şükela:  tümü | bugün
 • 30 ila 42 arasında inch cinsinden göğüs çevresinin ölçüsünü gösteren ve küçükten büyüğe a,b,c,d olmak üzere meme büyüklüğü belirtilen beden. bu halde 30d veyahut 42a gibi bedenler pek mantıklı değil, kafanızdan sütyen bedeni uyduracaksanız dikkatli olun diyor, ukteden olduğunu belirtme ihtiyacı da duyuyorum.
 • ingiliz yahut britanya köpeği olmadığımız için kullandığımız metrik sistemde genelde 70b, 75a, 80c ya da her neyse şeklinde gösterilen ölçüler. bunlar neye göre hesaplanmaktadır bilemiyorum çünkü mesela göğüs çevresi 88 olan bir insan 70 beden sütyen giymekte olsun, bu 70 88 içinde nereyi ifade etmektedir? yine de şunu bilmekte fayda var, a, b, c, d diye giden harfler kupu belirtmektedir kup da göğüs hacmi ile alakalıdır. yani 70a: memesiz iken 90d: oha şeklindedir. okuyalım öğrenelim.
 • bir santimetrenin iki nokta ellidört katı olan inch isimli birim elbette ki ikinoktaellidört kat daha az kesinlik kazandıracaktır santimetre hesabındaki türk insanına. oysa keşke beşer beşer zıplamak yerine daha naif, 'ölçülü' ölçülerle kendimizi ifade etmeyi bilsek, her milletten tatmışlığımızı metrik kaygılar duymadan uluslararası platformda haykırabilseydik. ben örneğin bugüne değin sütyen ölçüsü nedir, nerde nasıl kime ölçtürülür merak etmemiş kişiliğimle sözlükte bunu öğreniyorsam bu ukteye inanmışlığımdan, işleve inanmışlığımdandır. bu halde biz de bu konuyu metrik kaygılarla bir kültürel savaş nedeni haline getirmek isteyen dış mihraklardan kendimizi korumayı öğrenmeli, sütyen ölçüsü, göğüsleri nasıl olursa olsun içindeki güzel olsun diye temenni etmeyi bilmeliyiz. (bkz: life goes on bra)
 • 75a örneğinden yola çıkalım:

  a, yani cup (kup) sırt hariç sadece meme ile ilgili bir hacim ölçüsüdür, ki bu amerikan c u p ölçüsü yemek tariflerinde de geçer.
  75 ise, santimetre cinsinden memenin hemen altından (meme hariç) sırt dhil göğüs (kafesi) çevresi ölçüsüdür.

  evde amerikan fincanı ve mezura varsa, kendiniz de tespit edebilirsiniz.
 • doğrusunu bulmanız için marks and spencer' da size yardım edecek kişiler bulunan şey.
 • sütyenlerde göğüs çevresini cm ya da inç olarak veren sayıdan* sonra gelen ve göğüs büyüklüğünü belirten harflerde*, aa en küçük, dd en büyüktür (normal sütyen sizeları için). pornstarlar ve hilkat garibeleri için e ve f sizeları da bulunabilir ayrıca. aa'dan küçük göğüsleri olanlar ise sütyen takmak yerine yara bandı yapıştırırlar.
 • hic bir markanin ki digerini tutmaz, her seferinde kirk saat kabinde eziyet cekilir, baskasi eski sutyenlere bakarak bir sey aldiysa, olmaz geri verilir...sikici bir nane kisacasi.
 • 36d olanı, sutyenin içinde harikulade duran, kucağınıza aldığınızda kafanızı rahatlatan, diriyken yakalanırsa kaçırılmaması, el üstünde tutulması gereken bir bedendir.
  hatunu anaç gösterir, kadın sevgisini arttırır.. yaşasın büyük memeler..