şükela:  tümü | bugün
 • hindu ruhani lider ve reformist. 12 ocak 1863 yilinda kalkuta da dogup 4 temmuz 1902 yilinda yine kalkuta da olmu$tur.

  1897 yilinda ramakrishnatarikatı diye birsey kurdu. hocasi sri ramakrishna dir.
 • batıyı yoga ile tanıştıran kişi olarak da bilinir.
 • "bir insana bir seyi ogretmek mumkun degildir. insan kendisi bir seyi ogrenebilir. baskalari sadece ogrenmeye yardimci olabilir."

  swami vivekananda
 • ''dünyadaki bazı dinlerin, kendinin dışında kişisel bir tanrı'ya inanmayanlara ateist demesi gibi, biz de kendine inanmayanlara ateist diyoruz. ateist diye biz, kendi ruhunun yüceliğine inanmayana diyoruz. '' diye söylemiş batıya hinduizm fikirlerini getiren kişi.
 • "meditation can turn fools into sages but unfortunately fools never meditate."
  ~swami vivekananda
 • maya ve yanılsama isminde türkçe'ye tercüme edilmiş, bir nevi anlatı niteliği taşıyan konuşmalardır. burada da denildiği üzere #4756753 hocasıdır. kali yuga ya bağlıdır. vivekananda içinse vedic tales anlatıcısı demek daha doğru olur.

  cemil meriç de * isimli eserinde çokça söz eder.

  vivekananda şöyle der;
  ''sonra çarpıcı ölüm gerçeği var. bütün dünya ölüme doğru
  sürükleniyor; her şey ölüyor. tüm ilerlemelerimiz, kendimizi beğenmişliğimiz, reformlarımız, lüksümüz, refahımız, bilgimiz aynı akıbete uğrayacak - ölüm. bu kesin. şehirler kurulur ve dağılır, imparatorluklar yükselir ve düşer, gezegenler parçalara ayrılıp dağılır ve toza dönüşür, başka gezegenlerin atmosferine karışır. ezelden beri bu hep böyle oluyor. ölüm her şeyin sonudur. ölüm hayatın, güzelliğin, refahın, gücün ve erdemin de sonudur. ermişler de ölüyor günahkarlar da, krallar da ölüyor dilenciler de. hepsi ölecekler ama yine de herkes hayata sıkı sıkı tutunuyor. nedenini bilmiyoruz ama hayata tutunuyoruz; bundan vazgeçemiyoruz. işte maya budur.''

  benzeri tümceleri (bkz: the zero theorem) yapımda da görürüz:

  ''er ya da geç, ister dilenci ol ister kral, her şeyin sonunda ölüm vardır.''

  kitabında ve hayatı batıya taşıyıp, bir dönemki riyazetleri bırakıp; vedanta'yı batıya tanıtmasındaki rolüyle bilinir.