şükela:  tümü | bugün
  • fiziki engel. ate$ edecek bir top icin bir dag gibi.
  • maniâ da denir. kişinin dirseği ile orta parmağının ucu arasındaki mesafeden uzun (yüksek) olmalıdır. bu bağlamda ayakkabı, ceket gibi aksesuarlar sütre olmazlar ama kişilerin dikkatini çekerek belki geçilmesini engelleyebilirler.

secde şartlarında kişinin dirsek ile orta parmağının ucu arasındaki mesafeden daha alçak yerlere secde edebileceği vardır; o yüzden daha alçak zeminler ve engeller namaz alanını bölmez diye kabul edilir.
  • sütrenin boy şartını dikkate aldıktan sonra; bu durumda önünde ayakkabı, ceket gibi eşya bulunan kişilerin önünden namaz kılarlarken geçmemek gerekir. fakat şöyle bir bakış açısı da getirilebilir tabi; önüne ceket ya da ayakkabı koyan kişi namazını ve namaz sahasını emniyete aldığını düşündüğünden psikolojik olarak rahat olacaktır. bu durumda da kimileri "o adam rahatsız olmadığına göre geçiş serbest" diyebilir tabi.

ben önünde ceket ya da ayakkabı bulunan kimselerin önünden geçiyorum; çünkü önümden giden 300 kişi arayı açarken arkadan itekleyen 500 kişiye durumu izâh etmeye çalışmak epey zor oluyor. zaten önüne ceket ya da ayakkabı gibi nesneler koyan adam da kendini emniyette hissettiğinden çok abuk bir yerde namaz kılıyor oluyor. karışık bir duruma sebep oluyor kısacası.
  • bu nesne namaz kılarken kişinin eğer kıble yönünde bir başka engel yoksa veya cemaat içinde hep beraber toplu namaz kılmıyorsa önüne diktiği birşeymiş, ki kimse önünden geçip namazına zarar vermesin. ben de yeni öğrendim.

bir nevi altı ağırlıklı plastik "park yapılmaz" tabelası gibi. veya "burada dalış yapılıyor" şamandırası ve bayrağı gibi.

bunun da plastik olanları varmış, sütre diye aratırsanız çıkıyor google efendide.