şükela:  tümü | bugün
 • e. noelle neumann’ın geliştirdiği insanların kendini güçsüz hissettiği zaman içine kapanarak fikrini beyan etmemesini anlatan kuram
 • kirilan seylerin cikardigi seylere verilen genel ad
 • nurdoğan rigel'in bir dönem sınavlarda tüm amfiyi derin bir suskunluğa sardığı kavram.
 • sosyoloji ve iletisim yazininda siklikla rastlanan neumann'in tespiti. türk insani her daim suskunluk sarmali içinde olmus, düsüncelerini söyleme kararini "bire karsi kaçim abi" saptamasinin sonuçlarina göre vermis, yani sarmalin dibine oturmustur
 • cin fikirli seguela tarafindan türkiye nin durumunu gördükten sonra anap için slogani üretilen kara delik...
  (bkz: sessiz çogunlugun sesi)
 • iktidar-medya iliskilerini en iyi açiklayan kuram. birey yalniz yada güçsüz oldugu için degil, etrafindaki ideolojik ortama ters bir sey söyleyemeyecegi için susar, medya da bu suskunlugu yayar. öteki'yi herkes özler, delilere herkes sempati duyar ama yaninda istemezler onlari iktidar tehdit ettikleri için. ideolojik atmosferi de çogunluk olusturmaz, iktidardan yayilir ideolojik koku. susanlar çogunluktur nicel olarak ve suskunluk bulasir veba gibi. sarmali çözmenin yolu da baska bir suskunluk sarmali yaratmaktir. iktidarlari ancak iktidarlar devirir.
 • mhp'nin hayvan gibi oy aldigi secimlerin sebebini olusturan kavram
 • almanya'da seçimler öncesi yapılan kamuoyu araştırması sonucu, 1984'te ortaya çıkmış kuramdır.

  bu kurama göre kişi veya gruplar eğer bir fikir veya inançta azınlıktaysa, çeşitli korkulardan dolayı çoğu zaman bu düşüncelerini saklamaktadırlar. gruplar için bu genellikle ölüm korkusu olsa da, basite indirgemek gerekirse kişiler için bu durum daha çok dışlanma korkusundan ileri gelir.

  toplulukta herkesin kabul ettiği bir görüşü kabul etmese bile ediyormuş gibi görünür. bu bastırılmış düşünceler ve sessizlik bir süre sonra büyür ve bir sarmal halini alır. kişi veya grup uzun süre bu sessizlik içinde kaldıktan sonra uygun ortam ve koşulları bulduğunda sesini yükseltir ve kendi görüşünü kabul ettirmeye çalışır.

  bir çok isyanın, direnişin ve kanunlarda azınlıklar için yapılan değişikliğin nedeni bu sarmala neden olan itilmişliktir. bazı şekilleri despotik yönetim kaynaklı olsa da, kitle psikolojisi de bu konuda büyük önem teşkil etmektedir.