şükela:  tümü | bugün
 • çok ekşi olmayanını uyduruk tatlılar yapmakta krema niyetine kullanıp memnun kaldığım yiyecek.
  mesela dışarıdaki kremalı ağır tatlılar yerine: 2 yemek kaşığı süzme yoğurt, 1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı kakao. önce balla süzme yoğurdu birbirine iyice yediriyor, sonra kakaoyu ekliyorum. buzdolabında bekletince çikolatalı mus benzeri bir dokusu ve tadı oluyor, üzerine çilek doğrayınca güzelliği artıyor. lezzetli, hafif ve sağlıklı. tatlı, dondurma isteyen çocuklar için de iyi bir alternatif.
 • yöresel ve dandik bir yoğurt firmasında çalışıyorum o yaz. üniversite sınavını kazandım, puanım belli. tercih yapacağım. tercih sonuçlar belli olana kadar da çalışayım dedim. 2-3 aylık bir iş nihayetinde. benim görevim de yoğurt kasalarını yüklemek, indirmek falan. arabayla çıkıyoruz her sabahın köründe. akşama kadar iş bitmiyor, pazarları tatil sadece falan. süper bir iş yani. gerçi kötülediğime bakmayın. o zaman o işi bulabildiğim için gayet sevinçliyim. hakkını da yemeyelim.
  otelin biri süzme yoğurt istiyor. yıllardır istiyorlarmış da, bana ilk defa denk geliyor. süzme yoğurt yapacaksın dediler bana, eyvallah dedim ama nasıl yapılacağını bilmiyorum. tarif ettiler sağolsunlar. size de aktarayım ki bu kutsal bilgi kaynağında böylesine kutsal bir bilgiden mahrum kalmasın kimse:

  öncelikle marketlerden iade olarak aldığımız, üzeri küflenmiş yoğurtları alıyoruz. ikinci aşamada bunların üzerlerindeki küf tabakalarını ayırıyoruz. son aşamada da bunlar bez bir çuvala doldurup, çuvalı bir gün kadar yerden yüksek bir yere asıyoruz ki, suyu aksın, iyice katılaşsın. ertesi gün de bu yoğurdu otellere veriyoruz. hem iade olarak aldığımız küflü yoğurtları değerlendirmiş oluyoruz, hem de süper kar ediyoruz. elalemin koca koca firmaları iade mallarını imha ederken, biz onlardan para bile kazanıyoruz.

  tadı süper, evet. ben de çok seviyorum ama nacizane tavsiyem çarşı, pazarda satılanları almamanız yönünde olacaktır. irice bir marka olsun, en azından televizyonlarda reklamları dönsün ki böyle köylü kurnazlığıyla iş yapmayacaklarına emin olun. ondan sonra alın derim ben.
 • baştan söyleyeyim; kahvaltısını etmemiş aç olan varsa birazdan yazacaklarım pek hoş olmayabilir, açsanız okumayın.

  bu süzme yoğurt en iyi pirzola ile gidiyor üstad. ama şehir lokantasına değil, torosların köylerine , zirvelerine çıkacaksın bunun için. çamların, bol oksijenin olduğu. taze çoban salata, süzme yoğurt ve pirzola. torosların kekikle beslenen kuzuları vardır bilir misin sözlükçü? o kuzular ki etine kekiğin aroması sinmiştir. et, lokum gibidir, ağzında erir insanın. 1 kilo süzmeyle 3 kilo pirzolayı yersin de torosların pınarından akan buz gibi suyu içtin mi hemen sindiriverirsin. mevsim kışsa odun sobası yanar yanıbaşında çıtır çıtır. taze sütten yapmıştır toros köylüsü yoğurdu. bazen keçi sütünden bazen inek sütünden yaparlar ama genelde inek sütü kullanılır. köy ekmeğinden bir parça koparıp önce süzme yoğurda sonra da salatanın suyuna banar banar durursun et gelene kadar. haberin olmaz, 1 ekmek biter daha pirzola gelmeden sofraya.

  süzme yoğurt denince aklıma hep torosların zirvesinde çektiğim bu ziyafetler geliyor işte.
 • evde yapılabilecek en kolay ve en sağlıklı yiyecek.

  önce günlük inek sütü alıyorsunuz katkı maddesi olmayan işlem görmemiş ( büyük şehirlerde yaşayanlar için problem ama biz tedarik edebiliyoruz). bu sütü güzelce kaynatıyorsunuz. sonra ılınmasını bekleyip yoğurt yapıyorsunuz. yoğurt olduktan sonra hemen kullanmayın 1 gün buzdolabında dinlendirin böylece yoğurt katı kıvamlı hale geliyor. sonra iki kat tülden dikilmiş torbanın içine yoğurdu döküyoruz. hafif olsun ben diyetteyim diyorsanız yoğurdun üstündeki kaymağı dökmeyin torbaya. sonra ağzını sıkıca bağladığımız torbayı ben mutfaktaki bataryaya bağlıyorum böylece süzülen su direk eviyeye iniyor, akşamdan astığınız yoğurt sabah size süzme olarak geri dönüyor. dilimlenmiş ekmeğin üstüne sürün afiyet olsun.
 • kıvamına bayılıyorum bunun. sade de güzel ama üzerine birazcık bal dökünce süper oluyor meret. yatmadan önce yemek lazım.
 • halis muhlis bir yoruk icadidir..
 • yeryüzünün gelmiş geçmiş en "nefis" icadı.
 • konyadan kilolarca getirdim emekli marka dünden beri kaşık kaşık yiyorum. millet mevlana şekeri getirir oralardan... etli ekmekle de ayrı güzel oluyor zaten.
 • ege kültürünün vazgeçilmez parçalarından biridir. akşamüstü sardunya saksılarıyla süslü balkon yıkanır ıslak terlikler ayağa geçirilir. imbat rüzgarı eşliğinde balkona masa açılır hele birde körfez manzarası varsa deyme keyfine. buzdolabına yönelip dolaptan favayla kese yoğurduyla harmanlanmış taze semizotu salatası alınır .eğer keyfin bokunu çıkartacağım derseniz zeytinyağlı turpotu salatası da eklersiniz menüye. tatlı niyetine mevsimlik meyve dilimlenir bir iki tane. zeki müren açılır inceden inceden. körfeze kızıl ışığı yansıyan batan güneş izlenir ve esas abi buyur edilir ortama. esas abi şapkasını çıkartınca mis gibi anason kokusu yayılır balkona. rakıdan bir yudum , favadan semizotu salatasından bir çatal , taze yeşil üzümden bir salkım eşliğinde yaşar gider keyfini bilen ege insanı. işte süzme yoğurt namı diğer egenin kese yoğurdu ağırlık noktasını oynar bu hikayede.
 • inanılmaz lezzetli ve gerçekten aşırı da tok tutuyor. her şeye de yakışıyor, normal yoğurt almayı bıraktım uzun zamandır sadece süzme alıyorum. meyvelerle özellikle harika oluyor, süzme yoğurtla birlikte yemek için favori meyvelerim nar ve trabzon hurması. canınız tatlı istediğinde deneyin, bana teşekkür edeceksiniz :)