• herhangi bir beden sütyen iki farklı vücut tipinde çok farklı görünebilir. dolayısıyla 34b hakkında dönen tartışmaları oldukça saçma buluyorum. mesela bu beden sütyen, boyu 1.70 civarında olup 52-53 kilo bir kızınsa eğer, vücudunda oldukça orantılı durabilir. öte yandan, aynı beden sütyen yine aynı boylarda fakat 70-80 kilo bir kızda adeta göğsü yokmuş hissi uyandırabilir. dolayısıyla önemli olan sütyen bedeni değil, kişinin vücuduna olan oranıdır. bir de şöyle bir şey var tabii; beli ince olan her kızın göğsü olduğundan büyük görünür. beli kalın olanlarda da durum tam tersi.
  • memelerinin büyük olduğunu yazmak için yanıp tutuşanlara yardım eli uzatmış başlığın konusu.
  • geçenlerde kadınlarkulübü.com'da gezerken sütyenmetre diye bişey gördüm.(evet karşı cinsi tanımak için vikipedia değil kadınlar kulübünü düzenli şekilde okuyorum) kişinin kendinden yola çıkmasını düstur edindiğim için hemen şerit metreyi aldım ve göğsümü ölçtüm. 92 geliyor bu dao sitedeki algoritmaya göre 90d sütyen ölçüsüne tekabül ediyor. bu işte bir yanlışlık olmalı. lan bende 90 d lik meme olsa her seferinde aynalara sarılırım. tamam yaş ve kilo itibarı ile koşunca sallanacak kadar memelerim var ama google görsellerde 90d diye aratınca çıkan şeylerle tek benzerliğim bursa terminalinde ki 90 d otobüsünün şöförü. bir şeyler yanlış olmalı.

hamiş: kadın değilim, en az gandalf kadar sakallıyım. hatta son dönemlerde iki kere işidci diye aracımı aradı polis.
  • bence dirençlerdeki renk kodu gibi bir kod olmalı. beyazdan siyaha
    a beyaz
    b biraz gri
    c gri
    d koyu gri
    dd siyah

push up falan hile hurda varsa da alt bedenin renginden çizgi konmalı.

(bkz: yetkililer buna bir el atsın)
  • memesiz göğüs çevresi yani sırt ölçüsü(sayı) ve meme büyüklüğü yani cup ölçüsü (harf) şeklinde iki değişkenli olarak verilir.

göğüs çevresi hesaplamak kolay da cup ölçüsü için basit formülüm:

meme avuçlandığında,

avuçlamış gibi olmuyorsanız: a cup
    ele avuca oturuyor, sığıyorsa: b cup
    eli tam dolduruyor hatta ufak tefek taşmaya meylediyorsa: c cup
    eli doldurmayı geçiyor, enginlere sığmıyor taşıyorsa: d cup

şeklindedir.
  • kadınların çoğunun bilmediği hede.
    giymeleri gereken bedeni bilmiyorlar.

geçenlerde biriyle sohbet ediyoruz, minyon ve incecik bir kadın. dedi ki "85 giyiyorum". sözümona göğüsleri büyükmüş. halbuki kaburga çevresi maksimum 75'tir bu kadının; kupları da c falandır ama bilmiyor yani.

o zaman anlatalım:

sütyende sırt ölçüsü ile kup ölçüsü ayrıdır. sırt ölçüsü, kaburga çevrenizi ifade eder; 70, 75, 80, 85, 90 diye gider.

kup ölçüsü ise memenizin büyüklüğünü ifade eder; a, b, c, d diye gider.

yani kaburga çevresi dar, göğsü büyük bir kadınsanız mesela 75 c giyersiniz.

tam tersi durumda mesela 95 a gibi bir ölçü sutyen almanız gerekir.

kadınların çoğunun "geçen 85 aldım olmadı, halbuki bana normalde 85 olurdu" diye yakınmalarının sebebi budur.

merdiven altı atölyelerde dikilen sütyenlerde ise kup mup hak getire; sadece göğüs kafesi ölçüsü değişir; kuplar standart b'dir. kadınımızın cehaletinden faydalanıyorlar işte.
  • gördüğüm kadarıyla hakkında epey karışıklık olan kavram. kadınların bile önemli bir kısmı bunun nasıl hesaplandığını bilmiyor.

hiç öyle anlamayacak bir şey yok. meme altından ölçüm alıyorsunuz. memeyi içermediği için daha çok sırt çevresi oluyor tabii bu. diyelim ki 80 çıktı. 82 falan da çıksa yine yuvarlatıp 80'e alınıyor zaten. aşağıdaki tablodan bakılabilir.

sonra meme ölçüsü alınıyor, en dolgun olan yerden. yine sırtı da içerecek bir şekilde. diyelim ki meme ucunun oradan göğüs çevresini alıyorsunuz yani. o aldığınız ölçü, meme altı ölçüsünden ne kadar fazlaysa, bu da a, b, c veya d olmanızı belirliyor. dd, e g falan da olabiliyor ama en temel olanlar bunlar. mesela meme ölçüsü 93-95 arasıysa b cup olunuyor. meme altı da 80 çıkmıştı. yani toplamda 80-b.

cup olayını tabloya bakarak anlıyoruz. mesela şu olabilir:

https://www.tutkuicgiyim.com/…tyen-olcu-tablosu.png

harfler ilerledikçe memenin sırta ve vücuda oranla büyüklüğü artar. d, c'den dolgundur mesela.

böylece sütyen ölçüsünü bildiğiniz birinin meme çevresinin ölçüsünü de buradan hesaplayabilirsiniz. 80 dedi diye memeleri 80 santim demek değildir yani. asıl önemli olan "cup" ölçüsüdür. a mı, b mi, gibi...

bunlar türk ölçüleriydi. mesela amerika için düşünülürse yine sistem aynıdır. orada santim yerine inç hesabı yapılır sadece. 36-c gibi.

balyajla röflenin farkını merak ederseniz onu da bir ara anlatabilirim.

not: erkeğim. "ah, sizin de işiniz ne kadar zor. bu konunun zorluklarını skype'ta konuşmayı arzu eder misiniz?" gibisinden yürüme girişimleri acımasızca cezalandırılacaktır.
  • doğru bilinen bi yanlış var bu konuda.

mesela 80b ölçüsünü ele alalım.

buradaki 80 rakamı, katiyen omuz genişliği değildir.
    göğüsle bel arasında kalan orta sırt bölgesinin ölçüsüdür.

b ise bildiğiniz gibi zaten cup ölçüsüdür.
  • ne butonuydu o? derdini?
hesabın var mı? giriş yap