şükela:  tümü | bugün
  • icindeki sut orani normalden fazla olan biskuvi, ya da sute batirilmis olan biskuvi
  • cukur bir kasenin icine biskuviler kirilir (potibor tercih sebebidir) icine bir miktar seker ve kaynamis sut eklenir. sutlu ekmek e rakip olamasa da guzel bir tatlidir.
  • mükemmel bir kahvaltı. corn flakes ve türevleri halt etmiş.
    en güzeli bebe bisküvisiyle yapılanı ve mümkünse muzlu olanıdır.
  • bir kase sıcak süt icine kırılan petibör yada tercihen bebe bisküvilerinin yumusamasıyla birlikte afiyetle yenen mis kokulu, yumusacık cocukluk hazzı.
  • yaş kaç olursa olsun hayatın vazgeçilzmezlerinden bir lezzettir.arada bir sabah kahvaltısında bir can çeker, hemen gider alırsın bisküvi'yi koyarsın sütün içine onu ezer ve büyük bir zevkle yersin.bu bebekler ağzının tadını biliyor kesinlikle...
  • gecenin bir yarısı açlığımı yatıştırmak için başvurduğum ilk yiyecek. açlık hissini en fazla 15 dakika kesebilse de lezzeti inanılmaz.

sütlü bisküvi (1 kişilik)
    malzemeler:
    bir cezve süt, aldığı kadar püsküüt

tarifi:
    kaynayayazan sütü püsküütlerin üstüne yavaş yavaş dökün. baloncukların çıkması bitene kadar sütü püskütlere yedirin. hiç kıtırdak parça kalmadığında mamanızı kaşıklamaya başlayabilirsiniz. afiyet olsun

haftaya: sarelleli ekmek tarifi
  • annemin midemiz ağrıdığında bize sunduğu tek ilaç. böyle yiyosun hiç bişeyciğin kalmıyor.
  • daha önceden yazılmamış olduğuna inanamadığım enfes birleşim. kendimi bildim bileli abimle uğruna kavgalar ettiğimiz, tekme tokat birbirimize giriştiğimiz, onun benim nice kere bileklerimi incittiği, benim çekiştire çekiştire onun başında saç bırakmadığım güzeller güzeli dünya tatlısı bir şey.

peki bu süt bisküvit nasıl yapılır?

------------ malzemeler---------------

süt
    bisküvi (petit beurre olacak)

-----------araç-gereç-----------------

süt ısıtmak için uygun bir tava veya uygun büyüklükte bir cezve
    bir tatlı kaşığı
    kase

---------yapılışı--------------------

süt ısıtılır. ama çok dikkatli bi şekilde ısıtıyoruz arkadaşlar. öyle çok ısınması ya da az ısınması kesinlikle söz konusu olamaz. yılların süt-bisküvitçilerinin ancak bilebileceği, o dilde sıcak ve soğuk arasında ılıktan çok hafif sıcaklığa yakın bir sıcaklığa gelene kadar süt ısıtılır. bu adım başarıyla gerçekleştirildikten sonra süt tavadan veya cezveden alınır, (veya alınmaz, bu sizin ne kadar görgüsüz ya da ne kadar öğrenci olduğunuza göre değişir), ardından petit beurre'nin çifte kavrulmuş olmayan klasik bisküvi paketi açılıp bisküviler birer birer içine bırakılır. yiyen insanın zevkine göre katı veya sulu olarak bırakılabilir.

-------önemli not-------------

süt-bisküvit kesinlikle bebek yiyeceği değildir, süt bisküvit bir çocuk yiyeceği de değildir, binaenaleyh, süt bisküvit bir yiyecek değildir. bir yaşam stilidir, bir hayat standardıdır.

-------önemli not 2---------

aranızda ona süt-püskevit diyenlere aldanmayın!1!

**
    sonradan gelen edit: biz bisküvi demesini de iyi biliriz!! ama neden demedik, onun da bir marka değeri olsun, onun da bu dünyaya kattığı yeni bir şeyler olsun diye!!!
  • (bkz: bisküvi)
  • biraz önce eti cici bebe ile gerçekleştirdiğim eylem.kardeşimin dişi çekilince cici bebe almıştım.kalanlarına da sevgili abisi olarak el attım.