şükela:  tümü | bugün
  • hindistan'da üretilen suzuki'nin b segmenti yeni aracı ülkemize 1.0 ve 1.2 lt motor seçenekleriyle gelecekmiş. karma yakıt tüketimi iddia ettikleri gibi 5 lt altında olursa pazardan pay alabilir bence, aksi durumda ne kadar şirin olsa da made in india bir aracın ülkemizde tutması zor bence.
  • suzuki'nin maruti tesislerinde üretilen ve 12900 sterlin ile 13499 sterlin arasında ingiltere piyasasında satışta olan araba. boyutlarını ve sınıfını anlatırken b sınıfı demek havada kalıyor o yüzden kendisi için "suzuki linea'nın yerine geçti" cümlesini kullanmak daha doğru olacaktır. araç aynı zamanda gelecekte sedan versiyonu çıkarsa suzuki sx4 sedan'ın yerini de dolduracak.

arabanın epey modern motor seçeneklerinden bahsetmek lazım şimdi. ilk seçeneğimiz boosterjet isimli suzuki/maruti tasarım ve üretimi motor, turbo ile aşırı beslemeli 3 silindirli 998 cc hacmindeyken; 111 hp maksimum güç ve 170 nm maksimum tork değerlerine sahip. söz konusu motor ortamlarda k10c olarak da tanınıyor.

ingiltere'de diğer bir motor seçeneği yine suzuki/maruti tasarımı 1242 cc'lik 4 silindirli atmosferik motor iken 90 hp güç ve 120 nm tork üretebiliyor en fazla. ayrıca arabanın 1.3 litrelik dizel motor seçeneğinin (suzuki her dizeli gibi buna da ddis ismini taksa da aslında fiat'ın multijet motorudur kendisi) sunulacağı söyleniyor ancak ingiltere sitesinde değil, basın demeçlerinde böyle bir bilgi var. dizelin teknik verisi ise maksimum 75 hp güç ve 190 nm tork.

genel tasarım açısından bakılırsa aletin arka tasarımı şık olmasına rağmen ön tasarım ızgara ve far birleşiminin orantısızlığı nedeniyle çirkin gözüküyor. motor seçeneklerinden özellikle 1.0 litrelik ürün iş yapsa da türkiye piyasasına dizel motor da gelmeli (maruti/suzuki kendi dizel motorlarını da test ediyor an itibariyle). ayrıca euro ncap sonuçlarına bakarak "oooo dayanıklı" cümlelerini kuran müşteriler arabadan uzak durabilir çünkü yıldız sayısı 4.

uzun vadeli tahminle piyasada hyundai i20, renault clio 4 gibi çok satan aletler varken pek de suzuki baleno alınmaz.
  • 53.750 liradan başlayan fiyatıyla satışa çıkan otomobil. donanım seviyesi fena değil gibi.
  • hız sabitleyiciyi opsiyonel olarak dahi sunmayan araba. sene 2016.
  • yeni kasa (bkz: suzuki swift) sahibi ve kullanıcısı olarak beğendiğim suzuki'nin yeni model arabası. bugün istanbul göztepe optimum da görme şansım oldu. izlenimlerimi paylaşmam gerekirse;

-iç mekan ferahlığı özellikle tavan yüksekliği açısından tatmin edici.
    -bagaj ( benim için önemli malum suzuki swift'in bagajı çok küçük) 320 litre , yeterli.
    -ön konsol ve iç dizayn , klasik japon sadeliği.
    -1.2 benzinli 90 beygir otomatik vites ve manuel vites seçenekleriyle pazara giriş yapacakmış. iddaları 100 kilometrede 4,7 litre benzin tüketimi olacağı yönünde , bunu da aracı hafif tutarak sağlayacaklarını düşünüyorlar. zamanla belli olacaktır.
    -aracın hafifliğinden bahsetmişken, yeni şase modelini geliştirdiklerinden bahsediyorlar , bu sayede çarpışma anında oluşan enerjinin emilmesini sağladıklarını ve güvenliği artırdığını söylüyorlar. gereksiz ağırlıklardan bu sayede kurtulduk diyorlar.
    -standart pakette 6 adet hava yastığı var , bir de güvenlik paketli araç satışı yapacaklarmış. euro ncap testlerinde standart paket araç 3 yıldız alırken güvenlik paketli araç 4 yıldız almış. sebebini bilmiyorum
    -yine standart pakette , direksiyondan kumanda, bluetooth bağlantısı , mp3 , aux, cd player , manuel klima , gündüz farı .. gibi özellikler var.
    -aracın teybi beni tatmin etmedi, basit duruyor, videolarından izlediğim kadarıyla ekranlı güzel bir donanım söz konusuyken , türkiye'deki araçlarda o donanım sanırım şuan yok. güzel geri görüş kameralı ekranlı bir teyp ile ayrı bir hava verilebilirdi diye düşünüyorum.
    -kapılar iç ve dıştan krom kaplama, kaliteli duruyor.
    -dört cam otomatik ( bunu 2016 da yazdıran vw gruba teşekkürlerimi ayrıca sunuyorum)
    -yokuş kalkış desteği mevcut fakat park sensörü yoktu baktığım araçta. takılabiliyor dediler , büyük ihtimal ekstra bir ücreti olacaktır.

- yıldızlı - kapılardan tok ses geliyor.

58.000 tl den bahsediyorlar , 1.2 motor otomatik sıfır, 6 hava yastıklı ve idare eder seviyede donanımlı bir araç için bu fiyat konumlandırması başarılı olur mu bilemiyorum. suzuki swift kullanan biri olarak söyleyebileceğim birşey varsa o da bu canavarların yemini suyunu verirseniz masraf çıkartmazlar. yani düzenli bakımda hakkını verirler. genel olarak japon arabalarının sağlamlığından ve masraf çıkartmamasından bahsedilir , ama bu yeni modelde bu algı nasıl devam eder bilemiyorum.

ikinci elinin ölü olacağını düşünüyorum ama suzuki kullanan ve alan adam zaten al satçı değildir benim nazarımda. kullanır zamanı gelince satar. temel iktisat, arz = talep.

açıkçası ben bu modeli beğendim. tercih edilebilir. suzuki türkiye genel müdürünün bir kaç yazısını okudum. bu yıl için 500 adet satış rakamı hedefliyorlarmış. izleyip göreceğiz.

son olarak;
    -kapılar hakkaten tok-
  • bugün trafikte gördüm bir tanesini. arka tasarım hormonlu mitsubishi space star*. ön tasarımı hoşuma gitti.

mavi renkti gördüğüm araç, rengi çok yakışmış. güzel bir makineye benziyor. suzuki son dönemde fazlaca yeni grand vitara satmaya başladı, çok görüyorum trafikte. dilerim bu arabayı da yollarımızda fazlaca görebiliriz.