şükela:  tümü | bugün
 • körpe kuzu
  yavru
  (bkz: süt çocuğu)
 • kasaplarin vitrinlerinde götlerine karanfil sokulmak suretiyle prezante edilen bitakım ölü ki$ilere verilen isim.. ha nedendir bilinmez.. papatya degildirde karanfildir her daim..
 • bir zamanlar isinde uzman adamin birinden duymustum; "turkiye'de kucukbas hayvanciligin gelismesinin onundeki en buyuk engellerden biri aşiri oranda sut kuzusu kesimidir" diye. oyle bisey iste.
 • bu süt kuzusu var ya, evrim teorisini tek başına çökertir.
  nasıl mı? anlatayım efendim:

  hani evrim teorisinin en önemli savlarından biri doğal seleksiyondur ya, eğer doğal seleksiyon diye birşey olsaydı, süt kuzusu diye birşey olmazdı.

  bir kere, kendini savunacak hiçbir uzvu bulunmuyor sonra ne biliyim kuş gibi uçamıyor, renk değiştirmiyor, hızla topuklayıp kaçamıyor.
  napıyor, adeta gelin beni avlayın dercesine, otlaklarda, çayırlarda, açık arazilerde takılıyor. sonra rengi beyaz. ben burdayım diye bağırıyor resmen.

  yani bugüne kadar, bu kadar savunmasız bir hayvan yaşamışsa, varolmuşşa, evrim teorisine, doğal seleksiyona kuşkuyla bakarım ben arkadaşım.

  üşenmedim baktım, koyunlar 10-12 sene yaşıyorlarmış, senede 2 kere doğurabiliyorlarmış, onda da 1-3 yavru verebiliyorlarmış.
  yani öyle tavşan gibi birşey değil ki, pıtır pıtır ürediği için bugüne kadar kalmıştır diyelim.

  tek bir ihtimal var, o da bu hayvanlar çok şirin olduğu için bugüne kadar varlıklarını sürdürebilmişlerdir.
  yoksa bu kadar lezzetli olacaksın, senin ortalıkta kıç ata ata gezmene imkan tanıcaklar.
  yok öyle birşey.

  tanımla bitirelim: evrim teorisini tek başına çökerten hayvandır.
 • (bkz: #19399642)

  bi de anlatmışlar marifet gibi: http://www.kadinax.com/kuzu-eti-sut-kuzusu
 • "bir sürü insan onunla ilgileniyordu. sürekli sütle besliyorlardı onu. süt en sevdiği şeydi. henüz iki aylıktı ama bir sürü insan onunla ilgileniyordu. kim bilir buyuduğunde ne kadar seviceklerdi onu. ara ara bir adam geliyor onu elleriyle havaya kaldiriyor, sonra gidiyordu. nedenini anlamıyordu ama bu hoşuna gidiyordu nedense. hazır küçükken bunun tadını çıkarmalıydı çünkü büyüdüğünde onu kaldırabileceklerini sanmıyordu. çok büyümek istiyordu. annesi ve babası gibi büyük olmak istiyordu. onun da tüylerini kessinler istiyordu. hah..yine o adam geliyordu işte. yine onu havaya kaldırıp indiricekti!

  “çok garip bu kez neden yere bırakmadı acaba?” diye düşündü. onu çok seviyor olmalıydı, yoksa neden onu yanına alsındı. “insanlar ne kadar cana yakın” diye geçirdi içinden.

  “bu tamam!” diye seslendi adam bir diğerine. diğer adam gülerek “süt kuzusu bunlar!” diye karşılık verdi. ilk adam onu yere yatırırken diğeri elinde büyük bir bıçakla yaklaştı. akşama süt kuzusu vardı. "

  http://okuz.tumblr.com/post/1617709148/sut-kuzusu
 • vedat milor´un dedigine göre türkiye´deki restaurantlarda süt kuzusu diye servis edilenler süt kuzusu olamayacak kadar büyükmüs. fransa´da 3 haftalik, ispanyada 2 aylikken yeniyormus.

  aferin. böyle devam. yemezseniz ac kalacakmissiniz gibi, yiyecek baska hicbirseyiniz yokmus gibi. bok yiyin. yarin da yeni dogan insan bebegini yersiniz siz.
 • yamulmuyorsam; izmirde mahalle muhtarlarına başvurularak alınabilinecek uht süt markası. 0-5 yaş çocuklar için...
 • yerken çok üzüldüğüm, ama tadı efsane olan namussuz.