• bu şarkıyı yaratan kişi eğer hakkatten dili yandığı anda söylemeye başlamış olsaydı sözleri böyle gitmez şöyle giderdi:

süt içtim dilim yandı!
    ananıın amınıııaaağnnnnn!

kilim falan hikaye, çok pis bir şey süt yanığı. meme uçları neden farklı renk sanıyorsun. yakıyor böyle; annelik kolay mı. değil.
  • son günlerde yaşanan süt polemiğiyle dalga geçmek amacıyla nihat sırdar'ın programında;

"süt içtim cırcır oldum amanın ammanın, süt içtim ishal oldum amanın ammanın... okul sütü akıl küpü ben sana kırgınım, okul sütü akıl küpü ben sana dargınım..."

şeklinde bir versiyonu çalınan halk türküsü.
  • pastörize sütün henüz bilinmediği dönemlerde yazılmış türküdür.

artık süt soğuk da içilebiliyor cicim. zararlı organizmaların oluşmasını engelleyen bir diziişlemler keşfedildi. açıyosun dolabı, alıyosun süt kutusunu eline (cam şişe daha sağlıklı pek tabii) ve dikiyosun kafaya, lıkır lıkır... ohh! bak o zaman bi' yerin yanar mı?
  • berkant'in 1972'de soyledigi soylenilen oynak versiyonu da suymus: http://www.youtube.com/watch?v=p3sr7ptxaok
  • notaları re mi fa sol fa sol sol sol fa sol sol sol fa mi olan bir küçücük şarkıcık
    re mi fa sol mi fa re mi do do fa mi re re kısmı unutulmamalı.
  • lisedeki müzik hocalarının ısrarla öğretmeye çalışıtığı bir türküdür ayrıca.
  • sözlerini de yazayım tam olsun:

kilis yöresi - nail aslanpay - muzaffer sarısözen

süt içtim dilim yandı
    amanın amanın
    döküldü kilim yandı
    kız sana hayranım
    ben kilimde değilim
    amanın amanın
    bahçemde gülüm kaldı
    kız sana hayranım

cendermeyim cenderme
    amanın amanın
    beni yoldan dönderme
    ben de bir izinliyem
    amanın amanın
    canıma kasteyleme
    kız sana hayranım

cenderme çavuşuyam
    amanın amanın
    yol verin savuşuyam
    kız sana hayranım
    beni çavuş sanmayın
    amanın amanın
    bölüğün başkanıyam
    kız sana hayranım
  • 10-12 yaşlarında bir heves olarak başladığım bağlama kursunda kara tren ile birlikte ilk öğretilen türküdür kendileri. tabi o heves süre süre iki yıl kadar sürmüş, ancak bu türkünün zihinde çağrıştırdığı güzel anılar bugünlere kadar gelmiştir.
  • bu da türküdür. (bkz: armudu dislerim sapini gumuslerim)
    süt içtim dilim yandı amanın amanın
    döküldü kilim yandı yar sana hayranım diye devam eder. severim bunu da baya.
hesabın var mı? giriş yap