şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiyede duyulmadığını ya da duyurulmadığını düşündüğüm müthiş bir haber.

  öncelikle aramaya inandığımı, belki de beceriksizliğim neticesi bulamadığımı belirteyim. daha önceden verildi ise modlar gereğini yapar diye düşünüyorum.

  suudi arabistan, resmi işlerde, devlet bürokrasisi ile sınırlı olsa da 3 ekim 2016’da gregoryen takvime geçti.

  bugünkü murat yetkin yazısından :

  --- spoiler ---

  bu gelişme, yani suudi arabistan’ın da türkiye’nin atatürk önderliğinde cumhuriyetin ilk yıllarında yaptığı gibi miladi takvime geçmesi türkiye’de dikkatlere pek getirilmedi. bu takvim değişikliği suud ekonomisinin küresel ekonomiye göre her yıl kaybettiği tam 11 günden tasarruf edeceklerini hesaplaşmışlar.
  --- spoiler ---

  yazıdan en çok sevdiğim kısım ise :

  "nasıl? daha çok petrol ve gaz var, petrol devri bitmez mi? öyle mi gerçekten?
  taş devri, hanımlar, beyler, taş bittiği için bitmedi."

  (bkz: http://www.hurriyet.com.tr/…nlama-kilavuzu-40635087)

  serhat kardeş, ne dersin bu işlere?

  ek: (bkz: https://www.economist.com/…-arabia-adopts-gregorian)

  ek- 2 tüh! bu gidişle artık "yallah arabistana" da diyemeyeceğiz galiba. bizim tayfa başımıza kaldı.
 • hayırlı olsun totoşlara da o kafaları nasıl değiştirecekler?

  bu arada başlamışken atatürk ilke ve devrimlerini örnek alarak devam edebilirsiniz. copy-paste yapmayın, özgünleştirin yalnız. bazı konular hassas, dikkat edin, ayıq olun.
 • memurlara 11 günlük daha az maaş vermek üzere yapılan eylem. heriflerin uçaklarının merdiveni bile altından ama, ''memurdan nasıl kesinti yaparız?'' diye dolanıyorlar. yoksa reform meform yaptıkları yok yani. her zalimde olduğu gibi, bunlar da paraperest.

  fakat bunun dışında arabistan'da bir şeyler oluyor. öyle veya böyle miladi takvime geçiş, kadınlara kısıtlı da olsa araba sürme hakkı verilmesi, trump'un ilk ziyaretinden sonraki katar ambargosu, malum küre etrafındaki pozlar, trump'ın ikinci ziyaretinden sonra -daha doğrusu damat ziyareti- birilerinin veliahtlıktan alınması, daha bugün bazı suudi şeyhlerin uçağının düşerek ölmeleri, falan. illuminati len mk diyen ergenler gibi konuşmak istemem ama, arabistan'da bir şeyler oluyor. yarın bir gün iran ile sürtüşürler zannederim.