şükela:  tümü | bugün
 • imar kanununun 18. maddesi uyarinca yapilan arazi ve arsa duzenlemesi isinin eski dildeki ve halk arasinda kabul gormus adi.

  ayni zamanda hamurlama olarak da bilinir.

  (bkz: suyu)
 • en basit haliyle, ada/parsel ve m2 değişikliğine sebep olduğundan, mükellefleri bağlı oldukları belediye ve vergi dairesi arasında mekik dokutan uygulama aynı zamanda.

  yapan memurlar olmadığı halde, tahmin edin tepkileri kim çekiyor?
 • suyu bulandırma" kelimesi anlam olarak "suyulandırma" yonetmeliginin acıklarını/istismarlarını temsil etmesi baabında guzel bir ornektir...

  "arazi vurgununa savcılık el koydu

  kocaeli'nin gebze ilçesi'ne bağlı şekerpınar beldesi'nde gerçekleştirilen şuyulandırma çalışmaları sırasında, hatırlı kişilerin değersiz arazilerinin, tem ve diğer yol kenarlarındaki sanayiye uygun çok değerli hazine arazilerine kaydırıldığı iddiaları cumhuriyet savcılığı'nca incelemeye alındı. şekerpınar belde belediyesi'nde önceki dönemde meclis üyesi sıfatıyla başkanvekilliği ve imar komisyonu üyeliği de yapan idris demir, şekerpınar beldesi belediye başkanı akp'li cemalettin balcı ve meclis üyelerini, imar planlarında değişiklik yaparak park alanlarını, spor alanlarını, okul yerlerini bulundukları mevcut yerlerden kaldırıp başka yerlere kaydırmak ve bu değerli yerleri de hatırlı kişilere vermekle suçlamıştı. "

  kaynak: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/…p;tarih=2006-03-02

  "500 m2 civarındaki arsamı belediye istimlak etmişti, ancak idari dava açtım ve istimlak kararını iptal ettirdim. iptalden sonra imar durumu istedim, binamın cephesinin dar olduğu şuyulandırma yapıldıktan sonra imar durumu verilebileceği bildirildi. şuyulandırma nedir? ne için yapılır?

  efendim, şuyulandırmanın ne olduğunu söylemeden önce imar planından söz etmek istiyorum. uygulama imar planları belediye sınırları içindeki alanların (bazen belediye çevresi de olabilir) yapılaşmaya nasıl açılacağını tayin eder. hangi bölgelere ne inşaat yapılacak, hangi bölgeler mesken sahası olacak, hangi bölgeler sanayie ayrılacak, okul nereye, hastane nereye konacak vs. bunlar kağıt üzerine çizildikten sonra bunlara ait açıklamalar da ayrıca yazılır. bunlara plan notları denilir. plan notlarında minimum parsel alanları belirtildiği gibi üzerinde inşaata izin verilecek parsellerin minimum cephe genişliği de yer alabilir. işte bir parselin cephesi, plan notlarındaki minimum cephe genişliğinin altında ise bu arsaya inşaat izni verilmez. peki inşaat izni verilmezse bu arsa sokağa mı atılacak? hayır, bu arsanın cephesinin genişletilmesi lazım, bir arsanın genişletilmesi nasıl olur? yandaki bir başka arsa ile birleştirilerek olur. işte iki arsanın birleştirilmesi işlemine şuyulandırma denilir. şuyulandırmanın kelime anlamı ortaklaştırma falan gibi bir şey, dolayısı ile iki kişinin arsasını birleştirmesi sonucunu doğurur. bu halde iki arsanın birleşmiş cephesi plan notlarındaki inşaata elverişli cepheyi oluşturursa buna imardurumu verilebilir. size söylenen şuyulandırma, parsellerin bir araya getirilmesi anlamını taşır.
  peki iki parsel malikinin parsellerini birleştirmesi hukuki problem yaratmaz mı? yaratır tabii, ancak plan böyle ise vatandaş ne yapsın? olsa olsa planın iptali için idare mahkemesinde dava açar. davayı kazanırsa ne olur? imar durumu istediğinde "planı iptal ettirdin ya, işte şimdi yeni bir plan yapmıyoruz, planı olmayan yere imar izni de vermeyiz, derdine yan" anlamına bir yanıt alır, yine arsanın turşusunu kurar. vatandaşı ezmenin yolu bir değil ki!"

  kaynak: http://www.milliyet.com.tr/…09/13/yazar/theper.html

  "gayrimenkulün adı yeni medeni kanunda 'taşınmaz' ama aslında 'taşınır'. arsanızı şuyulandırıp taşırlar, siz ne olduğunu bile anlayamazsınız.