1. peynir yapımında yan ürün olarak elde edilen peynir suyunun kurutulmasıyla elde edilir. peynir suyunun iğrenç yeşil bir rengine karşılık rağmen süt tozunun karbeyaz olması ilginçtir.
  2. yağlı,yağsız gibi çeşitleri vardır.anne sütü emmeyen çocukların temel besin kaynağıdır.ayrıca askeriye gibi stok yapan kurumlarca bolca tüketilir.dayanıklılık süresi yüksektir.
  3. evde süt yokken sıcak çikolat yapımında ve bilimum tatlilarda kullanılabilinilen, yeteri kadar eklendiğinde sütten farkın anlaşılmayacağı* ürün.
  4. suya ne kadar ilave edilirse edilsin her zaman ağızda sentetik bir tad bırakan toz. ama hakkını yememek lazım, süt olmadığı gecelerde kurtarıcım olmuştur.
    (bkz: coffee mate)
  5. içindeki sıvının neredeyse tümü düşük basınç ve proteinleri denatüre etmeyecek bir ısıda endüstriyel olarak buharlaştırılmış süttür. eğer örneğin yağ oranının düşürülmesi ya da laktoz intolerant kişiler için içindeki laktozun enzimlerle parcalanmasi gibi özel bir işlemden geçmemişse sütün içindeki tüm maddeleri içerir. taşınma kolaylığı yüzünden tercih edilir, üretilir. sentetik falan değildir.

    ayrıca peynir altı suyu tozu başka şeydir (o da sentetik değil).