şükela:  tümü | bugün
 • danimarkalı yönetmen. kudüs'teki bezalet akademisi'nde resim ve tasarım, ardından da londra'da mimarlık okuduktan sonra, 1987'de danimarka'daki ulusal sinema okulu'ndan mezun oldu. bitirme tezi olan kısa filmi de saliges ø, münih sinema okulu festivali'nde birincilik ödülünü kazandı ve avrupa'da dağıtıldı. bunun ardından gelen uzun metrajlı kurmaca filmlerinin dışında, video klip ve reklam filmleri de çekti. carl th. dreyer ödülü ile çok sayıda uluslararası ödülün sahibidir.
  filmleri;
  1990 freud flytter hjemmefra / freud evi terkediyor
  1993 det bli'r i familien / aile meseleleri
  1995 pensionat oskar / pansiyon oskar
  1997 sekten
  1999 den eneste ene / tek bir tane
  2000 hånden på hjertet / yaşam boyunca bir defa
  2002 elsker dig for evigt (dogme) / açık kalpler (dogma)
  2004 brødre
 • things we lost in the fire ile hollywood a adim atan, elsker dig for evigt, brodre, efter brylluppet gibi asmis filmlerin senarist ve yonetmeni olan kisi. ancak cok yanlis bir senaryo tercihiyle (kendisi her ne kadar yonetmen koltugunda her zamanki gibi dokturmus olsa da) amerika cikartmasi basladigi gibi sona ermis gözüküyor. ayrica bu aralar elsker dig for evigt filmini zach braff, brodre yi ise jim sheridan tekrar cevirmekle ugrasmaktadir. orjinalleri kadar guzel olmasi zor tabi ama bekleyip görelim.
 • oscar heykelciği kendisine pek yakışmıştır.
  (bkz: haevnen)
 • vaktiyle lars von trier'ın cannes'dan kovulmasına sebep olan röportajı sırasında "yahudilere karşı değilim, susanne bier'e bile" ifadesi ile belleklerde yer edinmiş yönetmen. kaç saattir düşünüyorum nerden takıldı ulan bu isim aklıma diye, hazreti google sağolsun buldum..
 • ilk olarak istanbul film festivalinde elsker dig for evigt tanıdığım, sonra unutup bu sene hævnenla tekrar hatırlayıp peşpeşe efter brylluppet, brødre izlettiren ve sevdicek yönetmenlerim arasına terfi eden başarılı yönetmen.
 • hollywood da 2. filmini çeken değerli kuzeyli yönetmen.
  (bkz: serena)
 • (bkz: songlines)