şükela:  tümü | bugün
 • bir seyin $uyu unun vukuundan beter olmasi olarak kullanilir.bir seyle ilgili soylenti cikmasinin o seyin gercekten olmasindan beter olmasi anlamindadir.bir nevi "insanin adi cikacagina cani ciksin.." gibi.
 • [şuyuu]
  bir olayın herkesçe sözünün edilmesi, dilden dile dolaşmasının, o olayın gerçekleşmesinden dahi kötü olduğu durumu anlatan deyiş
  (bkz: şuyu)
 • yargidaki skandallar hakkında ismet berkan'n yorumu. arkadaş, aklı bazen med cezir hallerine gelerek solculuğun hastalık olduğu saptaması ile tedavisinin mümkün olup olmadığını da tartışıyor ama bu konuda haklı.
  (bkz: http://www.radikal.com.tr/…o=22042&tarih=25/11/2001)
 • vuku bulması önemli değildir yargıda...şayi olduğunda yüksek mahkeme hakimlerinin örneğin yargıtayüyesinin ,kendi kanunlarına göre ,ilgili organ tarafından "istifaya davet" şeklinde bir görevi de vardır.
 • dağ fare doğurdu ise de ;
  nihayet yargıtay bu gerçek karşısında bir üyeye "görevden çekilmeye davet " bir diğerine de "uyarma" yaptırımı getirdi.

  (bkz: ikinci nester operasyonu)

  http://haber.mynet.com/…kim2004&ref=haberhome&e=hb6
 • “şüyu-u, vuku-undan beterdir” şeklinde vurgulanır.
  “[kötü bir olayın],[aslında gerçekleşmemiş olmasına rağmen], [gerçekleştiği] söylentisinin çıkması, [o olayın] gerçekleşmiş olmasından daha kötüdür” manasında deyim.
  mesela diyelim ki siz bir otomobil üreticisisiniz. sattığınız bir gurup otomobil hatalı çıktı. eğer olaya zamanında müdahale ederseniz özürlerle, tazminatlarla olayı örtbas edebilme şansınız vardır. olay büyümüş olsa bile gazetelere ilan vererek tüm hatalı üretilen otomobillerin ücretsiz tamir edileceğini söylersiniz. ürünlerinizin arkasında durduğunuz imajını vererek olumlu puan bile toplayabilirsiniz. ancak ürettiğiniz otomobillerde hiçbir hata olmamasına rağmen, birileri ürettiğiniz otomobillerin, mesela frenlerinde hata olduğu söylentisi yaymışsa, işte o zaman durum gerçekten kötüdür. karşınızda muhatap alacağınız, malınızı savunacağınız bir kişi ya da kurum bulunmaz. adınızdaki lekeyi silmek için yapacak hiç bir şey yoktur.
  şüyu: yaygın olma (söz ve haber için)
  şayia: yaygın söylenti
  vuku: olma, oluş
 • (bkz: sayia) (bkz: vaka)
  bir de bu varmış (bkz: vakka yerine vakaa diyen insan modeli)
 • ateş olmayan yerden duman çıkmaz ve antitezi diyebileceğimiz çamur at izi kalsın sözlerine farklı bir bakış açısı kazandıran ifadedir. burda bazı hassas durumlarda gerçeklik kanıtlanmamış olsa bile tedbir alma zorunluluğu olduğu anlatılmak istenmektedir kanaatimce.
 • başka bir örneği de bir suikaste sadece ülke rezil oldu diye üzülmek olan düşünce.
 • turk medyasinin akli ermedigi icin mi artniyetli oldugu icin mi bilinmez goz ardi ettigi onemli bir tabir. kotu bir olayin yasanmasi elbette kotudur ama ondan daha da beteri isbu fiilin dillerde dolasmasidir. isin bir yonunde insanlar boyle vakalari gore gore bir miktar alismaya basliyorlar ve bu sebeple olay kotuluk degerini reel olarak yitiriyor. isin obur tarafinda ise bazi hastalikli bunyeler bu olaylardan ilham alarak onlari ornek alarak yeni icraatlar gerceklestiriyorlar. 3. sayfa haberlerindeki artan cinnetin-psikopatligin bir sebebi de bu olsa gerek.