şükela:  tümü | bugün
  • sevenleri de olmakla birlikte çoğunluğumuzun para veripte yediğini zannetmiyorum. pirinci pilavda sıkça tüketen bir toplumuz ancak sushi de olunca pek tercih etmiyoruz galiba
  • +all you can eat tarzı ucuza tıkanana kadar sushi ve asya yemeği yenebilecek mekanların azlığı

+"doğu asyalı aile restoranı" konseptine ülkedeki çinli, japon ve vietnamlı nüfusunun azlığı nedeniyle çok rastlanmaması

+genel olarak sushi çok bilinmediğinden, yani yüksek bir talep olmadığından donmuş halde kısa süre dayanabilen sushilik balık ve deniz ürünlerini düzenli olarak ithal eden şirketlerin azlığı (güvenilir, sürekli aktif bir tedarik zincirinin olmaması)

+tüm bu sebepler sonucu günün sonunda sushi'nin dünyanın geri kalanını aksine ülkede pahalı ve lüks bir öğün olması

+bonus: ülkede pirincin bol yağ ile tüketilmesine karşılık sushi pirincinin bol sirke ve tuzla hazırlanıp suyu tamamen çekene kadar pişirilmesi.
  • nerede olduğuna bağlı olarak değişen tespit. misal bizim muhitteki quick china olsun, chinabloom olsun çin yemeği yapan lokantalarda, salgın hastalık öncesinde, rezervasyonsuz yer bulmak mümkün değildi.

edit: suşinin çin değil japon yemeği olduğunu hatırlatan herkese teşekkür ederim. ama ankara'daki iyi suşiciler kendilerini çin lokantası olarak tanımlıyor ve hatta verdiğim örneklerde de isimlerinde bile çin geçiyor.
  • yiyen yiyor aslında da, fiyatları genel olarak pahalı olduğu için yayılamadığını düşünüyorum.
  • insanların sefaletten yemek zorunda kaldığı çiğ balığı marifet gibi görüp yemek isteyenleri göstermiş başlık.
  • çiğ balık yenir mi bakış açısı.
    ilk deneyişten sonra hım fena değilmiş ama bu kadar verilmez hissi.
    ve tabii milletin çöken ekonomi sonrası normal balığın dahi lüks sayılır olması.
  • kokusu.
    ilk denememde aldığım çiğ balık kokusu yüzünden tadına bile bakamamıştım.
  • almanya’da euro 7 tl’yken bile daha hesaplı olduğu için olabilir mi acaba? frankfurt’ta yiyebildiğin kadar ye kampanyalı bir sushi restoranında alman birası dahil 15 euro vermiştim. istanbul’da iki porsiyon sushi (doymama garantili) + bira: 110 tl. şimdi ikisi aynı kapıya çıkar diyeceklere peşin peşin söyleyeyim, ülkenin birim parasına göre bir yerde 15 birim bir yerde 110 birime yiyoruz. ve 15 birim fiyata yediğimizin miktarı (25 adet sushi yemiştim) 110 birimin (8 adet) tam tamına 3 katı olursa tabi ki tutmaz.
  • pahalı olması nedeniyle türkiye'de tutmamaktadır. fiyatlar makul olsa kesinlikle tutma ihtimali vardı.
  • 8'li bir roll 50 tl olmuş yenir mi? taşşak geçer gibi fiyatlandırma yapıyorlar. öküz gibi doyalım içkimizi de içelim derseniz iki kişi 500 tlden fazla hesap geliyor, gelsin tamam da sushiciler üst segment bir restoran tipi değil ki.

bir roll 15-20 tl'den fazla olmamalı.