şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "ben bi' türk kahvesi alabilir miyim lütfen. sade evet. süvari olsun yalnız."

  bir aydır şu cümleyi kuruyorum ve tek bi' sefer dışında beni anlamadılar. anlayamadılar. anlayamazsınız. zibilyon çeşit kahve satan dükkânda süvari isteyince mala bağlıyorlar ya işte asimilasyonun sözlük karşılığı budur. yetmiyor arkadaşım bana fincanda kahve. kahve dediğin çay bardağında içilir. fincan neymiş, bi' yudumda bitiyor zaten. ben zaten bu kahve dediğimiz arkadaşı damardan falan almak istiyorum artık vücuda.

  neyse süvari kahve diyorduk; nescafe bardağında mı gelmedi, çay fincanında mı gelmedi. süvari nedir diyen bir tanesine "çay bardağında işte." demem üzerine fincan ölçüsünde yapılmış kahve çay bardağının dibinde mi gelmedi asdfghjk.

  ağız tadıyla kahve içmek için illâ hatay'a mı gideyim, ege kıyılarına mı yerleşeyim. kahvehanelerde kahve içip her yudumdan sonra beyaz bıyığını yalayan amca mı olayım bu genç yaşımda. her gittiğim yerde uzaylı muamelesi mi göreyim. ben zorunda mıyım gümüş işlemeli moğol miğferi içinden çıkan kedi götü kadar şeyden kahve içmeye ha zorunda mıyım.

  gelecek entry'de görüşmek üzere, başlık: çay bardağıyla rakı içmek. bir sonraki entry: çayı kupayla içmek. bir sonraki: çay bardağıyla asla çay içmemek. esen kalın.
 • üzerinde 129 tl fiyat etiketi olan trikoyu indirimle 39 tl'ye aldığım mağaza.

  yahu arkadaş sen bu ürünü 129 tl'ye satın alan adama hiç mi acımadın.
 • türk kahvesinin çay bardağında olan şekli
  şöyleki "bir orta kahve, süvari olsun" derseniz ki eski ocakçılar dahada iyi bilir orta kahve çay bardağında gelir.
 • geminin ulaştığı ülkede elçilik olmadığı durumda geminin süvarisi ülkesinin elçisi konumundadır ve siyasi dokunulmazlık gibi tüm elçilik haklarına sahiptir.
 • gemilerde kaptanlara da süvari denir.
 • şu bakır zirvelerin ardından
  bir süvârî geliyor kan rengi.
  başlıyor şimdi melûl akşamda
  son ışıklarla bulutlar cengi!

  bir bakır tasta alev şimdi havuz,
  suya saplandı kızıl mızraklar.
  açılıp kıvrılarak göklerde
  uçuyor parçalanan bayraklar!

  bir ahmet haşim şiiri
 • gecmi$ yuzyillarin tank birlikleri.
 • hatta gemilerdeki süvari'ye süvari bey denir, saygıda kusur edilmez.
  ben kaptan denen adamın esas kaptan olduğunu süvarinin de ayak işlerine falan bakan bir insan olduğunu zannetmiş ve ankara gemisindeki 1. kaptanımız bize kaptan köşkünü göstermek üzerine konuşurken "ama süvari bey biraz aksidir, rahatsız olabilir" dediğinde içimden "ulan süvariye noluyor ki işine baksın o" demiş idim.
  meğer "süvari bey" yaklaşımı gayet ciddiymiş, o süvari bey ki akşam yemeğine bembeyazlar içinde inip karizma yaptı yemek salonunda nazikçe selamladı bizi dairesine döndü
  sanki titanic'in, queen mary'nin kaptanı (pardon süvarisi) idi.
 • "çek bi süvari" denir. babasıyla kahvehaneye gitmemiş olanlar bilmez. ince belli cam bardakta türk kahvesi gelir. babalar o alışkanlıkla evde de hep ince belli cam bardağıyla içer kahveyi babalar gibi.
 • boyle bir erkek giyim markasi da var
  http://www.suvari.com.tr/