şükela:  tümü | bugün
  • yeni kasası için konuşuyorum.

iç mekan kalitesi olarak benim mitsubishi colt'um bile daha iyi bundan. plastik kalitesi (özellikle kapı içlerindeki) tofaşla yarışacak kalitede. şimdi hiç kimse gelip bana laf söylemesin, buyurun gidin plazada binin inceleyin. ama hafifliğini beğendim, koskoca suv 900 küsür kilo. bu iyi bir şey bence. yani kalite sizin için çok önemli değilse, sorunsuzluk ve uzun ömürlülük önemliyse alınır. sağlamlığına lafımız yok.

suzuki kadar lakayıt, işini iyi yapmayan bir galeri daha görmedim. kadıköy acıbadem'deki suzuki'ye gittik. koskoca galeride sadece vitara var, ulan nerede baleno? nerede jimny? siz onları da satmıyor musunuz? ayrıca galeriye bir tane satış temsilcisi kız bakıyor, o da bakmıyor daha doğrusu oturuyor. elimizde kamera görünce yanımıza geldi sadece, video çekmek yasakmış sıkıntı olurmuş filan. arabaları kendimiz inceledik, oturduk içine çıktık. volkswagen'i hiç sevmem ama galerileri böyle değil, en azından ilgi alaka var.
  • 2017 ocak-ağustos satışlarında, kendi segmenti olan b7 segmentinde toplam 1.944 adet ile en çok satılan model olmuştur.

bu süreçteki toplam satış rakamlarına bakıldığında; aynı segmentteki rakipleri olan renault captur, peugeot 2008, nissan juke, jeep renegade, fiat 500x, opel mokka ve citroen c4 cactus'u geçmiştir.

http://www.odd.org.tr/…1/neuralnetwork.aspx?type=73
  • 2 hafta önce 1.4s 4x4 çift renk modelini 108.250tl ye aldım.
    (pazarlık yapacaklar için yazdım ki iyi pazarlık yapamam)
    yakıt karışık 7.1 lt/100km..
    sert plastikle ne zorunuz var bilmiyorum plastik kalitesi harika bence.
    motor çok güzel tepki veriyor.
    donanım muhteşem..

her şey güzel fakat minik kusurları var.
    -araç hareketlenince kapının otomatik kilitlenmemesi.
    -tablet arayüzünün nispeten zor olması, alışana kadar ilgi gerektiriyor.
    -kapının uzaklaşınca kendiliğinden kilitlenmemesi, kapı kolundaki düğmeye basmak gerektirmesi.
    -direksiyon ısıtma olmaması.
    -bluetooth aktarım kalitesi düşük cızırtı yapıyor.
    -gözlük saklama bölmesi.
  • güncel kasası 2016'da honestjohn tarafından yılın otomobili seçilmişti: https://www.honestjohn.co.uk/…6-honest-john-awards/
  • tucson almadan evvel takibimdeki araçlardan biriydi. 2 kez inceledim. dış tasarımdaki güzelliğin yarısını iç mekana yansıtabilmiş olsalar ve içerideki kalite algısını hiç değilse ortalama bi hatchback seviyesind çekebilseler piyasanın tozunu attırabilirlermiş.
    çünkü fiyatına kıyasla oldukça donanımlı. ve iyi bir motor-şanzıman vaadediyor. ayrıca 4x4 olması büyük avantaj. fakat aracın kapısını açıp içine oturunca bütün bu artılar bi anda yok oluyor.
    bir de zam yemiş son dönemde fazlaca. fiyat avantajı hala var ancak 4-5 ay önceki kadar değil.
  • 1.6lt gl otomatik benzinli 120hp 4x2
    1.6lt gl otomatik benzinli 120hp 4x4
    1.6lt glx otomatik benzinli 120hp 4x2
    1.6 lt glx otomatik benzinli 120hp 4x4
    1.4lt s otomatik benzinli 140hp 4x2
    1.4lt s otomatik benzinli 140hp 4x4

seçenekleri olan model.

1.6lt gl(x) 6000d/d'de 120hp, 4400d/d'de 156nm tork değerlerine sahip ve bu model 1120kg. boş ağırlığı gayet soft.

1.4lt s 5500d/d'de 140hp, 1500-4000d/d'de 220nm tork değerine sahip ve otomatiği 1235kg.

2017 model 1.6lt atmosferik motor+otomatik şanzımanlılar 87.500tl-108.650tl arasında.
    2017 model 1.4lt turbo motor+otomatik şanzımanlılar ise 101.900-110.650tl arasında. vitara'da fiyatlandırma farklılığında tek renk/çift renk olayı da etken faktör.

bugün 2017 model 1.6lt atmosferikte en ucuz 4x2 versiyon 87.500tl; en ucuz 4x4 versiyon 95.750tl; 1.4lt turboda en ucuz 4x2 101.900tl, en ucuz 4x4 versiyon 109.150tl.

atmosferik motorlar daha az verimli olmaları, tüketim değerlerinin daha fazla olması, düşük hacimlilerinde kasayı çekmeme durumları ve eski teknoloji olmaları gibi dezavantajları yanısıra, lpg'ye uyumlu olmaları avantajı var.

f/p olarak en uygun mu değil mi bunun için bu sınıftaki en büyük rakibi nissan qashqai'ye bakmak iyi olur.

nissan qashqai'de 1.2lt turbo benzinli, 1.5 ve 1.6lt dizel üniteler var. atmosferik bir motor yok. vitara'da ise dizel ünite yok. o yüzden qashqai'nin 1.2lt turbo benzinli motorlu versiyonu ile vitara'nın 1.4lt turbo benzinli motorlu versiyonunu karşılaştırmak lazım.

