoya ve daha birçok şey var bize nefes bile aldırmayan ama susmayalım işte, susmayalım ki bu ülkenin gerçek çocuklarının ne kadar güçlü olduğunu görsünler.

susma!
  • şimdi bu şarkıyı "düşünce" olarak güzel, şarkı ve söz olarak neden vasat bulduğumuzu bir listeyle açıklayacağım.

fikret kızılok - süleyman hep başbakan

cem karaca - dadaloğlu

selda bağcan - yaz gazeteci yaz

saian - boykot

saian - feleğin çemberine 40 kurşun

çünkü biz bunları dinledik daha önceden. bu kaliteyi gördük. protest müzik budur. fikret kızılok ve selda bağcan'ın bile tatlı bir sertliği var. gümbür gümbür gelen.

edit: bir çırpıda aklıma gelenleri yazmıştım. bir arkadaş beni siz delirttiniz'i de hatırlattı.
  • çok beklenen özlenen çalışmadır. sanat en güzel iletişim aracıdır.
  • şükela bir şarkıdır. millet olarak şarkıda bahsi geçen şeylerden öyle bıkmışız ki 14 dakikalık rahat bir nefes gibi geldi. yapanlar sağ olsun!
  • ezhel ben fero dinleyen kitle bunlara diss atan norm enderi dinlediklerinde ''abi sonunda bunlara haddini bildiren bir rapper çıktı yeaa '' diye sayfalarca entry girdiler.
    aynı adamlar şimdi de bu parçanın altına ''yeaa bu rapperlar da hep birbirleriyle atışıyorlar, hiç toplumsal konulara değinmiyorlar, rap harekettir, politiktir'' bilmem ne.
    sıradaki parça gelsin de bir avuç kaliteli dinleyici kitlesi olarak kıvıralım kanka.
  • emre yücelen de şöyle bir analiz yapmış.

45 dk fakat defkhan'ın kısmı gibi akan bir video olmuş asdfghjkl
  • mükemmel (!) şarkı. özellikle faşizm kısmı* beni çok güldürdü. ayrıca burada çılgınca/militanca övenler de beni çok eğlendiriyor. sanki türkiye'de muhalefetin tek umudu bu rap parçasıymış gibi...

tekrar dinlemeye tahammmül edemem ama buraya koyayım da arada okuyup gülerim.

ey! faşizm ne mi?
    en amiyane deyimiyle faka basacağız
    beynelmilel el birliğiyle
    tek bildiğiniz siz
    ve de pek çok kazanın asıl sebebi aşırı hırs
    bu hırs bi' ebedi his
    evde eşine kız
    sokakta kriz
    fıss, tokakla köpeği
    cins ise değil de miks ise tabii
    akılsız, ey
    kendinden çalan hırsız
    polisten tırs, ey
    ol ister sistem
    hiç çiğ sığ birey
    bir neyin ne olduğunu
    bi' de bizi bil
    biz façası pis de eli temiz bir nesiliz
    bu işin selesi siz de
    tekeri gidonu biz
    ey, e bi tabi biz de biz gibi bir neslin peşindeyiz
    ey, bu tek emelimiz saygı, tohum
    torun, ayna ol
    kaygı bol da yol
    ey, tam da bu
    ya boğul ya doğ
    tonla yanlışa, gırla doğru
    olsun torun, saygı tohum

"olsun torun, saygı tohum" mu?!

(bkz: ahahahhahahah ben buna gülüyorum ya)
  • çok güzel olmuş 2 kere dinledim yarım saat gitti internet paketi düşmanı video
  • günde 1000 kere övülürse ve klibi toplamda 50 milyon kere izlenirse hükumeti düşürecek mükemmel (!) eser.

(bkz: kesin bilgi yayalım)
  • susamam icin uzun diyenler olmus. uzun falan degil. ulkenin sorunu cok.
95 entry daha