şükela:  tümü | bugün
56 entry daha
  • kadınların çoğunun bilmediği hede.
    giymeleri gereken bedeni bilmiyorlar.

geçenlerde biriyle sohbet ediyoruz, minyon ve incecik bir kadın. dedi ki "85 giyiyorum". sözümona göğüsleri büyükmüş. halbuki kaburga çevresi maksimum 75'tir bu kadının; kupları da c falandır ama bilmiyor yani.

o zaman anlatalım:

sütyende sırt ölçüsü ile kup ölçüsü ayrıdır. sırt ölçüsü, kaburga çevrenizi ifade eder; 70, 75, 80, 85, 90 diye gider.

kup ölçüsü ise memenizin büyüklüğünü ifade eder; a, b, c, d diye gider.

yani kaburga çevresi dar, göğsü büyük bir kadınsanız mesela 75 c giyersiniz.

tam tersi durumda mesela 95 a gibi bir ölçü sutyen almanız gerekir.

kadınların çoğunun "geçen 85 aldım olmadı, halbuki bana normalde 85 olurdu" diye yakınmalarının sebebi budur.

merdiven altı atölyelerde dikilen sütyenlerde ise kup mup hak getire; sadece göğüs kafesi ölçüsü değişir; kuplar standart b'dir. kadınımızın cehaletinden faydalanıyorlar işte.
  • kulağa yakın görünse de 85c ile 90b arasında bile ciddi fark vardır.

kadın kendi bedenini ne kadar iyi bilirse ve en uygununu alırsa, o kadar konforlu hisseder. bir de bazı markalarda bazı ölçüler bulunmayabiliyor, başka markalara da muhakkak bakılmalıdır. "o marka pahalı, hiç bakmayayım" denirse çok şey kaybedilebilir, aranılan beden o pahalı markada da olsa gidip alınmalıdır.
1 entry daha