şükela:  tümü | bugün
 • suudi devletinin akıllılığıdır valla. helal olsun.

  ha tabi ışidden kaçan adam da suudi arabistan'a gitmek ister mi? hiç sanmıyorum.

  edit: suudi arabistan senin devletin kadar enayi değil diye küfretmenin alemi yok.
 • suudi devletinin orospu çocukluğudur valla. allah belalarını versin.
 • kendilerinin sıçacağı kadar altın klozetleti vardır. belki ondandır.
 • din ve ahlak ilişkisine dair güzel bir örnek teşkil eder.

  dinlilerin ekseriyeti ne diyor: din olmadan ahlak olmaz, allahtan korkmayan insandan korkulur, çünkü allah korkusu olmayanın ahlakı yoktur.

  dinsizler ne diyor: ahlak dinden bağımsızdır. toplum içinde bireyler birarada yaşayabilmek için birbirlerine allah'tan bağımsız şekilde muhtaçtır. allah olsa da olmasa da bir nizam ve kurallar bütünü içinde yaşamak mecburiyettir ve bu nizam kişileri ahlaklı olmaya zorlar.

  dinsizler başka ne diyor: ahlakı, dini kaynaklarda yazan tanımlarla ve kurallarla sınırlandırırsak bu sefer daha iyi ahlaka ulaşamayız. mesela kadın ve erkek arasında kuranda emredilen miras bölüşümü hesabı gibi. modern hukukun belirlediği miras bölüşümüne uygun davranmak kişiyi islamdaki miras bölüşümüne uygun davranan kişiden daha ahlaklı yapar.

  mülteci meselesi de böyle. türkiye'de şeriat yok, isveç ve almanya'da da yok ama bu ülkeler mültecileri her ne kadar istemeselerde modern hukukun oluşturduğu ahlak gereği almak zorunda kalıyor veya en azından hissediyorlar. arabistan'da bu yok. bunu da meclislerinde bir ayet ya da hadisle meşrulaştırmışlardır muhtemelen.

  arşimet ne demiş: bana bir adet kütüb-i sitte getirin size siyahın aslında beyaz olduğunu ispatlayayım ve hatta dünyayı yerinde oynatayım.
 • alıp da mundar edeceklerine almamış olabileceklerini gösteren durum.o çocuk eğer buraya alınmasaydı şuan nefes alıyor olacaktı.olayın etkisiyle geceyarısına kadar durmadan ağlayan eşim, geceyarısı kabuslarla uyandı.yazıklar olsun tüm emeği geçenlere...
 • son derece iyi olay. yarın öbürgün allah'a küfretti diye kafalarının kesilmeye çalışılacağı bir ülkeye hangi aklı başında mülteci kaçar ki?
 • afedersiniz bunlar alevi deyip almamışlardır, oraya harcayacakları parayla yeni silahlar almışlar ve yemen'de insanları öldürmüşlerdir.
  şu karikatür durumlarını, tutumlarını çok güzel açıklıyor.
 • sebebi suudi arabistanın sosyo kültürel yapısının bozulmasından korkulmasıymış, ulan siksinler sizin kültürel yapınızı.

  adamlar fırsat bu fırsat ortadoğu coğrafyasından sıvışıp medeniyete yol alıyorlar, sorun para değil sorun sığınmada değil, sorun müslümanların bile müslümanlardan kaçmasıdır, bu gerçeği sadece bizim sığır arapçılar göremiyor.
 • mit izin vermemiştir.
 • suudi devleti dediğiniz ülkenin nüfusunun 5'te 1'i yabancılardan oluşur.türk'ü,mısırlısı,pakistanlısı,hinti,filipinlisi,endonezyalısı,habeşistanlısı fakat sorun yabancıyı alıp almamak değildir adamlar böyle asalak mülteci istemiyor demekki.