şükela:  tümü | bugün
  • susurluk tostu susurluk'ta yenir. ayvalık tostu ise ayvalık'ta yenir. şahsi fikrimce ayvalık tostu susurluk tostunu sikinde sallar.
  • ayvalık tostunu ayvalık'a özgü yapan şey nedir bilmiyorum. ayvalık denince aklına rakı-roka-kalamar-zeytin gelen benim gibi bir bünyenin, içine değişik markalardan bilimum endüstriyel şarküteri ürünlerinin tıkıştırıldığı bir ekmek parçasını, ayvalık gibi doğallıkla özdeşleştirilen bir memleketle bağdaştırması mümkün değil. yani ayvalık tostu, adını hakeden bir tost değil, yerel değil her şeyden önce. diyebilirim ki ayvalık'ın sevmediğim tek şeyi tostudur.

    amma... susurluk tostu öyle mi... standart bir peynirli-sucuklu tost denilebilir, ama değil. ekmeği farklı, peyniri büyük şehirlerdeki marketlerden alabileceğiniz bir peynir değil, sucuğu da öyle. susurluk tostu, taze mihalıç peyniriyle yapılır, sütaş taze kaşarla değil. sucuk, yanturalı marka yerel sucuktur veya susurluk'taki kasaplar tarafından yapılan sucuklardır, pınar büfe sucuk veya keskinoğlu piliç sucuğu değil. yanında bol köpüklü susurluk ayranı içilir, coca cola zero değil.

    bu açıdan bakıldığında, sözün özü, ayvalık tostu her yerde, susurluk tostu susurluk'ta yenir (ama asla yörsan'da değil).