şükela:  tümü | bugün
  • izmirde faaliyet gösteren bir ses ve ışık şirketi,adı: sound vision ve laserin kısaltmalarından oluşur
  • bildiğim kadarıyla, mercan dede ile çalışmaktadırlar. mercan dede'nin konserlerindeki ses sistemini kuran bunlardır. bol bol övgü alan elemanlardan oluşur.
  • mart 2003 tarihli home electronics dergisinden alıntı:

...
    -türkiye'deki konserlerinizde nasıl bir sistem kuruluyor? mekanlar performansınızı etkiliyor mu? büyük konser salonları ile küçük kulüplerde teknik donanım değişiyor mu?

mercan dede: kesinlikle değişiyor. maalesef türkiye bu konuda ciddi problemler yaşayan bir ülke. çok tanınmış, ellerinde iyi aletler ve gelişmiş bir teknoloji taşıyan ses şirketleri bile, şımarık bir çocuğun oyuncağıyla övündüğü gibi övünmenin dışında fazla bir şey sunmuyorlar sanatçılara. gerçek anlamda sesi, ses mühendisliğini bilen çok az kişi var. onlar da şirketlerde istedikleri şartları bulamadıkları için çalışmıyorlar. ben son iki senedir türkiye turnesinde kendi ses sistemimi, ışık sistemimi be sahnemi taşşıyorum. ayrıca izmir'den çok sevdiğimiz ve memnun olduğumuz svl şirketi ile çalışıyoruz. bütün konserlerden önce, her şey sıfırdan kuruluyor. konser verilen yerde ses düzeni varsa dahi, hiçbir şekilde kullanmıyoruz. konser bitiminde her şey bir kamyona yüklenip, bir sonraki şehir için yola çıkıyor. ben oraya vardığımda sahne, ışık ve ses hazır oluyor. ve tabii aynı ekiple çalıştığınız için bir süre sonra hem soundcheck süresi çok kısalıyor, hem de hata ihtimali azalıyor. ayrıca yanınızda, size gerekenden daha fazla alet taşıyan bir kamyon olması sebebiyle, kurduğunuz ses düzenini, mekanın ölçü, kapasite ve akustik özelliklerine adapte edebiliyorsunuz. tüm bunlara dikkat eden, özen gösteren çok az ses şirketi var türkiye'de. burada isim yapmış bazı şirketlerin, herhangi bir avrupa ülkesi ya da benim yaşadığım kanada'da ömürleri 1 yıl olur, ardından kapanırlar. oysa türkiye'de, ellerinde iyi oyuncaklar var diye bunların nasıl kullanıldığına bakılmaksızın herkes bu tür şirketlerle çalışıyor. bir çok başarılı sanatçının emek verdiği bir yığın konser, performans maalesef bu yüzden heba oluyor...
    ...
  • sound vision laser, yani svl.
    izmir de faliyet gösteren fakat izmir dışında daha çok iş yapan izmir in en sağlam ses ışık sistemi.
    jetro tull konserini yaptılar, bildiğim kadarıyla şimdi side festivalinin sahne işlerini yapıyorlar.
    mercan dede ve golden trombones in devamlı işlerini yapmaktadırlar.
  • ooze gibi bir mekanın adam gibi bir ses sistemine sahip olmasını da sağladılar ya, ne desem bilemiyorum. işlerini gerçekten epeyce iyi yapıyor bu kuruluşun elemanları. ellerindeki imkanları oldukça iyi değerlendiriyor, mevcut malzemeleri olası en güzel konfigürasyonla biraraya getiriyorlar. ama tabi ki her ses düzeninin illa ki eksik olduğu bir yan oluyor, olmalı...
  • dünyalar tatlısı bir adamın şirketidir aynı zamanda...

(bkz: derya özgen)

web linkini'de verelim tam olsun;

tıklayınız

zamanın ötesindeki efsane flash web sitesi için buraya
  • matt schofield ve robben ford gibi saglam blues/jazz gitaristlerinin kullandigi custom bir gitar markasi. internet sitelerine buradan ulasmak mumkun.