şükela:  tümü | bugün soru sor
 • suveyda kalpte olduguna inanılan bir nokta olup burası basiret ve olgunluk merkezidir.bunun yaninda inanmayanlar ver gunahkarlar icin suveyda gunah(bkz: gunah) mahalidir kalpteki gizli gunah anlamınada gelir..
 • süveyda yürekte siyah bir noktadır ki, insanın tüm varlığının hakikati oradadır. bu öyle bir özdür ki maddi ve uhrevi alemin tümünü kuşatır. nasıl ki bir meyvenin çekirdeğinde kendi ağacı toplu bir şekilde mevcut ise aynı şekilde bu süveyda adı verilen noktada da bütün kainat bir öz şeklinde mevcuttur. aslında suveyda için gönül noktası dense yeridir.
  zira ilahi namenin nüshası gönüldür. sırların taşıyıcısı gönüldür. bu itibarla her kim ki kendi gönlüne girmiştir, su ve toprak zahmetinden kurtulup can ve gönül sohbetini bulmuştur.
 • sevdaya tutulmuş bir karaliçedir süveyda.
 • annemin iki teyzesinden küçük olanın ismidir. kendisi mavi gözlü bembeyaz bukleli ingiltere kraliçesi havasında bir hanımefendidir. benim pamuk teyzemdir. annemin selanik kökenli rufai şeyhi olan dedesinin yıllarca anlamı içimde ukte kalan bu ismi kızına neden koyduğu şimdi bende netlik kazanmıştır. büyükbabam diğer iki kızına da müberra ve muazzes isimlerini uygun görmüştür.
 • daha önce de yazmıştım, bir albümü 1 ay dinlemeden yorum yapınca pişman oluyorum. ilk dinlememde kulağıma çarpmayan bir şarkı daha sonra hoşuma gidince haksızlık ettim duygusuna kapılıyorum.

  ama bu sefer çok beklemeye gerek yok. 3 gündür gece gündüz dahil kesintisiz dinliyorum. albüm hakkında yeterli kanıya vardım sanırım.

  insanlar rap şarkılarında sözlerin güzelliğiyle şarkı dinlenebilirliğini bağdaştırıyorlar ki bu düşünce oldukça yanlış. bir şarkının dinlenebilirliğinin 50%'si beat kalitesi 30%'si şiirsel kalite 20%'si de o şiirin melodik uyumudur. sagopa'nın abudik sözlerle elde ettiği başarısının sırrı burada yatmakta. yani, istersen mesnevi yaz, adam gibi altyapın yoksa ve o notalarla dizeleri uyuşturamıyorsan eğreti oluyor her şey.

  neyse, bahsettiğim şey anca unut dedi hatıram'da var, başka elle tutulur şarkı yok maalesef. diğerlerinin isimlerini bile hatırlamıyorum. beat'ler birbirinin kopyası. bir unut dedi hatıram'ın beat'i güzel, onda da sagopa uyanıklık yapıp kendini araya sıkıştırmış.

  hani sagopa bir pesimistin gözyaşları ile zirve yapmıştı da bir daha o şarkılara ulaşamadı, içimde öyle bir his var ki abluka alarm için o zirve ahenk albümü. bu albüm maalesef o şarkıların yanına bile yaklaşamıyor.
 • murathan munganın geyikler lanetler kitabında bir kadın kahramanın adıdır aynı zamanda.
 • abluka alarm'ın harika işlerinden biridir bu albüm. şarkıların hemen hemen hepsi çok güzel. kendi hallerinde takılıyor bu elemanlar. takdir edilesi.
 • gören gönlün göz bebeğidir süveyda.
  göz'ün akı'nda doğması gibi, irisi olmayan gönlün kan kırmızısında doğan, gönlün ışığıarayan göz bebeğidir süveyda.
  özüne sevda (sawda) düşen gönlün, en büyük hasretinde, aşkını (ışığını) aramasıdır süveyda.
  sevdaya düşmemiş gönülde doğmayan,
  ışığına hasret gönülde, büzüşmüş gönülde küpküçülen, noktalaşan,
  ışığı sevdasına düşen gönülde, gönlün içini dolduracak kadar açılan göz bebeğidir süveyda.
  sevda'nın bıraktığı izde, bir küçülen bir büyüyen, aşka açılan kucaktır süveyda.
 • kalpte kucuk bir noktadir evrenin cevresinde tavaf ettigi.
 • kalp birikintisi.