şükela:  tümü | bugün
  • sudan ozel tuketim vergisi alinan tek ulke olma unvanini kazandiran vergi guncellemesi

kaynak

bu vergi eskiden de varmis, herhangi bir aromasi olan (seker, mineral vs) her sudan bu vergi aliniyormus:

kaynak 2

edit: kaynak eklenmistir.
  • kaynak suyuna mı?
  • devamlı evian ya da pellegrino su tüketen şahsımı derin düşüncelere gark ettirmiştir.

%10 büyük bir oran, sanırım sırma premium kullanmaya başlayacağım.

işin şakası bir yana, hayatın devamı için temel ihtiyaç olan su için "özel tüketimdir" etiketi vuran pek haşmetli devlet büyüklerimizi en derin saygı ve sevgilerimle selamlıyorum. ısrarla bu büyüklerimizi başımızdan eksik etmemekte direnen pek muhterem vatandaşlarımıza da selamlarımı iletiyorum.
  • ben hep denizden içtiğimden dolayı sorun olmayandır.
    (bkz: svihs)
    (bkz: yüzde 52.5)
  • bahsedilen su içme suyu değildir.

kaynak:

1 özel tüketim vergisi kanunu 1. madde 2. fıkra

2 ötv kanununa ekli 3 sayılı liste

3 türk gümrük tarifesi cetveli 22. fasıl

ekleme: bir şey değiştirmeyeceğini bilsem de açıklayayım. kanun’un 1. maddesine göre söz konusu kanun’a ekli listede adı anılan ve teslimi vergiye tabi kılınan mallar gümrük tarife cetvelinde yer alan mallardır. ekli listede tarife cetvelinin 22.02 pozisyonunda yer alan genel olarak mineralli sularla aromalandırılmış suların teslimine vergi oranı öngörülmüş. içme sularıysa(yani büfeden aldığınız pet şişe içindeki bildiğiniz su olan su h2o olan afili olmayan su) aynı tarife cetvelinin 22.01 pozisyonunda yer alıyor. yani içme suyuna vergi getirilmesi söz konusu değil.

bu da bu sitede ettiğim son ciddi kelam olsun. bundan sonra goygoya devam.

edit: bunun üzerine şahsıma ve anneme özel mesaj yoluyla söven insanlar var, bu kişilerin bir bölümünün beni yanlış anladıklarını ve aslında iyi niyetli kimseler olduklarını düşünerek buradan topluca bilgilendirici bir video ile cevap vermek istiyorum video şu arkadaşlar 2:40 tan itibaren izleyiniz:

https://youtu.be/0ycq2gjpchy
  • su veren itfaiyeyi de vergiden muzdarip eden durum.
  • ben hep 50 kuruşluk su içtiğim için etkilenmediğim durumdur.
  • 50 kuruşluk su mu kaldı amk
    yarım litresi 1 lira.

ayrıca şu veren itfaiyeyi artık vergi vermeden sikemeyeceksiniz. yakında neyzen tevfik in şiirini okudugunuz da bile vergi vereceksiniz önce
  • markette erikli suyun 1.15 tl olduğunu gördükten sonra inandığım zamdır. 1 liraya da alamayacağız artık suyu.

edit:imla