şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sut disi)
 • hergun fazlasiyla gordugum dislerdir. sut dislerinin dayanikliligi icilen sut ile alakali degildir. aslinda ironik bir sekilde gece surekli sut alan hatta biberon ile sut icen, anne sutu icen cocuklarda sut disleri cok cabuk curumektedir. bize de is dusmektedir. biberon curugu ismi verilen bu curuk sekli ozellikle turk halkinda yaygin sekilde gorulmektedir. bunun nedeni ise geleneklerimize bagli bir ulus olusumuzdur. aglayan cocugun agzina biberonu vermek, gece uyumayan bebegin agzina, icinde lokum bulunan tulbenti koyup gece surekli emmesini saglamak, balli emzik emdirmek gibi kotu gelenekler sonucu biberon curugu olusur. bir de anne sutunun gereginden fazla verilmesi olayi soz konusudur. bazi hastalarimizin annelerinden ogrendigimiz kadariyla emzirme yasinin 7 hatta 9'a kadar surmesi gorulebilmektedir. ileride o cocukta psikolojik sorunlara da neden olabilecek bu davranis sekli anneler tarafindan cocuk icin iyi gibi dusunulse de cocuklarin tum sut dislerini curutmektedir.
  curuyen sut disleri nasilsa dusecek diyerek tedavi edilmezse ithihaplanmaktadir. iltihaplanan sut disi kanal tedavisi ile agizda tutulabilmektedir. tabi ki kokteki erime derecesi onemlidir. eger agizda tutulamayacak kadar harap olmussa sut disleri cekilir. nasilsa dusecekti diye dusunmek burda da yanlistir. cunku agizda durmasi gereken sureden once cekildigi icin, yerini korumasi gerekli olan surekli dis alttan cikmak istediginde, sut disinin korumus oldugu yer kapanmis olur. surekli dis ise ya farkli bir yerden veya farkli bir pozisyonda cikmak zorunda kalir veya hic cikamaz ve gomuk kalir. bu durumda ise hem ortodontik tedavi denilen tel tedavisi ise dislerin pozisyonlari duzeltilir, gomuk kalan dis varsa da cerrahi olarak o bolge acilarak gomuk dis surdurulmeye calisilir.
  bu nedenlerden dolayi sut disleri, zamanindan once cekilmemelidir.
  goruldugu gibi nasilsa altindan yenisi gelicek cekilse ne olur inanci yanlistir.

  genel olan diger bir inanis ise sut dislerinin koksuz oldugudur ki bu da yanlis bir bilgidir. sut disleri kokludur. morfolojileri ise surekli dislerden faklidir. sut dislerinin kokleri, alttan surekli disler yavas yavas cikmaya basladikca erimektedir. alttan gelen surekli disin cikmasi ne kadar yaklasirsa, sut disinin koku de o kadar rezorbe olur yani erir. sonunda surekli dis ciktiginda ustteki sut disinin koku tamamen eridigi icin, agizda kalan kuron kismi denilen kisim ele gelir ve "aa koksuz iste bu dis" denilir.
  bu durumda, henuz surmemis surekli dislerin uzerinde bulunan sut dislerinin kokleri erimeden cekildiginde aci vermektedir.
  kapi koluna ipin bir ucunu baglayip diger ucunu dise baglama inanci da yine halkimiz arasinda yaygindir. eger sut disi koku tamamen erimediyse, bu yapilacak islemin de bir iskence oldugu tahmin edilebilir. o nedenle sallanmayan sut disi varsa ve cocugun yasi geldigi halde hala alttan surekli dis gelmediyse, bir dis hekimine gitmek, kapi koluna ip baglamaktan daha faydali bir davranis olacaktir.
  sut dislerinin surmesi yaklasik 6. aydan itibaren baslar.
  ilk suren sut disleri alt on kesici dislerdir. bunlar 6-10. aylar arasinda surerler.
  8-12. aylar arasinda ust on sut kesiciler,
  10-16. aylar arasinda alt yan sut kesiciler,
  9-13. aylar arasinda ust yan sut kesiciler,
  13-19. aylar arasinda ust 1. sut azilari,
  14-18.aylar arasinda alt 1.sut azilari,
  16-22.aylar arasinda ust sut kopek disleri,
  17-23.aylar arasinda alt sut kopek disleri,
  23-31.aylar arasinda alt 2.sut azilari,
  25-33.aylar arasinda ise ust 2. sut azilari surer.