qashqai'nin 1.2lt dig-t turbo otomatik benzinli motoru 115hp, 165nm tork değerlerine sahip. hacim küçüklüğü nedeniyle güç ve tork değeri açısından vitaranın gerisinde kalıyor.

bugün 2017 model 1.2lt turbo 4x2 benzinli otomatik qashqai'nin en ucuz versiyonu 99.095tl.

vitara'nın 4x2 1.4lt turbolusunun en ucuzu 101.900tl; qashqai'nin 4x2 1.2lt turbolusunun en ucuzu 99.095tl.

qashqai'nin 1.5 ve 1.6 dci motorlu versiyonunun daha çok tutulduğunu bu yüzden 1.2lt turbo motorlu versiyona diğerlerine nazaran daha az talep olduğu ile birlikte en ucuz versiyonlardaki donanım seviyelerinin az çok yakın olduğunu düşünürsek, gerek güç gerekse de tork değeri açısından vitara'nın qashqai karşılığında benzinli motor versiyonlarda ciddi avantajı olduğunu ve bunu rakibine göre sadece 2.800tl fazla ile sunduğunu görüyoruz. marka bilinirliği/2.el/satış sonrası/servis gibi diğer faktörleri geride bıraktığımızda vitara rakibine karşı üstünlük kuruyor.

suzuki sx4 s-cross modelinde 1.6lt dizel motor seçeneği sunulmuş, belki fiyalandırma belki de başka sebeplerden dolayı piyasadan çekilmişti.

ancak, araç tercihlerinde yukarıda da ifade edildiği üzere başka faktörler de etkindir ve suzuki/@eller cepte'de yazıldığı gibi vitara'nın rekabetçi olabilmesi için 1.6lt altında dizel motora kavuşması ve bunu daha daha daha rekabetçi fiyatlandırma ile sunabilmesi gerekmektedir.
  • 2016'dan itibaren yeni kasası ve 1.6lt atmosferik motoru, tam otomatik 6 ileri şanzımanı ile yeniden ülkemizde satışa çıkan compact crossover. nissan juke, opel mokka fiyat marjında ancak nissan qashqai sınıfına sahip f/p aracı. 1.6 atmosferik motora rağmen yakıt tüketimi fabrika verilerinin 1.2 motora sahip küçük kardeşi swift ile aynı olması, bagajın iki bölmesi ile hem simit tüp takılmasına hem de stepneyi rahatça taşımaya izin verebilmesi yakıt konusunda da alan kişiyi üzmeyeceğe benziyor.
    şahsi kanaatim türkiye'deki iki senelik yokluğunu unutturacak bir şekilde pazara girmiş olduğu ve çok satacağı idi. ta ki bugüne kadar!
    ilk paragrafta anlattığım özelliklerden dolayı eşimi çocuğu alıp, her beyaz yakalı, kapitalizmin sadık neferi türk ailesi gibi bayiye deneme sürüşüne gitmem işte tüm bu görüşlerimi bitirdi. yaklaşık 1 aydır 5-6 tane bayi gezdim hemen hemen tümü de iyi ya da kötü ilgilense de bu tok satıcı (!) bayi bir ilgili yönlendirmeyi bırak oturacak yer bile göstermedi. zaten uzun bir süre (ya da çocuk kucağımda ilgilenen kimse olmadığı için bana uzun gelen bir süre!) deneme aracı gelmediği ve ilgilenen kimse de olmadığı gibi elimi kolumu sallayarak girdiğim kapıdan elimi kolumu sallayarak çıktım.
    f/p aracı olarak alacaklara öneririm. ama ben alır mıyım? hayır!
  • azmedip forum sitesini açtığım araç.
    tamam kullanıcısı az ama (gerçi mayısdan beri 2800 tane satılmış) internette hiç bilgi yok kendisi ile ilgili.

http://www.yenivitara.com/
  • 2017 modellerinde bulunan multimedya ekranlarında sıkıntı bulunan araç. ucuza kaçıp bosch takmamak için daiichi adlı bir markanın üretimi olan ekranı kullanmışlar. ekran durduk yere kararıyor, kendi kapıyor ve tekrar açılmıyor. 3 gün boyunca ara sıra gitmesinin ardından şimdi komple gitti ve 4 gündür hiçbir tepki yok. yenivitara.com forumundan takip ettiğim kadarıyla anakartta sıkıntı bulunmakta. üstüne üstlük bu alet android olmasına rağmen üretici firma alet kendi kendine anca yetiyor, başka yükleme yapılmasın diye google play'i kilitlemiş ve bu sıkıntıdan sonra onarılan modellerde komple tabletin özelliklerinden kaldırmışlar.
    konsol kalitesi de iyi olmayan araç. bir ayın sonunda, araba devir alırken bazen kendi sesimi bile duymadığım kadar büyük bir trim sesine maruz kalıyorum. sanırım verdiğim zaman arabayı bırakmam gerekecek, bu nedenle biraz daha ertelemeye çalışıyorum.

edit: altta yazan arkadaşın dediği gibi türkiye'ye ithal edilen modellerde daiichi bulunmakta. yukarıda bahsettiğim gibi normalde bosch marka kullanıyorlar. yalnız şöyle birşey var, sonuçta 100.000 tl'nin üzerinde bir fiyat ödüyoruz ama sen 300 - 350 dolarlık cihazı arabadan esirgiyorsan da o da firmanın türkiye distribütörünün ayıbıdır. gerçekten kınıyorum.