• covid-19 ile mücadele kapsamında akşam 7 den sabah 6a kadar 3 hafta boyunca sokağa çıkma yasağı ilan eden ülke.
  • bir arabistanlı arap ile aynı ortamda bulunsam ve konu islam ve din işlerine gelse..

konu yaratıcının tek olmasından açılsa ve içinde bulunduğum durum gereği "allah,kitap,peygamber,muhammed desem" bana "yukarıda allah var. rabbimiz bizi görüyor. allah tektir,haklısın" içerikli bir cümle kursa, benim doğruluğuna inandığım herhangi bir konuyu doğruladığı ve beni desteklediği için bir durur düşünürüm.

din örneğini bilerek verdim. islam dinine inanan insanlar için allah tektir. ben ateist değilim ama iyi bir müslüman da değilim. din ile işim yok. yaratıcıya kırgınım. kızgınım. ona el açmayı ve yalvarmayı,namaz kılmayı falan bırakalı çok oluyor. neyse.

eski ben olsam ve yukardaki muhabbet geçse;beni desteklediği ve doğruladığı için;
    'ulan?'
    'yoksa?'
    'acaba?'
    yok mu ki derim,şüpheye düşerim..

normal şartlarda arabistanlı bir arap,türkün bilgisini doğrulamaması gerekir.(evet,sosyal medyada(twitter) arabistan vatandaşlarının haklı olduğumuz onlarca suriye konusunda bile lehimize yazdığı tek bir twitine bile denk gelmedim.)

not: herhangi bir sosyal paylaşım sitesine üyeliğim yok ama bazı dönemlerde üye girişsiz bir şekilde ilgili siteye girerek;kim ne yalan atıyor,hakkımızda ne diyor diye bir göz atıyorum.

neyse,
    beni desteklerse eğer o işte kesin bir şey vardır,derim. benim doğru bildiğim ama onun da desteklediği herhangi bir şeye şüphe ile yaklaşırım.
    benim adım şey,x diyelim.
    adımla ilgili bir olumlu,destekleyici bir şey söylese ki, bir arabın bunu yapma ihtimali %1 bile değil,oldu yaptı diyelim adımdan şüphe ederim.
    bilmem,anlatabildim mi?

yukarıda "suudi arabistanın 72 türk’de korona tespit etmesi" bakınızı verilmiş,ona istinaden bu entry yazılmıştır.
    ben yoktur demiyorum arkadaşım ama, öyle 2/3'sine yakın bir oranda türkün virüs taşıdığını düşünmüyorum. öyle ise de bizim vatandaşlar orada salgına yakalanmışlar,standart baştan savma arap işi işte.

adamların abartmadığı tek bir konu var mı ki?
    şatafak,abartı.
    gösteriş,abartı.
    yalan,abartı.
    cinayet işliyorlar,o da abartı.
    abartı.. abartı.. abartı...

ömrüm yeter de 20 yıl sonrasını görürsem,ilgili ülkenin açlıktan kendilerini yeyip bitirdiklerini göreceğim. kraliyet için bu dediğim maalesef mümkün olmasa da halk için olacak. o kraliyet ailesi de ayakta kalabilen güçlü 1 ya da 2 arap devletinden birine sığınacaktır.

geleceği olmayan bir ülkedir. umut zaten hiç vaad etmemiştir.
  • ataturk un degerini bana hep hatirlatan ulke. su an icinde olmasam daha cok sey derim ama neyse. arap ulkeleri arasinda en tutucu olani diyebilirim. turkiyeden bakinca butun arap ulkelerine arabistan diyen bir zihniyet oldugundan aslinda her arap ulkesinin ayri dinamikleri oldugunu anlamak onemli.(cokda onemi yok aslinda )

kadinlar daha yeni yeni tek basina sokaga cikabilme hakkini aldi. bakin yeni yeni diyorum. namaz vakitleri butun dukkanlari kapatan bir ulkeden bahsediyorum. atiyorum bimdesiniz (bim ornegi kinaye icerir) duyuru geliyor 5 dakika icinde ezan okunacak o yuzden disari cikiniz kapatacagiz diye. hop disari cikiyorsun ezanin bitmesini bekliyorsun. ya da icerde durun ama kasalari kaptacagiz diyorlar. sene 2020.

her arap ulkesi birbirinden farkli aslinda.

umman-katar-kuveyt-arap emirlikleri (hatta kendi icinde dubai, abudabi sharjah vs onlar bile farkli uygulamalari var, birinde alkol satilmazken digerinde satilabiliyor gibi),yemen,bahreyn vs.

