şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yazarı psikolog esra ezmeci olan, harika bir kapak yazısı olan kitap.

--- spoiler ---

her insan lekeli midir? ne zaman bulaştı bu lekeler bize? habil ile kabil zamanında mı? bir yara mıdır bu leke, bir nişan mıdır yoksa? masum, saf ve temiz olarak dünyaya gözlerini açan insanoğlu, neden bu dünyayı yaşanmaz kıldı? insan kötülükle mi doğar, sonra mı kötü olur? bir bebek, başka bebeği gördüğünde neden rahatsız olur, neden onu tırmalar, canını yakar? süt lekesi insanın içsesi olmaya aday bir roman. kimseye söylemediklerimize, yalnızken kendimize bile fısıldayamadıklarımıza, aklımızdan bile geçiremediklerimize ışık tutuyor. acı içinde kıvranırken gelen mutluluğu, karanlık içinde boğulurken yanan ışığı, çaresizlik içinde debelenirken yanı başınızdaki çareyi göreceksiniz. sadece iyiyi ve güçlüyü değil, kötüyü ve zayıfı da anlayacak, önyargılarınızdan rahatsız olacaksınız.
    --- spoiler ---
  • hayatımda okuduğum en kötü kitaptı demem haksızlık olabilir bu yüzden sadece oldukça kötü bir kitaptı demekle yetiniyorum.
    yazar, kitaptaki karakterin kendisinin ne kadar mavi gözlü olduğunu, ne kadar elmacık kemiklerinin çıkık olduğunu ve geri kalan bedensel özelliklerin karşısına çıkan hemen hemen her canlıda seks ihtiyacı duydurduğunu kitap boyunca tekrarlayan cümlelerle zavallı okurun beynine hunharca saplamaktadır.
    naçizane ya çok daha iyilerini okuduğumdan ya da fazla beklentiye girdiğimden onulmaz bir hayal kırıklığı yaşadım. belki de her iki sebeple. bilemiyorum.
    herhangi bir psikolojik analiz yeteri kadar işlenmemişti. ( eğer psikoloji üzerine bir çalışmaysa)
    yok sadece edebi bir eserse de okura verdiği bir haz, bir heyecan, sürüklenme vs yoktu.
    olay örgüsü, zamanlama, son sayfada patlatılan sürpize dair herhangi bir ip ucu...
    bu kitabı bir meyveye benzetecek olsaydım.
    (bkz: muşmula)
    sosyal medyada, bu kadar şişirilen bir ürüne paramı ve zamanımı vermiş olmam benim hatamdı. o yüzden hakkında daha fazla yazmıyorum.
    okuyacaklara tavsiye: okumayın!