şükela:  tümü | bugün
  • 2007 yılında çömez bir mühendis olarak işe girdiğimde x dolar olan maaşım, şu anda 10 sene tecrübeli müdür olarak tekrar x dolar'dır. türkiye'de yaşayınca böyle oluyor işte, hayatta ilerlediğini sanıyorsun ama aslında yerinde sayıyorsun. sen yukarı çıktıkça seni aşağı çekiyorlar.

edit: gelen tepkiler üzerine maaşı x'ledim. velhasılı kelam ana fikire odaklanmak gerek.
  • cidden sıktı bu maaşlarınızı belli etme çabalarınız. tamam, x dolar kazanıyorsunuz. kazanıyorsunuz da, bize ne bundan?
    “helal olsun, tebrik ederiz” dememizi mi bekliyorsunuz?

güle güle harcayın, daha fazla kazanın ama şurada şunun reklamını yapmayın, çok itici duruyor. masaya elinde cüzdan, cep telefonu ile oturan birinden farkınız kalmıyor.
  • 720 zamlı hali
  • temmuz 2014 de aldığım maaş şuankinden %10 yüksek ki 2 kere iş değiştirdim her birinde hem maaş hem mevki olarak yükseldim.
  • döviz bazında hesaplayınca yıllarca hiç değişmeyen maaştır.

2012 yılında euro olarak maaş almaktaydım. aradan 6 yıl geçti ve terfi, iş değiştirme, düzeltme gibi artışlar ile şu anki maaşım 2012 yılında aldığım euro'nun türk lirası karşılığına eşit.
  • bir amerikan şirketinde çalışırken 2500 usd aldığım günleri hatırlıyorum da (18 yıl olmuş). o zamanlar maaşı beğenmiyordum. amerikadakiler 5.000 alıyordu diye salak salak gıybet yapıyorduk. şu an kendi işimi yapıyorum, çekleri, order hesaplarını ve borçlarını saymazsak 2.500 usd cash çalışan biri olursa hiç düşünmeden kendimi kovarım :)

tabi, sgk'mı da en üstten yatırmalarını rica ederim çünkü kendiminkini de düşük ödüyorum yoksa para mı yeter :)
  • 250 dolar
  • her gün düştüğü için sürekli güncellemek gerekir.