şükela:  tümü | bugün soru sor
  • mecidiyekoyden konaklar mahallesinde sabancı centerın hemen aşağısında migros ve dia'sa nın bulunduğu sokağa akağaç sokak taşınmıştır. residans bölümü ise meşelik sokakta tahtasaray kebapçısının yanındadır
  • ankara'da olaniyla ilgili bir gorusme anlatacagim ki ornek olarak addedilsin nasil bir yer oldugu ile ilgili. burada ankara'da konsolosluk mu olur, o buyukelciliktir falan diyenler olursa cikista beklesin.

bilmeyen bilmez, suudi arabistan'da calismak icin alinan vize, bir diger adiyla kefalet* cok onemlidir. diyelim ki a-sirketi size bu vizeyi aldi. siz de b-sirketine gecmek istiyorsunuz, cunku a-sirketi artik bunaltti. yok oyle. once a-sirketindeki tum yonetim kademesine yalvarmaniz, hatta onlarin da iyi gunune denk gelmeniz gerek. yoksa mumkun degil. en az iki sene suudi arabistan'a calisma amacli gelemiyorsunuz... ...diye biliyorduk ama bunun aslinda kalktigina dair bir haberi gazeteden okuyunca, takriben 2 sene once, direk telefona sarildik, ankara'yi aradik. konusma soyle:

mufasa (m) : iyi gunler, suudi arabistan calisma vizesi ile ilgili bir soru soracaktim.
    gorevli olmadigina inanmak istedigim kisi (goiik): sor!
    m: su anda benim suudi arabistan'da ikamem var (oturma/calisma vizesinin ismi), ancak final exit'le cikis yapacagim. tekrar suudi arabistan'a donebilir miyim?
    goiik: neen var?
    m: ikamee?
    goiik: eee?
    m: sirket degistirecegim de?
    goiik: temiz kagidi almanilazim (alman lazim).
    m: ama o kanun artik yokmus, burada oyle diyorlar.
    goiik: yok, oyle kanun manun, o kagidi getirmezsen rezil rusva olursun burda! bissuru gi$i taniyom ben, hepsi rezil oldu, surunduler.
    m: ---

boyle mi cevap verilir? rezil rusva olur musum! niye rezil olayim yaw! gider memleketimde calisirim!

meraklisina: sirketle anlastim, bir orta yol bulduk, sorunu hallettik sagolsunlar :)