• daha cok, tanzanya ve cevresindeki ulkelerde konusulan dil.
  • brownie nickli kişi tarafından , bu dildeki bir çok kelime entry olarak girilerek bize öğretilmeye çalışın dil
  • kenya, uganda, tanzanya, zambia, ruanda, burundi, malawi, mozambik ve zanzibar(zengibar) da konuşulan doğu afrika dili.
    merak edenler için nası bişi olduğunu birden ona kadar da sayalım.
    moja, mbili, tatu, nne, tanu, sita, saba, nane, tisa, kumi, mia, elfu.
    1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 100 1000
    ahsante = teşekkürler
    habari? = nassın ?
    nzuri = eyvallah iyiyiz
    jambo = merhaba
    kwaheri = hade ii bak kendine sonra görüsüük .bye
  • sahil demektir. sahil ile swahili arasindaki ses benzerligi de raslanti degildir.
  • arapçadan çok kelime almıştır... arapsaçı olmuştur (çok tanıdık?) örneğin haftanin günlerinde iki tane beşinci gün anlamına gelen kelime var.

cumartesi : jumamosi (anlamı: haftanın ilk günü)
    pazar : jumapili (anlamı: haftanın ikinci günü)
    pazartesi : jumatatu (anlamı: haftanın üçüncü günü)
    salı : jumanne (anlamı: haftanın dördüncü günü)
    çarşamba : jumatano (anlamı: haftanın beşinci günü)
    perşembe : alhamisi (arapça : haftanın beşinci günü)
    cuma : ijumaa (arapça: toplu ibadet günü)
  • "kiswahili" olarak da bilinen ("ki" dil anlamina gelen bir on ek), kokeni bantu dil grubuna dayanan ve arapcadan bir cok kelime iceren dil..swahili dilinde kavramsal karsiligi olmayan bir cok kelime diger yabanci dillerden alinmadir..x ve q harflerini icermeyen latin alfabesi kullanilir..
  • afrika ülkelerinde resmi dil olmayı başarabilmiş az sayıdaki afrika kökenli dilden bir tanesi. kenya ve tanzanya'nın resmi dilidir.
  • dilbilim kitaplarında konunun anlaşılabilmesi için verilen örneklerin önemli bir kısmının dahil olduğu dil.
  • "naku penda", "ben var sevmek"e; "naku penda piya" ise "ben seni seviyom!"a karsilik gelir bu dilde.*
  • "odtü'de eğitim dili ne olsun" anketinde, ingilizce ve türkçe'den sonra üçüncü seçenek olarak sunulmuş lisandır.
hesabın var mı? giriş yap