şükela:  tümü | bugün
 • karacaoğlan'ın suya giden bir gelini görüp vuruluşunu gelin ve karacaoğlan'ın dörtlüklerden oluşan karşılıklı diyaloglarıyla anlatan türküsü. bu türküyü cem karaca da apaşlar döneminde yorumlamıştır.

  şöyle ki:

  karacaoğlan:
  suya giden allı gelin.
  niçin böyle salınırsın?
  gelin bir su ver içeyim.
  gelin kimin gelinisin sen?

  gelin:
  su değildir senin derdin.
  görmek ise yeter gördün.
  oğlan burada çokça durdun.
  ağan gelir dövülürsün sen.

  karacaoğlan:
  dövülürsem dövüleyim.
  sövülürsem sövüleyim.
  gelin sana kul olayım.
  ölürüm kanlım olursun sen.

  gelin:
  yaylalara göçmedin mi?
  soğuk sular içmedin mi?
  güzel görüp geçmedin mi?
  beni görür delirirsin sen..

  not: cem karaca yorumu dinlenip yazılmıştır. hatalar için özür dilerim..
 • (bkz: edali gelin)
 • efendim cem karacanin 1967 tarihli ümit tarlalari plaginda cikan bu sarkinin giriş rifleri birebir olarak "dead kenney's" tarafindan holiday in cambodia adli sarkida kullanilmistir.. hayir hep biz mi araklicaz aynen almis adamlar yahu.. cok da dinlemek isteyen varsa bir sekilde bana ulasanlara gonderebilirim.. öyle boyle degil yahu..
 • replikas da çalar söyler bu türküyü.. beni görür delirirsin kısmında cümleten deliririz cem karaca yorumu ayrı bir nefistir.. o derece
 • moğollar grubunun çok güzel enstrümantal düzenlemelerinden biridir.
 • cem karaca'nın kariyerinin ilk yıllarında söylediği gaz şarkı.

  introsu (sanırım palm mute ile power chord basan gitar, yamuluyor olabilirim), megadeth - 1000 times goodbye'ın girişini hatırlatır bana her zaman.. tabi megadeth'de 20 sene önceki bir şarkı bu..

  ayrıca şarkının en sonunda sesi yükselterek "beni görür delirirsin, beni görür delirirsin sen . . ." diye bağırması güzeldir.

  dinlemek için; http://fizy.com/s/18ayiy
  introsundaki akoru kıyaslamak isterseniz megadeth - 1000 times goodbye; http://fizy.com/s/19pogy
 • şahsi kanatimce azgın ve zekerini zapt-ı rapt altında tutamayan bir yunan tanrısı tarafından kötü emellere uğramaktansa lord'a ellerini açıp kurtar beni ya lord diyip defne ağacına dönüşen kişidir.

  tabiki bu benim düşüncemdir. silüetler'in fevkalade yorumladığı eserdir diyerek bu bahsi kapatıyorum. bir türlü moğğların mı yoksa silüetlerin mi olduğuna ikna olamasam da....
 • selçuk ural ve belkıs özener'in düet yaptığı bir şarkıdır. gelin çiçeği isimli filmde türkan şoray ve selçuk ural birlikte seslendirirler.
 • replikas cover'inda tek eksik sonda giren

  "beni gorur deeeelirirsin,
  beni gorur deeeelirirsin,
  beni gorur deeeelirirsin sen!.."

  tekrarlarinda sesin frekansinin sabit kalmasi. haliyle son 1 dk icinde dort-bes kez tekerrur eden bu kisim ozgun versiyonunda* yukselen frekansa (tizlesen vokale) oranen --belki birazcik ama yine de-- sonuk kalmis.
 • replikas'ın can verdiği şarkı. böğüre büğüre söylenebilirliği ile replikas konserlerinin en gaz şarkılarından olacaktır.

hesabın var mı? giriş yap