şükela:  tümü | bugün
  • bir kari$imi, delikleri kari$imi olu$turan maddelerden sadece bir tanesini gecirmeyecek buyuklukte bir elek kullanarak yapilan fiziksel ayirma i$lemine verilen ad
  • bir$eyi, ozellikle bi insani, bakmak sureti ile detaylica incelemek, belli bi konu hakkinda di$ gorunu$u ile bilgi edinmeye cali$mak, kesmekten farki cinsel icerlikli olmamasidir
  • (bkz: suzme)
  • disi ya da erkek olmasi farketmez.. bu insanin kisiligine bagli bir olaydir.. onunden, yanindan, asagindan, solundan gecen herkese bakar ve asagıdan yukari, yukaridan asagi tarar... bir de bunlarin yanindakilerle dedikodu yapanlari vardir ki sinir eder onunden gecen insani..
  • hakemlere özgü bir fiildir.

(bkz: pozisyonu süzmek)
    (bkz: pozisyonu süzemeyen hakem)
  • süzülen kişi bir yana, buna şahit olan kişi açısından da son derece rahatsız edici olan nahoş, çirkin bir eylem. bir insan, başka bir insanın pekala dikkatini çekebilir, dönüp kendisine baktırabilir, hatta tekrar dönüp bir kez daha baktırdığı da olur, olmaz değil. ancak süzmek, uzun uzun, baştan ayağa büyük bir dikkatle süzmek bambaşka bir olay. itiraf edeyim; yer yer ürpertici bulsam da genelde komik bulduğumdan süzenleri süzmeyi çok seviyorum. hele; süzenin yüzündeki görev bilincinin getirdiği o ciddiyet, bakışlarındaki donukluk, üzerine birdenbire çöken birkaç saniyelik sessizlik ile transa geçmesi beni çok güldürüyor. yine de ben daha az güleyim ve siz daha az süzün, sayın süzerler.***