• 5 senedir sayısız kez sandık başında, yeri geldiğinde ölüm tehditleri içerisinde ülkenin geleceğini koruduğunu sanan benim gibi safların mevcut durumda yaptığıdır. ne olacaksa olsun. (bkz: azdan az çoktan çok gider)
  • dolar 2 liradan 4.5 liraya çıktı,

faizler %8-9 lardan 17-18'lere geldi,

dış borç 450 milyar dolar oldu,

enflasyon 10'lardan 20'lere çıktı,

işsizlik 11 genç işsizlik 25'lere çıktı,

patates soğan 5 lira oldu,

ve biz bu ülkenin %2.5'ini bile gidişatın kötü olduğuna ikna edemedik. bir şeyleri değiştirmeye ikna edemedik. sorunun aslında yetkilerin 1 kişide toplanması olduğuna ikna edemedik. svihs demeyip ne diyeceğiz bu saatten sonra. ne diyebiliriz ne yapabiliriz. gerçekten çıkış yolu gözükmüyor.
  • ham petrol yangını, suyla söndürülmez.
    çünkü su, ham petrolden ağırdır ve dibe çöker, bu nedenle soğutma işlevini de, havayla teması kesme işlevini de yerine getiremez. su, neyi denerse denesin, yanan ham petrolü söndüremez.

su, ham petrole ağır gelir. ham petrol neşeli neşeli yanmaktayken, su gibi kendisine hep ağır gelmiş olan bir şeyin altında ezilmekten kurtulduğunu düşünüp kendisinin üste çıkmasını da hafifliğine değil, sudan daha değerli oluşuna yorar. sık sık, "koyduk mu?" diye naralar atarak coştukça coşar. kendisine ne olup bittiğinin farkına bile varmaz.

sonunda ham petrol yanarak tükenir. su, yine sudur.

bazen de çeşitli tekniklerle yanan ham petrol binlerce ton toprağın altına gömülür. su, o zaman da yine sudur. yeraltı döngüsüne katılıp, yerkabuğunun uygun bir yerinden tekrar yüzeye çıkar.

tanım:
    petrol endüstrisi ve itfaiyecilik iş koluyla ilgili bir mevzu.
  • çözüm önerisi olan varsa, buyursun.

benim gözlemlediğim; yangın ham petrol yangını değil, benzin yangını.
    benzin yanmaz, benzin'in buharı yanar.
    benzin yangınına su dökersen, su da anında buhar olur sıcaktan, buhar parlar, yangın büyür.
    benzin, her parlayışta su ile dalga geçer, her parlama onun için bir "koyma" olur.
    bir süre sonra ortada ne su kalır, ne de benzin. kalan topraktır.
    toprak, o yangından sonra ne zaman tekrar verimli olur bilmem.

yangına su dökmek istiyorsan, buyur.

ben şahsen toprağı bekliyorum, bir an önce rehabilitasyon başlasın diye.
hesabın var mı? giriş yap