şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: arrhenius)
 • tam adi svante august arrhenius olan isvecli kimyager. nobel institute for physical chemistry'nin bir donem ba$kani olmu$, 1903'te iyonizasyonu ke$fetmesi nedeniyle kimya nobeli almi$tir.
 • 1896 yılında kullanılan fosil yakıtların ve sanayinin gelecekte gelişeceği ve nüfus yoğunluğunun artacağı tespitleri ile bu yakıtların kullanımın artacağını ve bu nedenle atmosfere salınan co2 miktarının artacağını, bunun da küresel bir ısınmaya yol açacağını rapor etmiş bilimadamı. ancak o dönemde açıklamaları spekülatif bulunmuş ve ciddiye alınmamıştır.
 • uppsala'da doğmuş stockholm'de ölmüştür.
 • 1859-1927 yılları arasında yaşamış olan isveçli bilim adamı. 1903'te kimya nobel ödülü almasını sağlayan çalışmaları fizikokimya'nın kökenini oluşturur.
 • (d. 19 şubat 1859, uppsala - ö. 2 ekim 1927, stokholm)

  isveçli kimyacı ve fiziksel kimya (fizikokimya) biliminin kurucularından.

  uppsala üniversitesi'nde okuduğu yıllarda fizik ve kimya hocalarından memnun kalmayınca, 1881'de stokholm'daki isveç bilimler akademisi'nin fizik enstitüsü'ne geçti. elektrolitlerin iletkenlikleri üzerine yaptığı çalışmalarını, 150 sayfalık bir tez halinde, doktora derecesi için sundu. profesörleri tatmin etmeyen ve en düşük notu alan bu çalışmasıyla daha sonra nobel kimya ödülü'nü alacaktı. tezinin en önemli yanı, saf tuzların veya saf suyun iletken olmadığını, oysa sudaki tuz çözeltilerinin iletken olduklarını açıklamasıydı.

  arrhenius'un açıklamasına göre tuzlar, çözelti oluşturduklarında, yüklü parçacıklara parçalanıyorlardı. yıllar önce faraday bunlara iyon adını vermişti. faraday, iyonların elektroliz prosesi sonucu ortaya çıkacaklarını düşünmesine rağmen, arrhenius, elektrik akımı olmadan da tuz çözeltilerinin iyon içerebileceğini öneriyordu. bu nedenle, çözeltilerdeki kimyasal reaksiyonların, iyonlar arasındaki reaksiyonlar olduğunu ileri sürüyordu. bu teori, zayıf elektrolitler için bugün hala geçerlidir, fakat kuvvetli elektrolitlerin davranışlarını da bu teori kapsamına almak için peter j. w. debye ve erich hückel'in teoride bazı değişiklikler yapması gerekmiştir.

  (bkz: arrhenius teorisi)
  (bkz: arrhenius asit baz tanimi)
  (bkz: peter debye)
 • 1859-1927 yillari arasindan yasamis nobel odullu bilim adami.

  1903 yilinda kimya nobel odulu aldigi zaman buldugu sonuclar "ne kimyacilar tarafindan kimya, ne de fizikciler tarafindan fizik" olarak kabul gormustur. bulgulari bu iki bilim dali arasinda kopru olusturacak sonuclar olarak yorumlanmistir. bu nedenle fizikokimyanin temeli arrhenius amcanin calismalarina dayanmaktadir.
 • karbondioksit gazı zararın iklim üzerindeki etkisini yıllar önceden hesaplamasına rağmen, kâr için gözleri kör olmuş şirket ve ülkeler hep kulak arkası yaptı. ceremesini tesirimiz olmasa daki tüm insanlık ağır bir şekilde ödeyecek.
 • venüs yüzeyinin kömür yatakları ve dünyadan 30 dece sıcak bir bataklıklarla kaplı olduğu tezini ileri sürmüş nobel ödüllü kimyager.