şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ks. subay temel askerlik ve subaylık anlayışı kazandırma
  • ortalama 6 ayda subay yetiştirilen su sistemi düşündüğümüzde, devletin askeri liselere ve harp okuluna neden hala öğrenci alarak boşuna masraf yaptığını anlamak mümkün değildir.ancak şu gerçeği de gözardı etmemek lazım:
    kıt'a subayı harbiye'de yetişir.
  • açılımı ; subay temel askerlik ve subaylık anlayışı kazandırma.

eğitimlerinin bir bölümünü kara harp okulu'nda yapmaktadırlar.

(bkz: harbiye)

sutasak eğitiminin 6 ay sürmesi ve bu eğitimin sonunda teğmen rütbesi almaları dolayısıyla harbiye'deki komutanlar tarafından pek sevilmezlermiş.

nasıl sevilsinlerki efendim. kendilerine eğitim veren ve komuta edenler 4 yıl askeri liseyi mütakiben 4 yıl da üniversite ile toplamda 8 yıllık bir eğitimin ardından aldıkları teğmenliği bu sutasaklılar 6 ayda alıyorlar.
  • son günlerde hakkında bolca soru biriktiren, ordunun dış kaynaktan muvazzaf ya da sözleşmeli subay ihtiyacını karşılayan okul.

sanılanın aksine kısa yoldan subay yetiştirmez. zaten subay 4 sene harbiyede okuyan kişi demek değildir. önce buna bir açıklık getirelim. subay türk silahlı kuvvetleri içerisinde statüsü 4 yıllık lisans eğitimi almış kişiye verilen ünvandır.

harbiye de subaylara 4 yıl boyunca harp eğitimi verilmez. verilen eğitimin büyük bir kısmını mühendislik dersleri oluşturur. zaten harbiyeden mezun olanlar aynı zamanda makine mühendisliği diplomasına sahiptirler.

4 yıllık lisans eğitimi almış bir kişinin subay olmak istediği takdirde üzerine 4 sene daha harbiye eğitimi alması gereksiz zaman kaybıdır. diploması var zaten bu adamın. bunun yerine sutasak gibi bir okulda aldığı 1 yıla yakın ( sınıf eğitimiyle birlikte) temel subaylık eğitimi yeterlidir.

kıta subayı harbiyede yetişir diyenler için gördük harbiyeli subayların son yıllarda neler yaptığını.

(bkz: 15 temmuz 2016)
  • kıta subayı harbiye'de yetişir polemiğine girmiyorum çünkü ben de harbiye'de yetiştim, yorum yaparsam ya subjektif olur ya da objektifliği fazla kaçırıp yine subjektif olurum. ama şu bir gerçek ki 15 temmuz 2016 nedeniyle atılanların içerisinde bir sürü de sutasak vardı. yani sutasak bitirenler suçsuz günahsız diye bir olay yok. lütfen algı kasmayın.

inanmayanlar khk'ları açıp "yıl-s." şeklinde sicili olan subayların yoğunluğuna bakabilirler. belli bir seneden sonra sutasak alımı iyice arttı o yüzden son senelere bakmanızı tavsiye ederim.

tanım: kurs.