şükela:  tümü | bugün
 • fiziki engel. ate$ edecek bir top icin bir dag gibi.
 • maniâ da denir. kişinin dirseği ile orta parmağının ucu arasındaki mesafeden uzun (yüksek) olmalıdır. bu bağlamda ayakkabı, ceket gibi aksesuarlar sütre olmazlar ama kişilerin dikkatini çekerek belki geçilmesini engelleyebilirler.

  secde şartlarında kişinin dirsek ile orta parmağının ucu arasındaki mesafeden daha alçak yerlere secde edebileceği vardır; o yüzden daha alçak zeminler ve engeller namaz alanını bölmez diye kabul edilir.
 • sütrenin boy şartını dikkate aldıktan sonra; bu durumda önünde ayakkabı, ceket gibi eşya bulunan kişilerin önünden namaz kılarlarken geçmemek gerekir. fakat şöyle bir bakış açısı da getirilebilir tabi; önüne ceket ya da ayakkabı koyan kişi namazını ve namaz sahasını emniyete aldığını düşündüğünden psikolojik olarak rahat olacaktır. bu durumda da kimileri "o adam rahatsız olmadığına göre geçiş serbest" diyebilir tabi.

  ben önünde ceket ya da ayakkabı bulunan kimselerin önünden geçiyorum; çünkü önümden giden 300 kişi arayı açarken arkadan itekleyen 500 kişiye durumu izâh etmeye çalışmak epey zor oluyor. zaten önüne ceket ya da ayakkabı gibi nesneler koyan adam da kendini emniyette hissettiğinden çok abuk bir yerde namaz kılıyor oluyor. karışık bir duruma sebep oluyor kısacası.
 • "sözlükte "perde, örtü, ceket" gibi anlamlara gelen sütre, dinî bir kavram olarak, önünden insan veya hayvanların geçmesi muhtemel olan açık bir yerde namaz kılan kişinin, önüne değnek veya başka bir şey dikmesini ifade eder.
  namaz kılan kişinin önünden geçmek doğru değildir; ancak iki saf kadar önünden geçilebilir. bu nedenle, önünden insan veya hayvan geçmesi muhtemel olan açık yerlerde namaz kılan kişinin önüne sütre dikmesi uygun olur. hz. peygamberin uygulaması ve tavsiyeleri bu yöndedir. sütre, namaz kılanın önüne dikilmeyip, uzatılmak suretiyle de yapılabilir. önüne koyacak bir şey bulunmadığında çizgi çekmek de sütre yerine geçer. cemaatle kılınan namazlarda, sadece imamın sütre edinmesi yeterlidir; diğerlerinin sütre koyması gerekmez. sütreye karşı namaz kılarken, biraz sağ veya soluna doğru namaza durmak daha uygundur. namaz kılarken önünde sütre bulunan kişinin önünden geçmekte bir sakınca yoktur. "
  kaynak:dini kavramlar sözlüğü