şükela:  tümü | bugün
  • 2.15 milyon km^2 imiş. neden bu bilgiye sahibim bilmiyorum, fakat asıl çarpıcı olay şu. türkiye'nin yüzölçümü 783.562 km^2 nereden baksan suudi arabistan türkiye'nin 3 katı. haritalarda kullanılan çeşitli yöntemler olduğunu duymuştum ama bu kadar göz yanıltıcı olabileceğini düşünmemiştim olsa olsa türkiye kadardır diye düşünmüstüm. yani haritadan bakınca hiç öyle durmuyor. garibime gitti bak şimdi.
  • çoğunlukla verimsiz arazidir.

fakat harita muhabbetinde gerçekten başka gariplikler de var. mesela osmanlı arap yarımadasına tamamen hakimdi. fakat medyada gösterilen haritalarda o bölgenin sanki belli bir kısmı alınmış. yani kenar kısımları dahil ediliyor. ya da afrikanın küçük gösterilmesi. fakat 30 milyon m2 devasa bir kıta. belki haritalama teknikleriyle alakalıdır. bilemedim şimdi.
  • (bkz: google diye bir şey buldum süper)
    siz mesela kuzey ülkelerini de çok büyük sanıyorsunuz ama değil. mesela haritada aşağı yukarı benzer büyüklükte görünen isveç aslında türkiye'den küçüktür. keza afrika aslında hayvan gibi büyük olmasına rağmen o kadar da büyük görünmez haritada. ekvatordan uzaklaştıkça haritadaki görüntü büyür.

https://m.youtube.com/watch?v=lpnrtjboisg
  • afrika’nin 15’te biri olan grönland, haritada neredeyse afrika kadar gorunur.

nedenini ise soyle dusunebiliriz:

kagit ustunde ucgen cizerseniz ic acilari toplami dogal olarak 180 derecedir. peki bir kure ustunde ucgen cizersek ne olur? 270 derece.

bir a4 kagit alin ve bir topa sarin. kagit tam oturmayacak degil mi? kivrilmalar olacak. dunyayi da bir duzleme oturtunca olcekler degisir o nedenle.