şükela:  tümü | bugün
 • efsanevi piyanistlerden biridir.
 • 1915 ukrayna dogumlu, 15 yasinda odessa opera and va balesinin orkestra sefligini yapmis, doneminin en iyi piyano hocasi sayilan heinrich neuhaus'un bile 3 yil sonunda ona ogretebilecegim hicbir sey yok artik dedigi, yirminci yuzyilin en iyi piyano virtiozlerinden biri olarak gosterilen, bir oktavi tek eliyle calabilecek kadar kocaman elleri olan, piyano koncertolarindan herhangi biri bulundugunda omur boyu saklanmasi gereken sanatci.
  (bkz: sanatci dogmak)
 • rus piyanist.(doğum 1915 zhitomir , ukrayna-ölüm 1997 moskova). ilk müzik derslerini babasından aldı. ciddi olarak piyano çalışmaya 18 yaşında başladı ve ilk resitalini ertesi yıl (1934) odessa’da tamamen chopin’in eserlerinden oluşan bir programla verdi.moskova konservatuarında ünlü hoca heinrich neuhaus’un sınıfına katıldığı 1937 yılına kadar kendi kendini eğitiyordu.ilk resmi resitalini 1942de moskovada verdi.konservatuardaki eğitimi 1944te tamamladı.ilk birinciliğini ertesi yıl tüm sovyet cumhuriyetlerinden müzisyenlerin katıldığı yarışmada aldı.1946 soprano nina dorliakla evlendi.1949da stalin ödülünü kazanmasının ardından tüm sovyet cumhuriyetleri, doğu bloğu ülkeleri ve çini kapsayan konser turneleri başladı.1960da new yorkta verdiği konserlerin ardından dünya çapında üne kavuştu.sağlık sorunları nedeniyle 70ler ve 80lerde konser turlarından uzak kaldı.

  richter bachtan weberne kadar geniş bir repertuara sahipti.kariyerinin başında (1950ler)
  beethoven,prokofiev,liszt,tchaikovsky’den sonatlar; mussorgsky’den pictures at an exhibition; beethoven,rachmaninov schumann,liszt,glazunov,saint-saens konçertoları seslendirdiği konserler verirken ilerleyen yıllarda shostakovich, hindemith, berg, janacek,
  dvorak franck eserlerini sıklıkla seslendirdiği besteciler haline geldi.bu müziğindeki romantiklerden çağdaşlara kayışın bir sonucu olmanın yanında, çok farklı eserleri aynı kusursuz anlayışla yorumlayabilme yeteneğinin de göstergesiydi.
  heinrich neuhaus’un bu konudaki yorumu oldukça açıklayıcıdır:
  bach, shostakovich,beethoven, scriabin, debussy, ne çalarsa çalsın dinleyici dirilmiş, yaşayan besteciyi duyar gibi olur ve onun kendine has ve olağanüstü dünyasına dalar. richterin müziğin en ulaşılmaz sırlarına nüfuz edebilmekteki taklit edilemez dehasını, richter ruhunu, solur. yalnızca dehası bestecininkine eşdeğer bir piyanist; bestecini kardeşi, yoldaşı, dostu olan bir piyanist böyle çalabilir.
  başkalarının müziğine böylesine derinlemesine nüfuz edebilen bu adamın bir dönem uğraşmış olduğu orkstra şefliğine daha çok eğilmemiş ve arkasında kayıtlar bırakmamış olması bir kayıptır.
  richter aynı zamanda oldukça yetenekli ve başarılı bir ressamdır.bu konuda asla eğitim almayan richter, kendini piyano yerine resime adasaydı sanırım yine aynı başarıyı yakalardı.

  soğuk savaşın en hızlı yıllarında moskovada yapılan piyano yarışmasında amerikalı piyanist van cliburnun birinci olması gerektiğini savunan, bunun için kruşçevi bile karşısına almayı göze alan ve birinciliği cliburnun almasını sağlayan, rachmaninoff’un ikinci konçertosunu bestecisinden bile daha etkileyici çalan bu adam her sözlükçünün favori piyanistleri arasında yer almalıdır kanaatimce.
 • phillips classic'den çıkan great pianisist serisinde beethoven'ın son üç piyano sonatını çok iyi çalmış tapılası piyanist. canlı kayıt ve doğal olarak dinleyicelere çalması da cabası..
 • kısa adı slava olan piyanist
  hakkındaki richter the enigma adlı iki bölümlük belgesel izlenmelidir.
 • liszt'in piyano koncertolari ve si minor sonatini iceren kaydi harika olan piyanist..
 • demir perdenin batısına geçmesine ve burada kayıt yapmasına pek izin verilmediği için batılı firmalardan çıkmış az sayıda cdsi olan piyanist, var olanları da türkiyede bulmak nedense pek güçtür. doya doya richter dinlemek isteyenlere tavsiyem sahaflara koşup çoğu melodiyadan çıkmış olan plaklarını bulmalarıdır.
 • 70 li yillarda ankarada cso esliginde 2 konser vermis, yer yerinden oynamisti. (bkz: richter)
 • çalışındaki tutkuyu anlamak için grieg konçerto kaydı mutlaka dinlenmesi gereken piyanist. üçüncü bölüm içinizde fırtınalar kopartır.

hesabın var mı? giriş yap