şükela:  tümü | bugün
  • her gün yaklaşık 1 litre süt tüketen orta yaşlı biri olarak artık süt ile ilgili iddiaları okumaktan korkar hale geldim. süt bu kez de içerdiği kazein yüzünden dr thomas colin campbell tarafından kanser ile ilişkilendiriliyor. bu çok büyük bir iddia.

iddialar

--- spoiler ---

amerikalı biyokimyacı t.colin campbell, sütün içerisinde bulunan kazein maddesinin, kanserojen olduğunu belirterek sütün, tüketmekte olduğumuz en zararlı gıdalardan biri olduğunu söyledi.araştırmasıyla, süt ticaretiyle uğraşanlar tarafından tepki çeken campbell, "kazein bugüne kadar kanserle ilişkisi en kuvvetli olan maddelerden biri" diyerek, 'kazein'in vücutta çok yavaş parçalandığına ve parçalanırken vücudun belirli yerlerine zarar verdiğini belirtti

--- spoiler ---

adamı biraz araştırınca çin hayranı bir vejeteryan olduğunu görüyoruz. şu sıralar malum durum dolayısıyla adını bolca andığımız bu ülkenin, başta kalabalık populasyonu olmak üzere birtakım sebeplerden dolayı "süt ve süt ürünlerine mesafeli" olduğunu daha önce yazdığım için bu konuya girmeyeceğim ancak çin'in süt karşıtı her araştırmayı koşar adım finanse etmesi bana bir hayli ilginc geliyor. böyle bir durum varsa (söz konusu durum tamamen bir iddia olup gerçekle ilişkisi henüz kanıtlanamamıştır) bu durum "soya lobisinin gücü" gibi argümanlardan ziyade daha ciddi bir tartışmayı hakediyor diye düşünüp konuyu başka bir başlığa havale ediyorum.

çin'in beslenme alışkanlıklarını ve bitkisel gıdaların tüketilmesini tavsiye eden campbell, gördüğüm kadarıyla yoğurt ve kefir dışında tüm süt ürünlerine düşman (bu ürünlerin zararlı olduğunu iddia eden hiçbir makalesine rastlamadım ancak peynir ve tereyağı da biliminsanının hedefleri arasında)

"her canlının sütü kendi yavrusu için" diyencileri henüz savuşturabilmişken bu kez de dr campbell süte kıl düşürdü. ah
    nerede o "açık süt mü daha sağlıklı yoksa pastörize süt mü" tartışmalarının olduğu günler...
  • buradan da dinleyebileceginiz durumdur.

dr. murat kinikoglu