• az önce atv de

--- spoiler ---
    tanrı güzellikte cimri seste bonkör davrandı.

--- spoiler ---

diye altyazı geçirilerek haberi yayınlandı. afedersiniz ama sizin haberciliğinizi bu kadarmış.
  • geçen hafta britain's got talent seçmelerine katılan 47 yaşındaki bir hanım.. les miserables'tan i dreamed a dream'i söyleyip jüri + bir salon dolusu seyirciyi göt edişi elalemin bu yarışmaları ne kadar doğru bir amaç için kullandığını bir kez daha gösteriyor.. hayalin nedir sorusuna elaine paige gibi olmak yanıtını verdikten sonra salondakilerin gülüşü ve arkasından gelen performans sonrasında mala dönmüş bir yığın.. keyiflendiriyor ister istemez..

http://www.youtube.com/watch?v=rxpzh4anwyk
  • küçükken öğrenme zorluğu yaşadığı için öğrenimini tamamlayamayan, hasta olan annesine 20 sene bakıp 2007 senesinde kaybeden ve annesinin vasiyeti üzerine bir yetenek yarışmasına katılıp oradaki bir salon adamı göt eden 47 yaşında, duru sesli bir kadın.

ama suçu başkalarına atmaya gerek yok. belki ben orada olsaydım ve yanımda dalga geçmeye müsait iki arkadaşım daha olsaydı kendisini gördüğümde dalga geçerdim. ama bunu yapma nedeni belki tartışılması gereken. yani oradaki o kadar insanın ruhsuz birer ahmak olduğunu düşünmek en büyük aptallık bence. etrafımızda oluşturulan düzen bizi görüntüye köle etti. güzel, daha güzel görünmek için çabalayanlar konuldu önümüze. tabii bu sistematik asimilasyon zamanla insanları bu hale getirdi. daha iyi boyananın daha iyi olduğuna dair iğrenç bir yanılgının hüküm sürdüğü görüntüsel bir dünya.

o yüzden yaptığı iş çok büyük susan ablanın. en azından beni sağlam bir tokatlayıp kendime getirdi. bu sebeple bile sabaha kadar öpebilirim kendisini.

tabii o da benim gibi çirkin birini öpmek isterse.
  • ajdar i beklerken sezen aksu dinlemis gibi hissettim kendisinin performansini izlerken. afferim susan hep boyle.
  • derin derin düşündüren insan.

bir erkek tarafından “hiç öpülmediğini” açık yüreklilikle ve gülümseyerek beyan edebilen, herşeyden önce doğallığıyla gönüllerde taht kuran susan boyle'un, bu noktadan sonra yarışmanın galibi olup olmaması artık çok da önemli değil... reality show ortamlarında rating almak için estirilen o acımasız alaycılığa, unutulmaya yüz tutumuş bir doğallıkla ot tıkamayı --ister istemez-- yerine getirmiştir susan boyle.

sahnede başarısız olsaydı, kolezyum'da aslanlara atılan zavallı kölelerin akıbetini büyük bir zevk içinde izleyen romalılar misali, ıslıklar eşliğinde yuhalanacaktı belki de. iyi ki de öyle olmadı. susan boyle, görüntü ve kılık kıyafetin değil, aslında çok daha başka şeylerin öncelikli olması gerektiğini bir kez daha hatırlattı bizlere.

artık, örnek aldığı elaine paige’den bile fazlasıyla meşhur! cesaretini ve açık yürekliliğini ayakta alkışlıyoruz.
  • yarışmada şarkıyı söyledikten sonra puanlamayı bile beklemeden çekip gitmeye yeltenmiştir.

"koca salonu göt ettim lan 3 evetle uğurlasanız ne olacak?" demişir bence.

ha bir de şarkıyı söylemeye başlamadan bir saniye önce jüriye bakıp gülüyor.

orada da "şimdi koyuyorum çocuğu" gülüşü var sanki.

helal olsun.
  • şaşırtıcı çok şaşırtıcı bir kadın. uzun zamandır böyle muhteşem bir ses duymamıştım.
    ünlü olacak bu kesin, ama umarım içindeki kedisiyle köyde yaşayan, kilise korosunda şarkı söyleyen, 47 yaşındaki "mutlu çocuk kadın"ı öldürmezler.
  • arada bu kadının audition videosunu açıp izliyorum. önyargının nasıl bir şey olduğunu fark etmek, hatırlamak için. zira ben de o salonda olsam susan boyle sahneye çıkıp " elaine paige olcam ben" dese ben de ordaki insanlardan farklı bir tepki vereceğimi zannetmiyorum.
    o önyargının aslında her gün bir farklı şekilde kendini gösterdiğini bildiğimden, insanlığımdan tiksiniyorum ben bu videoyu izlerken.
  • paul potts vakasından sonra tekrar gündeme gelmesi gereken britain's got talent'ın yarattığı ikinci kahraman. ilk önce küçümseyen bakışlarla bakan sonra oohmaygad'ı gelen jürilerin yapmacıklığı, kameranın tam da abartılı küçümser bakışlar atması salık verilen seyirciyi tesadüfen zoomlayıvermiş olması falan ilginç.
    iyi, en azından bir tek bizde olmuyormuş mizansenin bokunu çıkaran tv programları.

ek: noldu lan? oyuna gelmek mi gücünüze gitti olm :)
  • britain's got talent'in bu yil* muhtemelen galibi olacak hanimefendi. acikcasi sasilacak olan tipi degil yasi bence. hayat hikayesini falan bilmesem de 47 yasina kadar bu yetenekle hic ortaya cikmamis olmasi enteresan.
hesabın var mı? giriş yap