  saglikli bir cocukta yaklasik 33-34. ay sonunda, alt cenede 10 ve ust cenede 10 olmak uzere toplam 20 adet sut disi bulunur.

  6-7 yaslarinda alt-ust sut kesiciler,
  7-8 yaslarinda alt ve ust yan sut kesiciler,
  9-11 yaslari arasinda alt ve ust 1. sut azilari,
  9-12 yaslari arasinda alt sut kopek disleri,
  10-12 yaslari arasinda ise alt ve ust 2. sut azilari ile ust sut kopek disleri dusmektedir.

  cocugun agzinda 20 adet bulunan sut disleri hic dusmeden 6-7 yaslari arasinda, sut azilarin en gerisinde cikan azi disleri surekli dislerdir. budurumun aileler tarafindan farkedilmesi cok onemlidir. cunku genellikle bu disler sut disi olarak dusunulerek yine yanlis inanisla iyi bakilmaz ve hemen cururler. oysa ki bunlar hayat boyu agizda kalacak dislerdir.
 • görevleri sona erip,düşecekleri yaşa kadar sağlıklı bir şekilde ağızda tutulması gereken dişlerdir.düşecek olmaları önemsiz oldukları anlamına kesinlikle gelmez.çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimleri açısından çok önemlidir bu dişler.koruyucu amaçlı olarak diş hekimlerince fisür örtücü,flor uygulama vb. işlemler yapılır.
 • kızımın bugünlerde sallanan dişleri. her hafta bir arkadaşının dişinin çıktığı haberini veriyordu. sıra benim miniğe geldi demek ki..

  annem hep anlatır da ben hatırlamıyorum.. ilk dişim sallandığında diş doktoruna götürmüş. oldukça sevecen yaklaşan doktor ağzını aç deyince kilitlemişim. ısrar edince adama çifteyi yerleştirmişim. kovulmuşuz tabii.. sonra da kendiliğinden düşmüş hep.

  sordum benimkine gidelim mi diye. hayır dedi. inadı anasınınkine benziyor. çiftesi de benzeyebilir. kıymayalım dişhekimlerine.

  ha bir de diş perisi furyası var. diş çıkınca para koyacakmış yastığının altına.. peri anne oldum.

  güncelleme: kızım bugün dili ile iterek ilk dişini çıkardı. aferin benim cesur kızıma.
 • doğumdan 6 ay sonra çıkmaya başlayan dişlere süt dişleri (dentes decudui) denir. bunlar alt ve üst çenede 10’ar tane olup toplam 20 tanedir ve 2 yaşında tamamlanırlar. her bir yarım çenede
  2 tane kesici diş (dentes incisivi)
  1 tane köpek dişi (dens canini)
  2 tane azı dişi (dentes molares)
 • özellikle bebeklerde uzun süreli emmeye bağlı olarak ağızda kalan süt artıkları dişlerde çürüme yapar. bunu engellemek için annelerimizin küçük lokumlarımızın dişlerini ıslak bir pamuk yardımıyla hafif hareketlerle temizlemeleri gerekmektedir.

  bu, çürük oluşturacak patojenlerin ağızda çoğalmasına engel olan etkenler arasındadır.

  tanım: daimi dişlerin çıkmasına rehberlik yapan, çocukluk döneminde ağızda bulunan dişlerdir.