ırak var birde ancak burasi kuzeyi icin konusursak bir dogu sehrimiz gibi. arap ulkelerinden siyrilan bir yapisi var. suriye malum artik ne dinamik kaldi ne birsey, asiretlerin elinde bolunup gidecek.
  • geçen hafta tüm kamu personelinin 2 hafta işe gitmesini yasaklamalarının ardından bugün de kısmi sokağa çıkma yasağını devreye sokmuş ülkedir.
    kaynak
  • coronavirus sebebi ile kısmi sokağa çıkma yasağına geçen ülke. bir batı övücüsü olarak sürekli olumsuz yönden değerlendirdiğim ülkelerden biri (tüm teokratik ülkelere karşı olmam bunda etken bir konu, yoksa ırkçılık değil) olmasına rağmen, coronavirus ile mücadelede birçok batı ülkesine göre daha hızlı davrandıklarını söyleyebilirim. özellikle uçuşları sonlandırma konusunda. dünya'da birçok ülkede havalimanlarında tüm uçuşlar devam ederken, mart ayının ilk 2 haftası uçuşlar konusunda onlarca ülkeye durdurma kararı aldılar. örneğin türkiye'ye 9 mart'ta uçuşları durdurdular, türkiye'de ilk vaka 11 mart'ta tespit edildi. kısmi sokağa çıkma yasağına uymayanlara büyük para cezası ve hapis cezası var. en son bir markette sağa sola tüküren, kapıya tüküren kişide coronavirus tespit edilmiş, bu kişiyi idam etmeyi düşünüyorlarmış (tabi bunu övmüyorum). marketlerde stok sıkıntıları, arabistan'ın bu konuda sıkıntı yaşamaması gibi şeyler de diğer yönü. tabi bunlar şimdilik böyle. ileride gerek avrupa'da, gerek burada nasıl seyreder göreceğiz. ben yine de ilerleyen süreçte ortadoğu ülkelerinin batıya göre bu konuda da geri kalacağını düşünüyorum. çünkü virus şu an çok yeni. ama genel temennim umarım bu virus belasından tüm dünya bir an önce kurtulur.
  • gazeteci hüsnü mahali'nin tanımını çok iyi yaptığı devlettir. ''suudi arabistan birleşmiş milletlere üye işid'dir.'
  • amerika'ya peşkeş çektiği milyar dolarları ülke içinde tutsalar ya da yönetimde vahabi kafası olmasa belki daha iyi bir ülke olurdu. ama yine de petrol parası ile elde edilen kazanımları sebebi ile türkiye'nin önünde falan olamayacak bir ülkedir.

türkiye'nin ilk 500'de üniversitesi yok. arabistan'ın var. ama açın bakın bakalım o üniversitenin eğitim kadrosuna. ayrıca yine gelip bizim mühendislerimize, mimarlarımıza iş vermek zorunda kalıyorlar.

psg'nin para ile yükselişi gibi. ne yaparsa yapsın real madrid'in köklü geçmişini satın alabilirler mi?
  • 10 sene sonra görün nerelerde olacak olan ülkedir. her ay görünüşü değişen ülke.
  • suudi arabistan, uae, irak, ummanda calismis bolge halkini yonetimini yasantilarini iyi bilen biri olarak bu saydigim butun ulkeleri toplasak bir turkiye etmez. simdiki iktidara ragmen, halkimizda egitim oraninda dususe ragmen, ekonomik durumumuzun kotulugune ragmen gene turkiye yi bu gibi ulkelerle ayni kefeye koymak wisconsinda bir redneckin aa sizin orda develere mi biniyorsunuz demesi gibi birsey.

edit-yani oyle sacma seyler yazilmiski yukarilarda kafatasi milliyetcisi gibi davranmama sebep oldunuz.
  • istatistik üzerinden ülke yorumlamak bazı konularda garip kalıyor. bir türk vatandaşı olarak suudi arabistan'ı eleştirirken eziklik hissedeceksek vay halimize. bir önceki yazara ek olarak ben de arap emirlikleri, iran, umman, ürdün, suudi arabistan, hindistan gibi siksok ülkelerde birçok şantiyede çalışmış buradaki yerel dinamikleri fazlasıyla görmüş biri olarak diyorum ki; herhangi bir orta doğu ülkesini öven lalenin tekini bölgedeki ülkelerden birine atsam abartmıyorum beş günün sonunda beni buradan kurtarın diye yalvarır, türkiye'ye dönünce de ilk gördüğü atatürk heykeline koşarak sarılır. türk vatandaşlarına göre alım gücü yüksekmiş, sokayım öyle alım gücüne sanki alabildiği bir şey var gitmesek görmesek inanacağız. adamın elinde misvak kıçında boklu ihramıyla son model lexus jipe biniyor diye özenecek değilim. şu ülkede yaşayacağıma kafama sıkarım daha iyi en azından onurumla ölmüş olurum. tek kelimeyle rezalet ötesi bir coğrafya, iğrenç kültürel alışkanlıklar ve korkunç bir yaşam şekli. sevenlerini tutan yok yallah.
hesabın var mı? giriş yap